תעשה לך פסל: זויה צ'רקסקי חוזרת לפיסול

סדרת "זרקור על פיסול" של גלריה רוזנפלד נפתחת עם זויה צ'רקסקי, ומספקת הצצה לעבודות פיסול מכל שנות פעילותה

הילה שקולניק-ברנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה שקולניק-ברנר

נדמה שבתקופה האחרונה זויה צ'רקסקי מתמקדת בעיקר בציור, או לפחות התערוכות שבהן היא הציגה היו לרוב של ציור, ולכן משמח לפגוש תערוכת פיסול חדשה של האמנית, שהתפרסמה בעיקר בזכות המדיום הזה.

» "זרקור על פיסול: זויה צ'רקסקי" - לכל הפרטים

צ'רקסקי הציגה בעבר פסלים רבים ובלתי נשכחים, הן באיכות העבודה, אך בעיקר בתוכן הבוטה, הישיר, הביקורתי, המנסה לחתור תחת מוסדות שונים, החל מהמשטר ועד עולם האמנות. כך למשל "שני 'טרוריסטים' יהודים", פסלי חרסינה של פאני קפלן והירשל גרינשפן, "נשף הקורבנות", שבהם הפנתה חצי ביקורת בוטים נגד משרדי הממשלה, או "האוונגרדיסטים" - פסלים של בעלי מקצוע כמו הקצב, הטייס, הכירורג, המורה והזונה, שהציגו את בעלי המקצוע הללו, האוטוריטות, באור נלעג ומגוחך.התערוכה "זרקור על פיסול: זויה צ'רקסקי" מציגה עבודות ישנות לצד חדשות ממגוון שנות פעילותה. דף התערוכה מציין כי "זויה צ'רקסקי לאורך שנות פעילותה שילבה פיסול כחלק בלתי נפרד מעשייתה האמנותית. הפיסול שלה מתאפיין בציור על גבי הפסל המוגמר, וכמו שאר עבודתה בקו ביקורתי ומתריס".התערוכה מוצגת במסגרת התמקדות הגלריה בפיסול ושמה דגש על העשייה הפיסולית של אמני הגלריה, באמצעות תצוגות קצרות בנות שבועיים שנותנות במה למדיום: באפריל יופנה הזרקור על פיסולו של אלי גור אריה, וביולי על זה של שי צורים. מלבד זאת יוצגו שלוש תערוכות פיסול חדשות החל בסוף פברואר: בועז ארד־סוסיתא, רחל קיני־גבראה, זוהר גוטסמן־סינדרום קררה.

זויה צ'רקסקי, "הנרי מור"מן הגלריה מציינים כי "מכלול התערוכות שיוצג העונה יאפשר מבט מעמיק על הפיסול דרך מגוון התייחסויות למדיום על ידי אמנים שונים. התערוכות יציגו מנעד רחב של טכניקות למן פסלים המשלבים חפצים מן המוכן, דרך שיטות מסורתיות של גילוף בחומר ועד יישומים עכשוויים של חומרים לא קונבנציונליים".הילה שקולניק־ברנר

» "זרקור על פיסול: זויה צ'רקסקי". פתיחה: ה' 7.2, 20:00. עד: 23.2. גלריה רוזנפלד, שביל המפעל 1 (בניין 6), תל אביב. שעות פעילות: ג'-ה' 19:00-12:00, ו' 14:00-11:00, שבת 13:00-11:00.