הורדוס והומור בירושלים, רסיסי סיפור בתל אביב: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

תערוכה מקיפה על הורדוס ופועלו מוצגת במוזיאון ישראל, השפה נבחנת כאובייקט בגלריה יפו 23, רן ברלב מהרהר ומערער בגלריה 121, ותערוכה זוגית של נעם ונקרט ואבי מילגרום מתארחת בגלריה אלפרד

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

שנוי במחלוקת התערוכה "הורדוס – מסעו האחרון של מלך יהודה" במוזיאון ישראל מוקדשת כולה להורדוס, מהדמויות רבות הפנים, המרתקות והשנויות במחלוקת ביותר בהיסטוריה היהודית ובתולדות האימפריה הרומית.

בתערוכה מוצגים כ-250 ממצאים ארכיאולוגיים שנתגלו בעת האחרונה בהרודיון, ביריחו ובאתרים אחרים, שיכולים להאיר באור חדש את ההשפעות הפוליטיות, האדריכליות והאסתטיות שהיו לשלטונו של הורדוס בין השנים 37 ועד 4 לפני הספירה. בין החפצים המוצגים – שכולם עברו שחזור מקיף במעבדות השימור במוזיאון ישראל – ארונות קבורה (סרקופגים) מקבר הורדוס, ציורי קיר מהרודיון, האמבט הפרטי של הורדוס מקיפרוס; פריטי אבן מגולפים מהר הבית שלא הוצגו מעולם וכן אגן שיש מעוטר שהחוקרים סבורים שהורדוס קיבל במתנה מאוגוסטוס.

ב-2007, בתום 40 שנות חיפוש, מצא הארכיאולוג הנודע פרופסור אהוד נצר ז"ל מהאוניברסיטה העברית את הקבר שחיפש בהרודיון שבגבול מדבר יהודה. באתר נתגלו ארמון מצודה וכן מכלול ובו גנים, בריכות, בתי מרחץ מעוטרים ותיאטרון ובו תא מלכותי. בערוב ימיו שינה הורדוס את התכנון הפנימי של המכלול כדי להתאימו לתהלוכת הלוויה שלו ולקבורתו ובנה מאוזוליאום מרהיב הפונה לירושלים. התערוכה במוזיאון מוקדשת לזכרו של פרופ' נצר, שנפל אל מותו בשנת 2010 באתר שבו גילה את התגלית המרעישה.

התערוכה מאורגנת בדומה למסלול הלוויה של הורדווס - מחדר הכס המלכותי בארמון החורף שלו ביריחו דרך ירושלים אל אחוזת הקבר שלו בהרודיון. לתערוכה נלווה קטלוג מהודר בהוצאת המוזיאון ובו כ-250 עמודים, והוא הפרסום הראשון המקיף של מכלול הקבר ושל גילויים אחרים מהרודיון. אוצרים: דודי מבורך, אוצר לתקופה ההלניסטית, הרומית והביזנטית, ודר' סילביה רוזנברג, אוצרת בכירה לארכיאולוגיה.

"הורדוס – מסעו האחרון של מלך יהודה". עד 5.10. מוזיאון ישראל, שדרות רופין 17, ירושלים. שעות פתיחה: א', ב', ד', ה' 17:00-10:00, ג' 21:00-16:00, ו' וערבי חג 14:00-10:00, שבתות וחגים 17:00-10:00.

גביעי זכוכית מימיו של אוגוסטוס, המאה הראשונה לספירה (צילום: מוזיאון המטרופוליטן, השאלה מהמוזיאון)

מלחמת כריות לאריסה אהרוני (ברלין) מציגה בתערוכה "יהודי, מוסלמי ונוצרי נכנסים לגלריה..." ביפו 23 בירושלים עשרות כריות צבעוניות ועליהן בדיחות על שלוש הדתות המונותיאיסטיות, שיהפכו את חלל הגלריה לחדר משחקים או חלל חברתי-פוליטי-דתי תרפויטי. מלחמת הדתות תהפוך למלחמת כריות, שנראות לרגעים כמו כדורים שיצאו מפרופורציה, "תרופות הומור". הבדיחות, שהן חלק מהמסורת שבעל פה, נאספו ברחבי ירושלים, במרחבי האינטרנט, ובמפגש עם סטודנטים מהאוניברסיטה הערבית-אמריקאית בג'נין.

לאריסה אהרוני ממשיכה את התנועה הקונספטואלית של אמנות שפה. היא מתייחסת לשפה כאובייקט קונקרטי וחושני הן בעבודות הפיסול והן במיצבים שלה. השפה מייצרת סביבת מחיה ומאפשרת דרכי פעולה ונתיבים מסוימים בעוד היא חוסמת אחרים. אוצרים: רועי ברנד ושגית מזמר.

לאריסה אהרוני - "יהודי, מוסלמי ונוצרי נכנסים לגלריה...".עד 4.5. יפו 23 - בצלאל, יפו 23, ירושלים. שעות פתיחה: ב'-ה' 16:00-20:00 ו' 11:00-14:00.

תרופת הומור. עבודה של לאריסה אהרוני

בין פיגורטיביות לאניגמטיות רן ברלב מציג בתערוכת היחיד "כי רק ציור זה לא מספיק" בגלריה 121 ציורים ורישומים מהשנה האחרונה, שבהם מופיעים ומתפוגגים חללים ביתיים ומתקיים מתח בין פיגורטיביות בהירה ונוקבת לבין אניגמטיות מפתה. הסביבה הביתית המעוצבת, המוכרת, מופיעה בעבודות במצב מהורהר ומעורער.

בתערוכה זו ברלב מתייחס ומגיב לחלל הגלריה, וגבולות הבד והנייר הופכים שרירותיים לכאורה ומסמנים גבול עדין וחמקמק בין החיים לציור. העבודות מעוררות שאלות ומציעות תשובות על מדיום הציור, האמנות והחיים בכלל. אוצרת: מיטל רז.

רן ברלב – "כי רק ציור זה לא מספיק". עד 9.3. גלריה 121, הרצל 121, תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ד' 15:00-11:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

הסביבה הביתית במצב מעורער. עבודה של רן ברלב

פרישה וחדירה "שמעון ולוקוקיד" היא תערוכה זוגית של נעם ונקרט ואבי מילגרום, בוגרי התוכנית לתואר שני בבצלאל מ- 2012. אוצרת: יעל פרנק.

אבי מילגרום מציג רסיסים מסיפור שנראה כי פורק מעולם דיגיטלי וחובר מחדש במציאות פיזית. מילגרום משתמש במסכים אלקטרוניים שאותם הוא מרכיב מנורות לד ובקרים מתוכנתים ומשלב בחלל קונסטרוקציות תלת ממדיות העשויות מחיתוכים והרכבות של הדפסות שהוכנו במיוחד, יחד עם הדפסות זולות דמויות הולגרמה. יחד מתחברות הקונסטרוקציות לסרט נשיונל ג'אוגרפיק קופצני הכולל סוסים, כלבלבים ואיילים המתחלפים עם תמונות נוף, ובתוכן מתרוצצת דמות מומצאת.

פורק מעולם דיגיטלי. עבודה של אבי מילגרום

נעם ונקרט מציגה דיוקן עצמי בדמות רבי שמעון בר יוחאי, הרב שברח למערה, ישב בתוך האדמה, ניסה לחיות ללא גופניות ושרף בעיניו את מה שראה כשיצא בחזרה אל העולם. דרך הסיפור היא עוסקת במוטיבציות הסותרות שלה כאמנית: פרישה מהעולם וחדירה לתוכו. גם הציור עצמו מנסה לצאת מגדרו אך נשאר שטוח ופגיע.

נעם ונקרט ואבי מילגרום - "שמעון ולוקוקיד". עד 8.3. גלריה אלפרד, בן עטר 19, תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ה' 21:00-17:00, ו' 14:00-10:00, שבת 15:00-11:00.

מוטיבציות סותרות כאמנית. עבודה של נעם ונקרט

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"