הרחוב, העיר, הקיבוץ: שלוש תערוכות על האדם וסביבת מגוריו

בגלריה קונטמפוררי מתבוננים בסביבה הקרובה, בגלריה P8 מתמזגים עם אמנות הרחוב, ובגלריה בכברי מתעדים את האנשים בעמק

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

קרוב להפליא ורועש להחריד "מה שרואים מכאן" מאגדת שלוש תערוכות צילום המתקיימות זו לצד זו ומציגות שלושה גופי עבודה נפרדים של נורית ירדן, רמי צלקה וניצן מקובר. שלוש התערוכות מייצגות מבטים שונים על הסביבה הקרובה ומתבוננות במה שלכאורה חומק מהמבט כיוון שהוא קרוב מדי. הצילום חושף עד כמה הסביבה הקרובה היא חסרת שליטה. עבודות הצילום בתערוכות אינן מתעדות, אלא אקראיות ומבקשות להראות שמשהו מתרקם מתחם לאף. אוצרת: טלי תמיר.

נורית ירדן חושפת בסדרה "במרחק הליכה" מבטים אורבניים גלויים לעין או סמויים למחצה במתחם בוגרשוב-אלנבי-בן יהודה ועוקבת אחר כרטיסי פיתוי המונחים על שמשות המכוניות.

רמי צלקה עוקב בסדרה "הזמנה למחול" ממרפסת בית הוריו ברחוב יהואש בתל אביב אחר הבנייה המואצת של בניינים שחוסמים את מראה הים ואחר מרחבי מחיה מאולתרים על הגגות.

ניצן מקובר מתמודדת בסדרה "מבחוץ" עם נופי טבע פתוח ומבייתת אותם פנימה, אל תוך הבית.

"מה שרואים מכאן". עד 27.4. גלריה קונטמפוררי בי גולקונדה, הרצל 117, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 19:00-11:00, ו' 14:00-10:00, שבת 14:00-11:00

מרחבי מחיה מאולתרים. עבודה של רמי צלקה

ברחובות שלנו יש קסם מיוחד אמני הרחוב Latzi & Dede ואמניות גלריה P8 כרמלה וייס ואורה ראובן חברו יחד בתערוכה "נדל"ן קינן" והם עוסקים בה בחומרי רחוב, במראות חוץ ובתנועה התדירה האופיינית לחיי העיר.

P8 היא גלריה קטנה הנפתחת ישירות אל המדרכה הצרה שבשכונת נגה. השכונה עוברת מהפכה בתקופה זו ומשנה פניה משכונת בעלי מלאכה ומוסכים לשכונה של בתים משופצים ומהודרים שתחתיהם בוטיקים מתוקתקים של עיצוב, אופנה ולאחרונה אף בתי אוכל ומוזיקה חיה. Latzi & Dede מכניסים לגלריה את עבודותיהם המשותפות שנוצרו בהשראת הסביבה – רגעים פשוטים ויומיומיים שפירוקם והרכבתם מחדש יוצרים גוף אורגני שלא היה קודם.

וייס וראובן, העדות כבר שנים אחדות לשכונה המשתנה במהירות, מציגות הרהורים על מה שהיה ומה שיהיה, הקורמים צורה וחומר ומרחיבים את המבט על השינוי המתרחש.

"נדל"ן קינן". עד 6.4. גלריה P8, פוריה 8, יפו. שעות פתיחה: ד'-ה' 19:00-16:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

מפרקים רגעים יומיומיים ומרכיבים אותם מחדש. עבודה של Latzi & Dede

באה מנוחה ליגע ומרגוע לעמל בועז לניר מציג בתערוכה "אנשים בעמק" צילומים שרובם מהשנה האחרונה של אנשים מהקיבוץ. לפני עשור יצר לניר סדרה דומה, אולם מאז חלו שינויים משמעותיים באורח החיים בקיבוצו שער העמקים, בחיי השיתוף והשוויון, ובמסגרתם מעבר לצורת חיים אחרת.

לניר בודק בתערוכה את השינויים בדיוקנאות חברי קיבוצו, כחלק מחקר הזהות הישראלית דרך קהילות חברתיות מוגדרות ותתי קבוצות שלה. הפעם הצטרפו גם צילומי עובדים שמתפרנסים בקיבוץ ואינם חברים בו, יהודים וערבים.לניר מצלם מתעד/חוקר באמצעות המצלמה את האיקונוגרפיה של האנשים בקיבוץ. הוא מקטלג וממיין, ועבודתו ניצבת בין התיעודי לטיפולוגי.

הצילום של לניר מציב מראה מול החברה שבה הוא חי, בצבעי שחור-לבן וקשת האפורים. צילומו אנושי, צנוע, ללא ציניות וביקורת, ללא דרמות, והוא מפגין רגישות, כבוד, סבלנות וסובלנות כלפי המצולם. אוצרת: דרורה דקל.

בועז לניר - "אנשים בעמק". עד 6.4. הגלריה לאמנות ישראלית, כברי. שעות פתיחה: ה' 19:00-16:00, ו' 14:00-11:00, שבת וחג 15:00-11:00.

ללא ציניות וביקורת. עבודה של בועז לניר

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"