הגאון הספרדי או הצלם הארצישראלי? תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

מרכז הקונגרסים בחיפה מארח תערוכה של סלבאדור דאלי, מוזיאון ארץ ישראל נותן הצצה לשנות ה-20 המקומיות, אוהד שאלתיאל מצייר שריפות בגלריה צדיק, והמרכז לאמנות עכשווית נותן פוקוס לשיח הצילומי הפוסט מודרני

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

"ליצור את הבלבול בשיטתיות" חובבי דאלי שלא מהססים להיפרד מ-89 שקלים דמי כניסה ישמחו על קיומה של "מבטו של גאון", תערוכת ענק של יצירותיו של סלבאדור דאלי, אחד האמנים הבולטים והמשפיעים ביותר במאה ה-20, המתקיימת במרכז הקונגרסים בחיפה. התערוכה נערכת במתחם שישתרע על פני 3,500 מ"ר, ומוצגים בה מיצבים רבים הכוללים אוספים פרטיים מרחבי העולם. התערוכה מיועדת לכל המשפחה, וייערכו במסגרתה פעילויות משפחתיות ברוח האמן, ובהן סדנאות יצירה והצגות.

התערוכה מציגה יותר מ-500 יצירות מתקופות חייו השונות של דאלי, ובהן ציורים, פסלים (כולל פסלי ענק שחלקם בגובה של חמישה מטרים), תחריטים ותכשיטים. בתערוכה יוצגו גם יצירות של דאלי העוסקות בישראל, בציונות ובעלייה לארץ. במסגרת התערוכה תתקיים גם מכירה של חלק מהיצירות. אוצר: אנריקה סבאטר, מי שהיה עוזרו האישי וחברו הקרוב של דאלי במשך 13 שנים.

"מבטו של גאון". עד 6.4. מרכז הקונגרסים חיפה, קדוש יאשי 2. שעות פתיחה: א'-ה', שבת 22:00-10:00, ו' וערב חג 16:00-10:00. התערוכה סגורה בימים א'-ב' 25.3-24.3, ד'-ה' 4.4-3.4. עד 6.4.

עבודה של סלבאדור דאלי

פלשתינה מבעד לעדשה התערוכה "בשירות הנציב העליון" במוזיאון ארץ ישראל מציגה תצלומים של צבי אורון (אורושקס), שצילם בשירות הנציב העליון הבריטי. התערוכה מאפשרת הצצה לחיי צמרת השלטון המנדטורי הקולוניאלי - קבלות פנים מפוארות, מסדרי צבא, ציד שועלים, מרוצי גמלים ועוד, לצד אירועים ותהליכים בחיי התושבים. אורושקס היה אחד הצלמים הבודדים אשר צילמו את כל אוכלוסיות הארץ בשנות המנדט הבריטי. התצלומים, שמתעדים רגעים קטנים ואנושיים לצד מאורעות היסטוריים, מהווים נקודת מפגש בין הפרטי לציבורי, בין המבט האישי לאידיאולוגי.

בשונה מצלמים אחרים בתחילת המאה ה-20 בארץ, דבק אורושקס בניסיונו לייצר תמונה אובייקטיבית של זמן ומקום, נטולת מניע אמנותי או אידיאולוגי. למרות שתצלומיו נדחו בשעתו בידי מוסדות היישוב היהודי, כיום ברור כי נקודת מבטו הייחודית היא בעלת ערך היסטורי רב. ההכרה כי ההיסטוריה מתרחשת לנגד עיניו הביאה אותו לעסוק גם בצילום עיתונאי. תצלומים רבים שלו פורסמו בעיתונות העולמית, שגילתה עניין גדול בהתרחשויות בארץ הקודש.

התערוכה מבקשת לבחון את צילומיו בשני מישורים: מישור נרטיבי המרחיב את יריעת סיפור חייהם של בריטים, יהודים וערבים, זה לצד זה, ומישור אסתטי המתייחס לנקודת מבטו הספונטנית כצלם. התערוכה מחברת בין נקודת המבט של אורושקס ובין האופן שבו שגרת החיים בארץ ישראל קיבלה ביטוי בעיתונות התקופה. לצד צילומיו יוצגו טקסטים הלקוחים מעיתונות בעברית. אוצרת: מיכל בן טובים.

צבי אורון (אורושקס) - "בשירות הנציב העליון". עד 4.5. מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ד' 16:00-10:00, ה' 29:00-10:00, ו'-שבת, ערב חג וחג 14:00-10:00.

עבודה של צבי אורון (אורושקס)

להאניש את הנוף אוהד שאלתיאל מציג בתערוכה "כוויות יער" בגלריה צדיק ציורים גדולי ממדים של יערות שרופים. בעבודות חוזר שאלתיאל אל ילדות ביערות הקרן הקיימת בכרמל.

הדחף לצייר שריפות החל לפעום בשאלתיאל עוד לפני השריפה הגדולה שפרצה בכרמל לפני שנתיים. הוא הושפע מספר השירים של רוברט פרוסט "בתום קטיף התפוחים" (בהוצאת קשב לשירה), ובמיוחד מהשיר "מראה חולף". אצל פרוסט מראה היערות השרופים הוא אנלוגיה לריקנות האנושית, וגם שאלתיאל מאניש את הנוף באין אנשים במרחב. אולם אצלו השריפה היא סימן להתחדשות – הוא מצייר את העץ האחד, הענף או העלה שנותרו מול שממה כאומרים: הנה היער השרוף שתכף יקרום עלווה, דשא וחמצן.

אוהד שאלתיאל - "כוויות יער". עד 8.4. גלריה צדיק, שמעון הצדיק 16, יפו. שעות פתיחה: ב'-ה' 17:00-10:00, ו' 14:00-10:00.

עבודה של אוהד שאלתיאל

קריאה לעזרה "הצילו צילום" היא תערוכה קבוצתית מטעם התוכנית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים המתארחת במרכז לאמנות עכשווית. כותרת התערוכה יכולה לתאר את הפעולות שהאמנים מבצעים, אך יכולה גם להתפרש כקריאה לפעולה או אפילו כקריאה לעזרה. האמנים בתערוכה, בין אם הם צלמים-אמנים או אמנים-צלמים, אינם מחויבים לטוהר השיח הצילומי, אך הם פועלים בתוך המסורת הפוסט מודרנית של הצילום או השימוש בו.

המצב העכשווי של היעדר מקור הפך את פעולת הגניבה מכזו שמתפארים בה – לפעולה מרוקנת מדרמה ופאתוס, ולכן מנוסחת כאן כהרמה. אלו הם אמנים שנולדו לעולם שתופס את עצמו כממופה לחלוטין, ובחיפושם אחר הלא מוכר בתוך המוכר מדי הם מבקשים לשאול: האומנם?

משתתפים: סמנטה אדלר דה אוליברה, גיא איתן, אורי טוכמן, תום פורת, יהודית קקון. אוצרת: טל גלעד.

"הצילו צילום". עד 10.4. המרכז לאמנות עכשווית, קלישר 5, תל אביב. שעות פעילות: ב'-ה' 19:00-14:00, ו'-שבת 14:00-10:00

עבודה של תום פורת

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט