משמעות, דימוי גוף ועירום: תערוכות מומלצות לסוף השבוע

בסדנאות האמנים בירושלים מפרקים אסוציאציות מוכרות, בגלריה בנימין בוחנים את הקשר בין דימוי גוף לבגד, וגלריה P8 עוברת דירה ופוסעת בעקבות העונג הנשי

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

מעבר לגבולות המשמעות התערוכה "יש לדברים שחר" מציגה בסדנאות האמנים בירושלים רגעים שבהם הייצוג של חומרי מציאות מוביל לפירוקן של אסוציאציות מוכרות העולות מול דימויים, תוך שהיא מייצרת אפקט פוליטי.

מתוך שורה של מחוות קטנות הנמצאות במוקד העבודות עולה ביקורת נוקבת לגבי חלקם של דימויים ואובייקטים ביצירת אמיתות חברתיות כוזבות. דווקא באמצעות הדגשת האיכויות האשלייתיות של אותם דימויים ואובייקטים מצביעות העבודות על כוח משחרר הטמון בהן ועל הפוטנציאל של דימויים ואובייקטים לחרוג מהיות מסמנים בלבד, ולהתקיים מעבר לניסיונות לאכוף את גבולות המשמעות שלהם. משתתפים: מהא אבו-חוסיין, פרהט אוזגור (טורקיה), אורי לוין.

"יש לדברים שחר". עד 15.6. סדנאות האמנים ירושלים, האומן 26, תלפיות, ירושלים. שעות פתיחה: א'- ה' 10:00-19:00, ו' 10:00-13:00.

אורי לוין, " Nothing to Write Home About"

בגדי המלך החדשים "בין גוף לגופיה" היא תערוכה קבוצתית בגלריה בנימין העוסקת בקשרים ובהקשרים שבין דימוי גוף לבגד. העבודות המוצגות פורשות קשת רחבה של נקודות מבט. מילדות לבגרות; משמלת הנשף ועד הגופיה הלבנה של בית הילדים הקיבוצי; מהבלונדינית הכושלת לדוגמנית הזוהרת; מנשל הפאקיר לחולצת הטריקו האחידה. האמנים המשתתפים מעלים שאלות תרבותיות הנוגעות למערכת הקשרים שבין דימוי הגוף לבין עולם הביגוד והאפנה.

משתתפים: רועי בושי, הילה בן ארי, מלי דה-קאלו, רותי הלביץ כהן, איריס חסיד סגל, דינה לוי, מירה מיילור, טלי נבון, אפרת נתן, אורית פרייליך, סלי קריסטל-קרמברג, רותם ריבק, מרב שין בן-אלון, דינה שנהב, רני ששון, Karen Marshall. אוצרת: אורלי רומן.

"בין גוף לגופיה". עד 11.5. גלריה בנימין, צ'לנוב 28, תל אביב. שעות פתיחה: ד' 14:00-11:00, ה' 19:00-16:00, ו'-שבת 14:00-11:00.

איריס חסיד סגל, "ללא כותרת", מתוך הסדרה "נשף פרומס", 2006

מונולוגים מהווגינה רינת שניידובר מציגה בתערוכה "PLAY" עבודות וידאו וצילומים העוסקים במגדר, עירום וסקס. זוהי התערוכה הראשונה במיקום החדש של גלריה P8 בתל אביב.

מדברי אוצר התערוכה, ליאב מזרחי: "יצירתה של שניידובר מציעה בפעם הראשונה ברצף ז'אנר אמנות הכוס (cunt art) את האפשרות הפשוטה של העונג הנשי כמטרה בפני עצמה, ובכך מוחזרת הווגינה לבעליה הלגיטימיים – לגבירתה. הצגת העירום הנשי עלולה תמיד להתפרש כאקט פורנוגרפי שבו הגבר הוא הסובייקט המתענג והאשה היא האובייקט המענג. אך מה קורה כאשר האמנית עצמה היא ששולטת במצב, כשהיא האובייקט והסובייקט גם יחד?".

רינת שניידובר - " PLAY". עד 18.5. גלריה P8, יהודה הלוי 79, תל אביב. שעות פתיחה: ד'-ה' 19:00-11:00, ו'-שבת 15:00-11:00.

מגדר, עירום וסקס. עבודה של רינת שניידובר