תערוכות השבוע: אמן הבית של עונת התרבות

טל ארז מרכיב משקפות המספרות על ירושלים, וגם: תערוכה בינלאומית בהשתתפות 350 אמנים מ-45 מדינות ומייסד הארכיון המקוון הגדול בעולם לאמנות אוונגארד ואלי צ'יזיק מחייה תקופות עיצוב שונות

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

להפוך את הדפקט לאפקט תערוכת היחיד "זהמהיש" של אלי צ'יזיק מתבססת על שאריות חומרי גלם שהושלכו מנגריות והופכות נקודת מוצא ליצירת פלטות חדשות מהן הוא יוצר פרטי ריהוט עשירים ומוקפדים.

תחת ידיו של צ'יזיק האקלקטיקה החומרית של השאריות לכאורה חסרות הערך (חלקי פלטות MDF, פורמייקות צבעוניות, סנדוויץ גלוי, עץ מלא), הופכת לפלטות דו מימדיות עתירות גרפיקה וטקסטורות אותן הוא מעצב לאובייקטים תלת מימדיים. דרך אינטרפרטציה אישית שלו, מחייה צ'יזיק אלמנטים אייקוניים המאפיינים תקופות עיצוב שונות, ונותן פרשנות מופשטת לעבר תחת שמות דוגמת "רוקו", "דאדא", "באוהאוס" ואחרים. אוצרות: שרי פארן, מירב רהטמתי: ימי ב', ד'-ה' 20:00-17:00, ג' 21:00-15:00, ו'-שבת 13:00-11:00 עד 3.8.2013איפה: גלריה פריסקופלמה: זבל של אחד הוא זהב של אחר» אלי צ'יזיק – זמהיש - לכל הפרטים

עבודה של אלי צ'יזיק, מתוך תערוכת "זמהיש"

ירושלים בהרכבה עצמית המעצב והאמן טל ארז משקיף על נוף ירושלים במשקפת ה-ViewMaster הזכורה מהילדות, ויצר עבורה כ-20 גלגלי תמונות ייחודיים. כל גלגל עוסק בפן אחר של ירושלים – מהדת וההיסטוריה, דרך האוכל וחיי הלילה ועד למנהגי החול והיומיום – ומספר אותו בפורמט של שבע תמונות בלבד. כמו בטוויטר או בטמבלר, החובה לספר את הסיפור במספר מוגבל וקבוע מראש של תמונות מזקקת ומדייקת את הנרטיב המתחלף.

חלק מהגלגלים לוקטו מאינספור התמונות שצולמו בירושלים, אחרים צולמו במיוחד לפרויקט וצלמים מוכרים ומעוטרים כאלכס ליבק, זיו קורן, יורם אמיר, מנחם כהנא והילה הראל הוזמנו להכין גלגלים מעבודותיהם.

בתערוכת הפרויקט שתוצג במתחם התחנה הראשונה במהלך חודש יולי יוזמנו את המבקרים להעניק מבט אישי ואינטימי לנרטיבים השונים של העיר. המשקפת והגלגלים השונים יוצעו למכירה כבודדים או כמכלול, כך שכל אחד יוכל להרכיב לעצמו את ירושלים שלו – ירושלים של חול או ירושלים של קודש; ירושלים של חגיגה או ירושלים של מחאה או – כשם הגלגל של אלכס ליבק - ירושלים שהיא גם וגם וגם. מתי: פתוח למבקרים עד ה-28.7.2013איפה: מתחם התחנה הראשונה ירושליםלמה: לגלות את ירושלים כפי ש(עדיין) לא ראיתם » טל ארז – שאלה של השקפה - לכל הפרטיםאמן העונה בעונת התרבות של ירושלים 2013. טל ארז - שאלה של השקפה (יח"צ)

מסוציאליזם ארצישראלי למצע יצירתי בינלאומי בית העיר פותח בכתליו "שנה של תקשורת" בה תיבחן המשמעות הרחבה של המושג תקשורת בקונטקסט עכשווי, מקומי וגלובלי, באמצעות אמנות, מדע ופילוסופיה. לשם כך הזמין 'בית העיר' אורח מיוחד - קנת' גולדסמית', המייסד והעורך הראשי של ubuweb -הארכיון המקוון הגדול בעולם לאמנות אוונגארד. גולדסמית' מוביל זרם תרבותי עכשווי ומהפכני: הוא מתייחס ליצירה בעידן הדיגיטלי ככלל ובטקסט בפרט, ושואל מה משמעותם של האמנות והאמן בעידן האינטרנט? הוא מטיף לכתיבה לא יצירתית – uncreative writing, ומקדם רעיונות כגון יצירה לא מקורית, התמודדות עם עודף וריבוי מידע, איסוף מידע כפעולה יצירתית, עידוד לתרבות חופשית, שפה וטקסט מוחשיים ועוד.התערוכה נוט בוק מעמידה במרכזה את פרויקט "פושטית" המוקדשת למחברת החומה. המחברת המזוהה עם מערכת החינוך בתחילת דרכה של הציונות הסוציאליסטית הארצישראלית, מעין אובייקט פוליטי, שכמו האידאולוגיה - עומדת גם היא להיכחד מן העולם, הופכת למצע יצירתי בינלאומי המזמנת חיבור תת הכרתי ליצירה חופשית ומשוחררת. המחברת החומה – זו המוכרת לנו משנות לימודינו הראשונות, עוברת טרנספורמציה קיצונית כאשר היא מוצאת מהקונטקסט הישראלי האידיאולוגי ומועברת לעידן הנוכחי המקדש בינלאומיות ואינדיווידואליזם. הפרויקט מציע מודל מרענן ליצירה קולקטיבית בינתחומית ואוניברסלית, המאגדת מאות יוצרים מרקעים שונים ומבטלת היררכיות מקובלות שהוגדרו על ידי הממסד האמנותי.בפרויקט רחב היקף זה משתתפים למעלה מ- 350 אמנים מ- 45 מדינות, ביצירות ייחודיות במגוון טכניקות: דו מימד, פיסול ותלת מימד, עבודות וידאו ומיצבים בחלל.מתי: ימי ב', ד'-ה' 17:00-9:00, ג' 20:00-9:00, ו'-שבת 14:00-10:00 עד 31.10.2013איפה: בית העיר - תל אביבלמה: פרשנות מרעננת לזיכרון אפרורי »נוטבוק - כל הפרטים צפו בעבודות מתוך תערוכת "נוטבוק":