הגלריה השיתופית 
לצילום “אינדי” נסגרת

חברי הגלריה התל אביבית נאלצו לסגור עקב סיום חוזה השכירות, אך הם מתכננים גלגול עתידי שלה שיציג פרויקטים קצרי טווח

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן בוגנים

לאחר שלוש שנים של פעילות, סוגרת "אינדי – גלריה שיתופית לצילום" את שערי החלל ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, ויוצאת לדרך חדשה. הגלריה, שהוקמה על ידי דניאלה הורבין ועדי ברנדה לפני כשש שנים תחת הכינוי D&A, עברה כמה תהפוכות עד שהתייצבה לפני שלוש שנים כקואופרטיב "אינדי” ששרד עד כה. בעקבות סיום חוזה השכירות נאלצו 12 חברי הגלריה, הממנים את החלל והתערוכות מכיסם, להחזיר את מפתחות הגלריה, שפעלה ללא שום תמיכה חיצונית, ולהמציא את עצמאותם מחדש. לגלגול העתידי של קבוצת הצלמים הצעירים כבר יש כותרת: "החלל החיצון"; וגם תוכנית: סדרה של פרויקטים שיתקיימו מחוץ לחלל מוגדר וקבוע אשר יעמדו לפרק זמן קצר בלבד. עם זאת, חלק מחברי הקבוצה לא זנחו לגמרי את רעיון הגלריה המסורתית ומתכוונים לפתוח אחת נוספת בעתיד.

מפרויקטים שייבנו ויפעלו באתר מסוים ועד לחללים אלטרנטיביים, התוכנית החדשה באה לאתגר את המוסכמה של הקובייה הלבנה, ולנער את הצילום מהנוקשות שכה מאפיינת אותו בשנים האחרונות. הפיילוט לארגון מחדש של קבוצת אינדי יעמוד במבחן כבר השבוע ב"פסטי־כנס לקולקטיבים יוצרים" שיתקיים מחר ומחרתיים בעמק המצלבה בירושלים. בין שאר קולקטיבים, תיצור "אינדי" דימוי ענק אשר יבחן את היחס בין החוץ לפנים, בין מנזר עמק המצלבה לכנסת ישראל.

תמיר שר (חבר בגלריה "אינדי"), ללא כותרת, 2012

בשלוש השנים שבהן היא פועלת, הוצגו ב"אינדי" עבודותיהם של יותר מ-80 אמנים, במספר גדול של תערוכות מאתגרות שהרחיבו את השיח העצמאי על צילום לתחומים חדשים.

בערב חמישי הבא (22.8) יתקיים אירוע פתיחה (וסגירה) לתערוכת המכירה "פרידה מקירות", שתכלול עבודות מאת אמנים שהציגו בחלל בשנים האחרונות, לצד עבודות של חברי הגלריה.

נורית ירדן, "לבן על לבן", 2013

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ