שבעה מעשרת חברי המדור לאמנות פלסטית של המועצה הישראלית לאמנות ותרבות התפטרו

המהלך נעשה במחאה על מינויה של ג'ודי אברמוביץ' ליו"ר המדור. לטענתם, המינוי פוליטי ולא מקצועי. יו"ר המועצה, חיים פרלוק: "ההתפטרות היא בריונות ציבורית ונובעת ממניעים פוליטיים"

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן בוגנים

שבעה מבין עשרת חברי המדור לאמנות פלסטית של המועצה הישראלית לאמנות ותרבות התפטרו בתחילת השבוע. המתפטרים הם דוד גינתון, בילו בליך, איציק ליבנה, ד"ר איה לוריא, ד"ר דומיניק לוי אייזנברג, אוריאל מירון ועדנה מושינזון - שהיו הגרעין המקצועי במדור. "מי שנותרו במדור הם אלה שראש המועצה מציג כאנשי אמנות, אבל אין להם שום קשר לעולם האמנות”, לדברי המתפטרים.

ההתפטרות באה בעקבות מינויה של ג'ודי אברמוביץ' ליו”ר המדור לאמנות פלסטית על ידי המועצה והעומד בראשה, ד"ר חיים פרלוק. גם סיגל בר־ניר, שסיימה את תפקידה כיו"ר בסוף אוקטובר השנה בתום ארבע שנות כהונה, טענה שהליכי החילופין לא היו תקינים ושקופים. “זה מינוי שלא נעשה מנימוקים מקצועיים”, אומרת עדנה מושינזון, “על פי חוק המועצה לתרבות ואמנות, ייתכן במדור מספר מסוים של אנשים שאינם מקצועיים. הבעיה התעוררה כאשר ד"ר פרלוק, דמות שראוי לבדוק את מידת השפעתה על עולם התרבות בארץ, לא האריך את כהונתה של בר־ניר, מהלך שהיה בסמכותו, ובמקומה מונתה ג'ודי אברמוביץ', המציגה את עצמה כמי שהיתה לה פעם גלריה בהולנד. כל מי שקצת מעורב באמנות יודע שאינה מעורבת, ואין לה כל ידע, בעולם האמנות בכלל והישראלי בפרט. ניסינו לקבל מידע ולשוחח עם ד"ר פרלוק, שעד כה לא התעניין במדור לאמנות פלסטית, ללא הצלחה. לא קיבלנו הסבר אלא תשובות כוחניות".

ד"ר חיים פרלוק

שבעת המתפטרים רואים במינוי החדש מינוי פוליטי. "לדעתנו, לא יכול לעמוד בראש מדור האמנות, שמטפל בנושאים הכי חשובים באמנות, אדם שאין לו שום מעורבות. אבל לדעתו של ד"ר פרלוק, הוא לא מחויב להסביר ולנמק”, הם אומרים.

שבעת המתפטרים מספרים שההחלטה להתפטר התקבלה לאחר כמה שבועות של דיונים וניסיונות למצות את העניין. "התפטרנו בלב כבד, אנחנו לא רוצים להפסיד את השדה. ברור שיש פוליטיזיציה של המדור, שמובילה לכך שהוא יהיה מדור לא מקצועי. ד"ר פרלוק הוא אמנם איש חזק מאוד, איש אמונה של שרת התרבות, אבל בכל זאת מדובר בתרבות ובאמנות של מדינה שלמה”, הם מצרים.

יש לציין שאת מינויה של אברמוביץ', חברת המועצה, אישרה המועצה כולה. “לייחס לג'ודי אברמוביץ' מינוי פוליטי זה חלק מהחוצפה של המתפטרים, והתגובה שלהם נובעת ממניעים פוליטיים”, מגיב פרלוק על דברים אלה. "היא אינה חברת מפלגה ואני אפילו לא יודע מה עמדותיה הפוליטיות. אמרתי להם שזו בריונות ציבורית. היא מונתה בהצבעה פה אחד על ידי המועצה. היא חברת מדור אמנות כבר כמה שנים, היא בעצמה אמנית וקשורה באופן הדוק לאמנות, לכן עם סיום כהונתה של בר־ניר על פי חוק, היא מונתה באופן טבעי”.

פרלוק טוען שהניסיון להטיח האשמות לא רלוונטיות בחברת מדור ותיקה, שעובדת שנים עם הקבוצה, אינו ראוי. לדבריו, המועצה כבר החלה השבוע באיתור מועמדים למדור ובישיבתה הקרובה, בשבוע הבא, ימולאו שורות המדור "בחברים נפלאים מהתחום, אנשי אקדמיה ואמנים בזכות עצמם, צעירים ומנוסים, ומכל רחבי הארץ. המדור יגדל בצורה משמעותית, יחד עם התקציב, על פי החלטת השרה”, הוא אומר.

ומה באשר למקצועיות שלך, לידע ולקשר עם האמנות הפלסטית?

"זו בושה וחרפה. אני מינוי של ממשלת ישראל, וזו קדנציה שנייה שלי. אני עושה את התפקיד כבר עשר שנים, יש לי קבלות בלי סוף בתחום הזה, ואם למישהו יש טענה, הוא יכול לפנות לשרת התרבות”.

אתה גם היו"ר, גם הראש של כמה מדורים וגם חבר בכולם.

"אני יו"ר המועצה ובתור שכזה, כשאין מי שיכול לעמוד בראש מדור, בלית ברירה מישהו צריך להמשיך לנהל את המדור באופן זמני. לאחרונה הצלחנו להעביר ארבעה מדורים ליושבי ראש חדשים ואנחנו ממשיכים במלאכה. גם ככה אני עובד בהתנדבות יום-יום ומקדיש מזמני היקר ללא תמורה ולא מחפש עוד ג'ובים, אבל אני כן מתעקש על המשך פעילות תקינה של המדורים והמועצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ