תערוכת הטיטאניק: מסע אל קרקעית הרגש

החל ממרצפות המטבח ועד אולם הנשפים - תערוכת הטיטאניק הגיעה לארץ ויש לה ערך מוסף שליאונרדו דיקפריו יכול רק לקנא בו: היא מציגה את הדבר האמיתי

אורין ויינברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורין ויינברג, עכבר העיר

"אנחנו במחלקה השלישית עכשיו, מתקרבים לליאונרדו דיקפריו, הוא היה למטה למטה", מסבירה האישה המתולתלת לבן זוגה בעודם מתהלכים בתערוכת הטיטאניק, הרי מהי אותה ספינת ענק עבור רבים מאיתנו אם לא דיקפריו, קייט ווינסלט וסיפור אהבה קורע לב לצלילי סלין דיון? בסופו של דבר, לאישה המתולתלת יש האומץ לומר בקול מה שרבים יעזו רק לחשוב בתחילת השיטוט בתערוכת האוצרות הרשמית של הטיטאניק, שהרי צו התרבות קובע שתערוכה היא מעמד מכובד, שמצריך מחשבות ברומו של עולם ומבט ביקורתי, ולא זכרונות מסרט הוליוודי ספוג רומנטיקה. אבל מפליא כמה מהר עולם האסוציאציות משתנה ככל שמתקדמים בין חללי המבנה. עד מהרה מיטשטשות פניו הנאות של דיקפריו ואת מקומן תופסות עצמות הלחיים הגבוהות של דוד ליבשין מהמחלקה השלישית שמשום מה בחר להפליג בזהות בדויה. ליבשין ניצל בסופו של דבר, ועד סוף התערוכה לא שבה האישה המתולתלת להזכיר את דיקפריו.

» תערוכת הטיטאניק - לכל הפרטיםתערוכת הטיטאניק הבינלאומית, שתוצג במרכז הירידים בתל אביב החל מה-7 ביוני ועד ה-23 באוגוסט, עשתה דרך לא קלה לפני שהתמקמה בגני התערוכה; למעלה מ-25 מליון איש כבר צפו בה ברחבי העולם ושבעה מליון שקלים הושקעו בהעברתה והפקתה, מה שהופך אותה לתערוכה היקרה ביותר שהגיעה אי פעם לישראל. בסופו של דבר, לאחר שלוש שנים של משא ומתן, היא פסחה על כל הקרחונים בדרך והגיעה ארצה.

יותר מסיפור אהבה דרמטי לצלילי סלין דיון. מתוך תערוכת הטיטאניק (צילום: יח"צ)

כשאוצרים תערוכה על נושא כמו הטיטאניק, מאוד קל ליפול אל תהומות הקיטש – כאמור, היסודות כבר מונחים מראש בדמות סרט שובר קופות, מה שללא ספק מקל על מלאכת השיווק של התערוכה הכל כך מעורבת רגשית הזו. ואכן אפשר לומר שהקיטש הוא אורח כבוד בתערוכת הטיטאניק, אבל אורח מסביר פנים, כזה שלא פוגם בחוויית הלמידה וההעשרה אלא רק מוסיף לה צבעים והופך אותה לנוכחת ולנגישה יותר. זה מתחיל במרצפות המטבח, בקלפים בודדים, במסרק, בצלחות – כולם נמשו מעומק של שלושה קילומטר מתחת לפני הים, במקום שנדרשות שעתיים רק כדי לרדת אליו מגובה המים, אותו מקום בו הלחץ עולה על 400 אטמוספרות (שאלה הרבה יותר מדי אטמוספרות), ושוררת בו חשכה מוחלטת, היכן שהטיטאניק שכבה אבודה החל מה-15 באפריל 1912 בשעה 2:20 בלילה, ועד שהתגלתה לראשונה 73 שנים אחר כך. אז משם מתחילה התערוכה - מהחפצים העדינים, מסיכת שיער, דרך חלונות שבורים, כלי מטבח, ועד לשחזורים מדויקים של חדרי השינה במחלקה הראשונה והשלישית, של המסדרונות ושל גרם המדרגות המרכזי המפואר. גימיק נוסף שתורם לאווירת האותנטיות הוא הכרטיס שמקבל כל אחד מבאי התערוכה, שמדמה כרטיס עלייה לספינה – על כל כרטיס מודפס שם של אחד מנוסעי הספינה המקוריים, כולל גילו, יעד הנסיעה, סיבת הנסיעה ומידע נוסף. לקראת הסוף, על גבי קיר שמכיל את כל שמות הנוסעים, מוזמן כל מי שעינו חדה לחפש את שם הנוסע שבכרטיסו ולבדוק האם שרד או לא. כל אלה לבדם מספיקים כדי לסמן את תערוכת הטיטאניק כאחד מאירועי התרבות המבטיחים של הקיץ, אך מה שמזכה אותה בחותמת "חובת ביקור" הוא ההדרכה הקולית הנלווית, הניתנת לשמיעה על ידי הורדת אפליקציה או בהשאלה של מכשיר המיועד לכך. בעוד שהציפייה היא לקול מאופק האופייני לשדרני רדיו בימי קום המדינה, בפועל ההדרכה הקולית מתגלה כחווייה תיאטרלית מרשימה - מספר שחקנים מגלמים דמויות מפתח מחיי הספינה כמו הקפטן והנוסעים, וממחיזים עדויות של ניצולים באופן כמעט פואטי, כזה שעושה חשק לצטט אותן. דומה גם שמדובר בשחקנים ידועים שכן הקולות מוכרים לאוזן. הכל מלווה בנגינת כינורות, כזו שהייתה שמורה לאותם שמונת המוזיקאים שנמנו על תזמורת הטיטאניק - אלה שהוסיפו לנגן עד שסירות ההצלה כבר עזבו ולא הוצע להם בכלל לרדת לעברן, אלה שאף אחד מהם לא שרד. קיטש, אבל בטוב טעם. מתוך תערוכת הטיטאניק (צילום: יח"צ)בתוך כל זאת קשה להתעלם מאירוע פתיחת התערוכה, שכלל הפקה מרשימה עם שחקנים בתלבושות אופייניות לתקופה, שדיברו אנגלית והתנהלו בחללים השונים משל הייתה זו ההפלגה עצמה. אז נכון, לא היה קל להפריד את המעטפת המזמינה של אירוע ההשקה מהתערוכה בצורתה הגולמית, אבל המסקנה היא שגם התוכן לבדו בהחלט עונה על הציפיות. למרות זאת, רק עניין אחד נשאר לא פתור: מר פרדריק אדוארד גילס, בן 21, התכוון לנסוע לניו ג'רזי, נגר בהכשרתו ואחד מתשעה אחים. את כרטיסו של גילס אני קיבלתי, אבל לא הצלחתי לאתר אותו בלוח השמות הצפופים. נקווה שלניו ג'רסי הצליח להגיע בפעם אחרת.

» תערוכת הטיטאניק: 7 ביוני-23 באוגוסט, גני התערוכה. אוצרת: אלכס קלינגרהופר.