גלריית איבון למבר בפאריז תיסגר בסוף השנה

למבר, אחד מהסוחרים המרכזיים של האמנות העכשווית בצרפת, תרם לקידום הקריירה של אמנים כאנסלם קיפר וכריסטיאן בולטנסקי

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

הגלריסט הפאריזאי הוותיק איבון למבר יסגור את הגלריה שלו בפאריז בסוף השנה. למבר, בן 78, הוא אחד מהסוחרים המרכזיים של האמנות העכשווית בצרפת, והוא תרם רבות לקידום הקריירה של אמנים כאנסלם קיפר, כריסטיאן בולטנסקי וברייס מארדן.

בעיתונות הצרפתית מעריכים כי למבר החליט על סגירת הגלריה לאחר שזו, בהנהלתו של אוליביה בלו שנטל את מושכות הניהול בשלוש השנים האחרונות, לא הצליחה להתאים עצמה לקצב המשתנה של שוק האמנות ולשחקנים החדשים ועתירי הממון שנכנסו אליו, ולא אימץ את ההתנהלות העסקית הקשוחה והספקולטיבית שמאפיינת יותר ויותר את המסחר באמנות. ב-2011 נסגרה השלוחה שהקים למבר בניו יורק, והניסיון לפתוח גלריה בלונדון כשל גם הוא בתוך חצי שנה.

למבר נולד ב-1936 בעיר ואנס שבדרום צרפת ושם גם פתח את הגלריה הראשונה שלו. בגיל 30 עבר להתגורר בפאריז ופתח גלריה בעיר. בראשית ימי פעילותו התמקד למבר באמנים אבסטרקטיים כז'אן הליון, תיאו ואן דוסברג ודניאל בורן. בהמשך עבר לעסוק באמנות מושגית, והתקרב לאמנים כאנסלם קיפר, כריסטיאן בולטנסקי, קלוד לבק וברטרנד לאבייה, וגם לאמנים אמריקאים שהביאו לו הצלחה מסחרית, כמו סול לויט, קרל אנדרה, רוברט ריימן, סיי טוומבלי וברייס מארדן.

גלריית איבון למבר בפאריזצילום: LPLT

בשנת 2000 הוא פתח בבית פרטי מהמאה ה-18 באביניון תצוגה של 450 יצירות מהאוסף הפרטי שלו, שאמורות להיות מוצגות במקום למשך 20 שנה. ב-2011 תרם עוד 600 יצירות לממשלת צרפת, אחת התרומות המשמעותיות ביותר של אמנות שהוענקו אי פעם למדינה.

הגלריה, שברחוב וייה דו טמפל בפאריז, תיסגר בסוף דצמבר. שתי התערוכות האחרונות שיוצגו בה יהיו של האמן הסקוטי דגלאס גורדון, שתיפתח בספטמבר, ושל האמן הגרמני אנסלם קיפר, בן טיפוחיו של למבר, שתערוכה גדולה מיצירותיו תסמן את סוף דרכה של הגלריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ