שני ליטמן
שני ליטמן

הוועד המנהל של המוזיאון לאמנות האיסלאם בירושלים בחר בנדים שיבאן לתפקיד מנהל המוזיאון. שיבאן, הערבי הראשון שנבחר לנהל מוזיאון בישראל, ייכנס לתפקידו ב-1 בספטמבר.

שיבאן נולד בכפר ראמה שבגליל וב-1972 עבר להתגורר בירושלים, כאשר החל את לימודיו באוניברסיטה העברית. בהכשרתו הוא עובד סוציאלי ומשפטן ובמשך שנים ארוכות עסק בעבודה סוציאלית וקהילתית וכיהן בתפקידים בכירים במחלקת הרווחה של עיריית ירושלים. בעשור האחרון שימש שיבאן כמנהל מחלקת הפרויקטים של הקרן לירושלים, במסגרתה יזם וניהל פרויקטים שונים בתחומי קהילה וחינוך. במשך כחמש שנים הוא גם ניהל את המחלקה לתרבות שיזמה פרויקטים בתחומי האמנות והתרבות בעיר והיה חבר בהנהלות של מוסדות תרבות, בהם מוזיאון המדע ומוזיאון עין יעל.

נדים שיבאןצילום: אמיל סלמן

מוזיאון האיסלאם, הסמוך לבית הנשיא ולתיאטרון ירושלים, הוקם ב-1975 ומאז הוא מציג תערוכת קבע הכוללת בין היתר אוסף שעונים ובו השעון היקר בעולם, שיוצר בעבור מארי אנטואנט, ואוספי אמנות איסלאמית מהמאה השמינית וכן תערוכות מתחלפות.

שיבאן יכהן כמנכ"ל ולצדו יכהנו אוצר או אוצרת ראשיים, שיתוו את הקו האמנותי של המוזיאון. לדבריו, "אני מתכוון להפוך את המוזיאון לבמה שתאפשר קירוב בין דתות ובין עמים באזור, ודרך להתמודד עם תופעת הגזענות ועם הכרסום בחיים המשותפים בישראל בין יהודים לערבים. אני עדיין חושב שלאיסלאם המתון והיפה יש מה לתרום ככלי לדו קיום. העולם התרגל לחשוב שיש רק איסלאם רע, ואני רוצה להפוך את האיסלאם היפה למנוף לשיפור היחסים בישראל ובאזור". לדברי שיבאן, המלחמה וגל הגזענות והלאומנות שתוקף את החברה בישראל גרמו לו לפקפק אם אכן מינויו ייצא לפועל בעת שכזו, אולם "הנהלת המוזיאון היתה אמיצה. ראו בי אדם שיכול להוביל את המוזיאון להתפתחות ובחרו במי שאני, כסמל שייקח את המוזיאון לעשייה נוספת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ