הושחת פסל שעווה בדמות אהוד ברק שהוצב בבית קפה בתל אביב

הפסל של האמנים ארי ליבסקר ואנה אפל, שנקרא "האיש הכי מסוכן בעולם", הושחת על ידי אדם שביקר בבית הקפה שבו הוצב. ליבסקר מוחה על הטיפול הלקוי לדעתו של המשטרה באירוע

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

פסל שעווה בדמותו של ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, שיצרו האמנים ארי ליבסקר ואנה אפל והיה מוצב בבית הקפה באצ'ו בתל אביב, נהרס על ידי אדם שביקר במקום. האיש בא ביום חמישי בבוקר לבית הקפה, הזדהה כסטודנט לאמנות במכון אבני בתל אביב וביקש להוציא את הפסל מבית הקפה כדי להצטלם אתו. מלצר התיר לו לקחת את הפסל והאיש השאיר את רישיון הנהיגה שלו כערבות. כאשר חזר כעבור כמה דקות, ראשו של הפסל היה שבור.

הפסל נקרא "האיש הכי מסוכן בעולם" והוא נעשה במיוחד לתערוכה "איראן" שהוצגה בפברואר 2012 בגלריה הירקון 70 בתל אביב. הפסל הוא מיניאטורת שעווה בגובה 50 ס"מ של ברק לובש מעיל עור שנהפך לאחד מבגדיו המזוהים ביותר. בתקופה שבה נוצר הפסל, הסביר ליבסקר, היה ברק שר הביטחון ונחשב למי שתומך ביציאה למלחמה נגד איראן. התערוכה ביקשה להתריע מפני המלחמה המתקרבת, ולכן הוצבה דמותו של ברק בתיבת זכוכית שהיתה אמורה להזכיר לצופים את משפט אייכמן "כמו הנכחה מגוחכת לאדם מסוכן", מסביר ליבסקר. "כשהתערוכה ירדה מישהו הציע לי לרכוש את הפסל תמורת 5,000 שקל אבל זה לא היה שווה לי את זה, העדפתי שתהיה לו נראות. לכן החלטנו שהוא יוצב בבאצ'ו, מול חלון הראווה עם השם שלו, ואפשר יהיה לראות אותו. אנשים הצטלמו אתו".

פסלם של ארי ליבסקר ואנה אפל, "האיש המסוכן ביותר בעולם", שהוצב בבית הקפה באצ'ו בתל אביבצילום: ארי ליבסקר

ליבסקר סיפר שביום חמישי התקשר אליו אחד מהלקוחות הקבועים של בית הקפה וסיפר לו על האדם שיצא עם הפסל שלו וחזר אתו שבור. ליבסקר, שגר בקרבת מקום, מיהר לבית הקפה ופגש את האיש. "הוא אמר שהוא מרגיש נורא. ביקשתי ממנו שיסביר איך זה נשבר, אבל הוא לא אמר. כשהסתכלתי על רישיון הנהיגה שלו ראיתי ששם משפחתו ברק, ואז הוא חטף לי מהיד את התעודה והתחיל לברוח. תפסנו אותו בפינת רחוב הנביאים ואז עבר במקרה שוטר על אופנוע והאיש טען שאנחנו תוקפים אותו. ביקשתי שיעצרו אותו על השחתת הפסל, אבל השוטר לא עצר אותו. ביקשתי שיסביר לי למה הוא שבר את הפסל, ואז הוא אמר: 'זה לא יקר כמו האסלה בבית של אהוד ברק', כשהוא מתייחס לכתבה שכתבתי על הדירה שהציע ברק למכירה במגדלי אקירוב".

ליבסקר הגיש תלונה במשטרה על השחתת רכוש וגם ביקש שהאיש יחזיר לו את ראש הפסל, אך האיש לא עשה זאת. ליבסקר מוחה על הטיפול הלקוי לדעתו של המשטרה באירוע: "זה סיפור מוזר, אבל הייתי שמח לפחות להבין למה הוא עשה את זה. לפי איך שנראים השברים, זה לא נראה שזה נשבר במקרה. זה ממש מנופץ. השוטרים לא הבינו מה אני רוצה מהם. הם אמרו: 'זאת בובה'. אם זה היה במוזיאון או במקום פורמלי, היה להם יותר קל להבין את זה. הרי אם הייתי שורף את דגל ישראל, מיד היו עוצרים אותי. אבל מפני שזו יצירת אמנות ביקורתית, שמאלנית, אז נורא קל לזלזל בזה". מדובר המשטרה נמסר: "בעקבות תלונה שהוגשה בנושא נפתחה חקירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ