עכבר העיר

רגע אחרי שהחגים יגמרו וכולנו נספיק לאכול, תתחיל סוף סוף השנה. לחלקנו זה אומר חזרה לשגרת עבודה אפרורית, אבל בשביל הרבה אחרים, בעיקר אם הם אי שם בתחילת שנות ה-20 שלהם, אחרי החגים הוא גם פתיחת שנת הלימודים האקדמית. בשנים האחרונות הלכה וגדלה כמות בתי הספר לעיצוב, שמציעים לצד המסלולים הרגילים גם התמחויות מיוחדות, בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות שעובר השוק. אם הסטודנט הממוצע צריך בעיקר להתארגן על לפטופ וקלסר, לסטודנט לעיצוב יש משימת הכנה לא פשוטה. ברק הריסון, ראש המחלקהלעיצוב במכללת אורט סינגאלובסקי תל אביב, עוזר לכם להגיע לקו ההתחלה (והסיום בשלום), ונותן 10 טיפים חשובים לסטודנט המתחיל לעיצוב:

1. פתחו את הראש – לימודי עיצוב שונים מכל סוג לימודים אחר, ומבוססים בעיקרם על הנחיה והתקדמותממשימה אחת למשימה הבאה, ולא על למידה פרונטלית. צריך הרבה סבלנות ומשמעת עצמית, ובעיקר לזכור שהרבה צעדים קטנים ייקחו אתכם רחוק.

2. לא להסתפק ברעיון הראשון – כאשר מקבלים משימה עיצובית חדשה, גם אם אתם מאמינים ברעיון הראשון שקפץ לכם לראש, אל תעצרו שם. בפיתוח חשיבה יצירתית חשוב לעשות הרבה סקיצות, להרחיב את המחקר, להשתמש במקורות השראה מגוונים, ולא לעשות לעצמכם הנחות וקיצורי דרך. אל תעשו לעצמכם הנחות. סטודנטית באורט סינגאלובסקי (באדיבות המחלקה לעיצוב)

3. לחלום, להעז, לבצע – אם כבר בחרתם במסלול תובעני, ויש לכם אפשרות למתוח את הגבולות – אל תפחדו לעשות את זה. בתור סטודנט כדאי להתנסות בכמה שיותר טכניקות וסגנונות, כי כשתהיו מעצבים לא בטוח שתמיד תוכלו לעשות זאת. ריבוי תחומים זה דבר חיובי, גם אם זה אומר שהיצירה או העיצוב יצאו לא מקצועיים, זה עדיף על משהו בינוני שתיצרו כי הלכתם על בטוח.

4. אל תקחו את זה אישית – אתם תקבלו הרבה ביקורות במהלך הלימודים, וחשוב לדעת להפריד את עצמכם מהאובייקט שיצרתם. במילים אחרות, הביקורת היא על היצירה, ולא עליכם. בנוסף, עיצוב זאת לא מתמטיקה, וחלק מהביקורת קשורה בהחלט בטעם אישי של המרצים. מה שחשוב הוא תהליך העבודה שלכם, המאמץ והנכונות להמשיך ולנסות.

5. היום מרצה – מחר לקוח – השתדלו לדמיין את המנחים שלכם במכללה בתור לקוחות פוטנציאליים, שכן כל הערה או הארה שהם יתנו, שווה ערך למילים של לקוחות בחיים האמיתיים. אין טעם להיעלב, יש לשאוב מכל הערה כמה שיותר ידע, שכן מטעויות רק לומדים. תחשבו בגדול. סטודנטים עובדים בסדנת הדגמים במכללת אורט סינגלובסקי (באדיבות בית המחלקה לעיצוב)

6. תהיו בעניינים עיצוב הוא לא משהו שנעשה בבועה. חשוב שתקראו גם בנושאי עיצוב וגם בנושאים אחרים המשיקים לו – אמנות, טכנולוגיה, אדריכלות. אל תשכחו גם להסתכל מסביב, על העולם, על הטבע, על התנהגות אנשים סביבכם, ועל החיים בכלל ונסו לספוג כמה שיותר. קראו עיתונים, בלוגים ומגזינים שעוסקים בנושא, הכירו מעצבים אחרים ולא פחות חשוב מכך – תעדו כל חלק במחקר ובתהליך היצירתי שלכם. פיתוח חשיבה יצירתית מתאפשר רק כשיש בסיס רחב של מקורות.

7. סקיצות, סקיצות, סקיצות - הכניסה ללימודי עיצוב מחייבת למידה של שפה חדשה, ויזואלית, בנוסף על השפה המילולית שלכם. נסו לתרגל כמה שיותר העלאת רעיונות על הנייר באמצעות רישום בלתי פוסק של סקיצות ומחשבות.היד צריכה להפוך לאמצעי ביטוי לא פחות מהפה שלכם.

8. ציוד גם אם כל תחום בעיצוב דורש את הכלים המיוחדים שלו, יש כמה דברים שחשוב שיהיו לכם, ללא קשר למסלול שבו בחרתם: מחשב שמתאים לתוכנות גרפיותותלת-מימד, מצלמה (רצוי איכותית יותר ממצלמת הסמארטפון שלכם), ספר סקיצותשיהיה לכם תמיד זמין, עיפרון ועט צמודים אליכם כדי לרשום בו מתי שאפשר.הרבה קווים קטנים עושים עיצוב גדול. סטודנט באורט סינגאלובסקי (באדיבות המחלקה לעיצוב)

9. שמרו כסף בצד בממוצע, חוץ משכר הלימוד, תצטרכו לקנות במהלך הלימודים לא מעט חומרים. ההמלצה היא לשמור בצד בין 1000 ל-1500 ₪ בשנה לקניית ציוד מקצועי (בעיקר בשנה א'). סטודנטים לעיצוב תעשייתי יצטרכו להעמיד לעצמם ארגז כלים, באדריכלות תצטרכו קאפות וקרטוני ביצוע, למסלול עיצוב מדיה תקציב להדפסות מיוחדות וכן הלאה. יחד עם זאת, תדעו שלא צריך להשתגע – וישנם הרבה מאוד חומרים שאפשר למצוא ולמחזר.רק צריך לפקוח עיניים.

10. הזמן הכי יפה בחיים – לרוב הלימודים הולכים ונעשים אינטנסיביים יותר עם הזמן. בשנה הראשונה אולי תוכלו לשלב עוד עבודה, אך בשנה השלישית, עם עומס ההגשות, קחו בחשבון שזה יהיה קשה בהרבה. יחד עם זאת, חשוב שתנצלו היטב את הלימודים כדי להנות, לתת ליצירתיות שלכם לפרוח ולזכור שהתקופה הזאת היא חוויה של פעם בחיים.