קבוצת האמנים "סלה מנקה" נחלצת למען פליטים בדווים

בפרויקט מיוחד לרגל סוכות, קבוצת האמנים הירושלמית מקימה בימים אלה בגינת הנסן שבירושלים בית ארעי, מעין סוכה, שהועבר למקום מאזור כביש ירושלים־יריחו, שם שימש למגורים של משפחת פליטים בדווית

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

בפרויקט מיוחד לרגל סוכות, קבוצת האמנים הירושלמית סלה מנקה, בשיתוף עם האמנים ישעיהו רבינוביץ, איתמר מנדס־פלור, הגר גורן, קטורה מנור, ניר יהלום וחן כהן, מקימה בימים אלה בגינת הנסן שבירושלים בית ארעי, מעין סוכה, שהועבר למקום מאזור כביש ירושלים־יריחו, שם שימש למגורים של משפחת פליטים בדווית.

העברת המבנה היא תוצאה של תהליך של כמה חודשים, במסגרתו יצאו אמנים המתארחים במתחם הנסן במעין משלחת אתנוגרפית אל מדבר יהודה, כדי לפגוש את בני שבט ג'האלין הבדווי, שהפכו פליטים לראשונה ב-1949 עת גורשו מאדמתם בנגב. אנשי השבט נדדו והתיישבו במדבר יהודה, אולם הארעיות והפליטות, לדברי האמנים, ממשיכות להיות חלק מחייהם. האמנים פגשו נציגי משפחה, שמעו את סיפורם ורכשו מהם מבנה, אותו הם פירקו והחלו להרכיב מחדש בגינת בית הנסן.

הסוכה בבית הנסןצילום: דיאגו רוטמן

לדברי לאה מאואס מקבוצת סלה-מנקה, מדובר על "השתלת פיסת מציאות אחת בתוך מציאות אחרת, שונה ממנה מאוד. רצינו להביא סוגיה שולית בחברה הישראלית, של פליטים מ-48 שהמעמד שלהם הוא לא ברור ולא יודעים מה יקרה אתם, אל תוך המציאות הישראלית, ולהבין את המשמעות של חג הסוכות מעבר למנהגים האוטומטיים של בניית סוכה, כמו מה זה פליטות וארעיות בימינו". המבנים שבהם מתגוררים אנשי השבט נמצאים כולם תחת צו הריסה, ומתקיים מאבק משפטי במסגרתו המדינה רוצה להעביר את התושבים לבקעת הירדן בניגוד לרצונם. "אנחנו מעבירים אותם באופן סמלי למרכז ירושלים. זו פעולה שהולכת בכיוון ההפוך מהמצופה. במקום הסתרה, אנחנו חושפים", הוסיף דייגו רוטמן, גם הוא מקבוצת סלה־מנקה.

במהלך החג יתקיימו בסוכה פעילויות שונות הקשורות לפעולה האמנותית הזו, כמו חנוכת הסוכה ביום שלישי לפני החג, שתכלול שיח בנושא "פוליטיקות של מקום ממדבר סיני למדבר יהודה", בהשתתפות אלון כהן ליפשיץ, אבו סולימן אל קורז'אן, הרב ג'רמי מלגרום, קבוצת סלה־מנקה ואמני "מעמותה", דיון על הדיור הציבורי שיתקיים בשבת ואירוע של מגזין התרבות האינטרנטי "ערב רב", שיתקיים ביום שני 13.10.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ