אוצר ישן, עיצוב חדש: תערוכה לבית האופנה "משכית"

גילוי אוצר סודי של תכשיטי קרמיקה שעיצבה בתיה סרנגה, הוביל לליין חדש של בגדים ולתערוכה הנותנת במה למותג האופנה המיתולוגי 'משכית'

סוניה דיין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוניה דיין, עכבר העיר

הכל התחיל במותה של בתיה סרנגה, אמא של חבר. השמועה אמרה שבדירתה נותרו עבודות קרמיקה שהכינה עבור ״משכית״, בית האופנה המפורסם שהקימה רות דיין ושנסגר ב-1994. כאמנית ואוצרת הרמתי גבה ותהיתי מה עושים עם המציאה? התשובות שקיבלתי היו - "זה לא מעניין אף אחד, ושייך לעבר". לא התייאשתי ולאחר התעקשות הוזמנתי לדירה בצפון תל אביב. כשנכנסתי אליה נראה היה שהזמן עצר מלכת, ובחדרון קטן על הגג התגלה האוצר: מגרות וארגזי קרטון מלאים במעטפות קטנות צהבהבות, כאשר בכל מעטפה תכשיטי קרמיקה מושלמים: שרשראות וסיכות, שחלקן אפילו עם חותמת של האמנית בתיה סרנגה, והכל מוכן למשלוח ל״משכית״. חיטטתי בהתרגשות נוכח הכשרון, הדייקנות והעושר הצורני והצבעוני. הרגשתי שאני לא יכולה לתת לעבודות למות עם האומנית. ביקשתי וקיבלתי דוגמאות מהתכשיטים, והתחלתי במסע למצוא את המקום המתאים ביותר לחשוף בו את האוסף, ולעשות את הקישור הנכון בין התחלה לסוף, בין האמן לבין הקונה.בסוף השבוע הקרוב (6-8.11) יתקיים שבוע ״אופנה ישראלית״ במלון ממילא בירושלים. המלון יציג תערוכה ייחודית של דגמי הוינטג׳ של מותג האופנה הישראלי והמיתולוגי ״משכית״, ואת הקולקציה החדשה שעיצבה שרון טל, בהשראת אמנית הקרמיקה בתיה סרנגה ז״ל והאומן היהודי מרק רותקו. בנוסף, יתקיים במקום שיח אורחים עם רות דיין המייסדת של ״משכית״, ועם המעצבת והבעלים של ״משכית״ המתחדשת, שרון טל. » משכית - פרטים על התערוכהעיבודים מחודשים שמדברים באותה השפה. משכית (צילום: גורן ליובונצ׳יץ)״משכית״ הוקמה בשנת 1945 על ידי דיין כחברה ממשלתית, ונחשבת בית האופנה הראשון של ישראל, ואף ייצג את המדינה בבתי האופנה הנחשבים בעולם. בימים אלה קמה לתחייה ״משכית״ בעידודה ותמיכתה של דיין, ובסגנונה האישי של שרון טל, ששואבת את השראתה ממורשת המותג ומתאימה אותו לרוח התקופה ולטכנולוגיות של זמננו. כשנודע ששרון טל, אופנאית בת 31, מתכוונת להקים את ״משכית״ מחדש, עקבתי אחר הבאות. כשניפתח בית האופנה יצרתי איתה קשר, וחשפתי בפניה את העבודות האבודות של סרנגה. מהרגע הראשון שבו נחו עיניה של שרון על התכשיטים היא התאהבה, ואני ידעתי שמצאתי ליצירותיה של סרנגה את הבית המתאים ביותר שיכולתי למצוא. תערוכה ייחודית ברחבי מלון ממילא. משכית (צילום: יח"צ)

מאותו הרגע התחילה שרון לתכנן את הליין, וידעה בדיוק איך תראה הקולקציה החדשה. חלקי הקרמיקה המקוריים של סרנגה ועיבודים מחודשים בעבודת יד שמדברים באותה השפה, נישזרו ידנית בעדינות בבדי משי, ויסקוזה וכותנה, שנצבעו בצבעים נועזים של כחול עמוק, אדום חם, כתום לוהט בהשראת הצייר מארק רותקו. כאשר בהחלטה משותפת עם בנה, ״משכית״ תורמת אחוז מסויים מכלל הכנסות הפריטים המשותפים לעמותה שניבחרה על ידי המשפחה להנצחת סרנגה. ולמי שלא יספיק להגיע לתערוכה בממילא, הסטודיו של ״משכית״ בתל אביב הממוקם במושבה האמריקאית, בבניין לשימור, פתוח לביקורים. במקום בו שכנה בעבר מסעדת קרן. תהנו מנוסטלגיה של פרטי הוינטג׳ האורגינליים ומהקולקציה החדשה.הקולקציה החדשה שעיצבה שרון טל (צילום: גורן ליובונצ׳יץ)