שני ליטמן
ירדן סקופ

אחת החמסות של האמן גל וולינץ, שעליה הכיתוב "אטבח אל יהוד", נגנבה היום (שלישי) מהגלריה במכללת ספיר. הגניבה צולמה על ידי מצלמות הגלריה, והמשטרה מטפלת בפרשה. בינתיים, האמן מכין גרסה חדשה של החמסה האבודה.

במקביל התקיימה היום הפתיחה לקהל הרחב של התערוכה "כוחה של המלה", וסטודנטים מהמכללה הפגינו במשך הפתיחה. "חלק מהבנות היו עם דמעות בעיניים, וזעקו, 'אתם מזכירים את שם אלוהים לשווא ויש פה שנאה'", מספר ליאב מזרחי, אוצר התערוכה. נשיא המכללה, פרופ' עמרי ידלין, השתתף גם הוא בפתיחה, וניסה להרגיע את הרוחות.

עבודה של גל וולינץ. מסר לא מתוחכם לצופים לא מתוחכמיםצילום: גל וולינץ

מחר תתקיים הפגנה נוספת, ותוקם ככל הנראה תערוכת כרזות בתגובה לתערוכת המחלוקת. לדברי מזרחי, היו גם הרבה מתעניינים שביקשו לשמוע ממנו הסברים על התערוכה. גם ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) באה לפתיחת התערוכה.

נשיא מכללת ספיר, פרופ׳ עמרי ידלין, השיב הערב לסגן שר החינוך אבי וורצמן ("הבית היהודי") שביקש ממנו להסיר את התערוכה המציגה חמסות עם הכיתוב ״אטבח אל יהוד״ ודאעש. במכתבו כותב ידלין לוורצמן: ״אני מודה לך על מכתבך, מכיוון שהוא מאפשר לי להבהיר את הדברים. גם מכתבך (ועכשיו גם מכתבי) מכיל את המילים 'אטבח אל יהוד', 'דאעש' ו'בדם ואש נפדה את פלסטין'. והנה, איש לא מעלה על דעתו שכוונתך (או כוונתי) לתמוך במילים אלו. מדוע? משום שהקונטקסט הוא הקובע ולא המילים עצמן״.

ידלין מוסיף כי ״באופן דומה התערוכה שאנו מציגים אינה תומכת במילים הללו. היא מציגה אותן, מפני שהמילים הללו הן חלק מהשיח ב'שכונה' שלנו במזרח התיכון. כל מי שיבקר בתערוכה, לא יעלה על דעתו שהאמן שהציג את היצירה הזו תומך בטבח יהודים, ובוודאי שלא המכללה המאפשרת את קיומה של התערוכה. למיטב הבנתי, ההפך הוא הנכון: היצירה הזו מבקרת את המילים הללו, שנאמרות כביכול בשם הדת (המילים הללו מצוירות על החמסה, סמל של הדת המוסלמית)״.

הוא מסכם את דבריו בהזמנה לוורצמן להגיע לתערוכה ולהיווכח בעצמו: ״לכן אני מציע שלא להתרשם מהאופן שבו גורמים אינטרסנטיים מציגים את התערוכה בתקשורת. אני אשמח מאד אם תמצא לנכון לבוא ולבקר בתערוכה, כפי שעשתה עמיתתך ח"כ איילת שקד, ולהתרשם מן הדברים באופן מעמיק ובלתי אמצעי״.

גם חבר הכנסת דני דנון פנה במכתב לידלין אתמול וביקש ממנו להסיר את התערוכה.

בתערוכה, שנושאת את הכותרת "כוחה של המילה" מוצגות עבודות של אמנים מוכרים כגון משה גרשוני, דוד ריב, דוד טרטקובר, מיכה קירשנר ואבנר בר חמא. העבודות המעוררות את זעמו של וורצמן ושל אנשי ימין נוספים הן אלה שיצר וולינץ, ובהן זאת שנגנבה. על חמסות אחרות שיצר נכתב "בדם ואש נפדה את פלסטין" ו"דעאש".

סגן השר אבי וורצמן כתב כי קיבל "עשרות פניות אודות התערוכה המבישה. עצוב להיווכח שמוסד אקדמאי חשוב ומשמעותי הממומן על ידי מדינת ישראל נותן מקום לתערוכה שכזו. חופש הביטוי הוא הכלי המשמעותי ביותר של הדמוקרטיה, אך במקרה דנן, ישנו חשש ברור להסתה תחת אצטלה אקדמאית". הוא מסכם את דבריו בכותבו: "אבקשך להסיר את התערוכה מהצגה במוסדכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ