פסטיבל מידברן בסכנת ביטול

לדברי מארגני האירוע תהליך הרישוי מול משטרת ישראל החל לפני ארבעה חודשים, אך המשטרה לא מאשרת את קיומו. נכון לעכשיו אין אישור לקיום פעילות מהמשטרה למרות שבוטל צו המניעה

שני ליטמן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מידברן 2014
מידברן 2014צילום: מיכל פתאל
שני ליטמן
איתי שטרן

המשטרה אינה מאשרת את קיומו של פסטיבל המידברן, שאמור היה להיפתח ביום רביעי הקרוב בשטח מדברי סמוך לשדה בוקר. לדברי אנשי קהילת המידברן, רישוי האירוע מול משטרת ישראל החל לפני ארבעה חודשים, ולפני יותר מחודש הגישו המארגנים מסמך הסתייגויות לתנאי הרישוי שהציבה המשטרה. לטענתם, ניסיונותיהם להידבר עם המשטרה לא צלחו, וזו רק החמירה את התנאים מפעם לפעם. בפוסט שפירסמה קהילת המידברן בפייסבוק, נכתב שביום רביעי הודיעה המשטרה רשמית שאינה מאשרת את קיום האירוע, ולמחרת קיבלו המארגנים צו בית משפט המורה על עצירת עבודות ההקמה, שכבר החלו בשטח.

אנשי המידברן הגישו בקשה בהולה לביטול הצו, אך בית המשפט דחה את הבקשה. בנוסף, הוגשה בקשה לבית המשפט המחוזי לצו מנהלי בדיון בהול במעמד צד אחד, ובקשה נוספת הוגשה לבית משפט השלום לביטול צו הפסקת עבודות. אתמול בערב (שבת) אמורה היתה להיות מוגשת בקשה נוספת לדיון בהול בצו המנהלי במעמד שני הצדדים.

פסטיבל מידברן 2014
פסטיבל מידברן 2014צילום: אי־פי
פסטיבל מידברן 2014צילום: אי־פי

אייל מרקוס, דובר הפסטיבל, אמר היום ל"הארץ" כי משטרת ישראל העמידה דרישות חדשות ללא כל הסבר וביניהן דרישה להכניס מצלמות אבטחה רבות במעגל סגור, לגידור כלל מיצבי הפסטיבל ודרישה למנוע כניסת רכבים למתחם האירוע, דבר שיקשה עוד יותר על הקמת מתחמי המיצבים והלינה. "הבעיה העיקרית היא שהמשטרה יכולה להעמיד גם ברגע האחרון עוד ועוד השגות. נכון לעכשיו אין לנו אישור לקיום פעילות מהמשטרה למרות שבוטל צו המניעה. במהלך היום יתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע שיכריע בסוגיה. הבעיה המרכזית היא שהמשטרה יכולה להערים עוד ועוד קשיים גם ברגע האחרון ולא יהיה לנו איך להתודד עם זה.

"חשוב להגיד שכל הדרישות של המשטרה הינן דרישות חדשות שלא עלו בשנה שעברה. למעשה, היומן המשטרתי של השנה שעברה נותר עם אפס אירועים. יש פשוט עניין של כמה בכירים במרחב הנגב, שלא מוכנים לפתוח את העיניים. המשטרה מתנהגת באטימות, הם לא עונים לנו לטלפונים ומסרבים להיות נגישים בשום צורה. מה שאולי לא מבינים שם הוא שלא מדובר בפסטיבל של קהילת מסוממים. הולכים להגיע אליו 6,000 אנשים, 400 מתוכם מחו"ל, שמגיעים מ-48 מדינות שונות. אף אחד במשטרה לא חושב איך זה ייראה בעולם עבור האורחים שייאלצו להיתקל בכל האטימות הזו ובדרישות להחדרה של מצלמות אבטחה למתחם. יש כאן נזק מוסרי ברמת התודעתית הבינלאומית. הולכים לדבר על זה בכל העולם".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "בבימ"ש שלום בבאר שבע ניתן צו מניעת פעילות, האוסר על מפיקי האירוע כל פעולה במקרקעין הטעונה רישיון זאת כאמור בהתאם לסמכותו בחוק רישוי עסקים. הבקשה הוגשה ע"י המשטרה מאחר והמארגנים לא פעלו כנדרש למלא אחר בקשות המשטרה, להסדרת תנאים נאותים, שיש בהם ליתן מענה ראוי והולם לשמירה על שלום הציבור וביטחון המבקשים להגיע לאירוע והמשיכו בהכנות לאירוע, משכך ומחובתה של המשטרה לשלום הציבור וכאמור בחוק רישוי פנתה המשטרה לבימה"ש וזה לאחר שעיין בחומר שהובא לעיונו ושמע את עמדת המשטרה נעתר לבקשה וכך אמר '...מתוך התמונות שהוצגו בפני, לא ניתן להפריז בחומרת הסיכון שאפשר כי ישתקף כתוצאה מקיום האירוע ללא רישיון עסק וללא אישור מתאים ממשטרת ישראל. בנסיבות אלה ולפי שקיים חשש ממשי לביטחון הציבור ולבטיחות הקהל העתיד להגיע או לסביבתו, אני אוסר על המשיב לקיים את האירוע'".

פסטיבל מידברן 2014צילום: אי־פי
מידברן 2014צילום: מיכל פתאל
פסטיבל מידברן 2014

ח"כ תמר זנדברג ממרצ ביקשה להגן על קיום הפסטיבל והוציאה מכתב תמיכה במפיקי האירוע, בו כתבה: "מארגני האירוע החלו את תהליך רישוי האירוע מול משטרת ישראל בהתאם לנהלים הנדרשים כבר לפני ארבעה חודשים. לפני יותר מחודש הוגש מסמך הסתייגויות לתנאי הרישוי שהציבה המשטרה והחלו דיונים מול גורמים במשטרה שנגמרו בכך שהמשטרה איננה מאשרת את האירוע. למחרת הגיע צו בית משפט המורה על עצירת עבודות ההקמה. באותו הרגע מאות מתנדבים שעבדו בשביל לבנות וליצור תשתיות, מיצבי אמנות, מחנות נושא, מרפאה, מרכזיה ועוד - עצרו הכל".

"זו איננה הפעם הראשונה שהרשויות חוששות מאירועים אלטנרטיביים, לפני כשנתיים סייעתי באישורים לאירוע אינדינגב שגם שם חששו הרשויות מבעיות בטיחות וסמים" הוסיפה זנדברג במכתבה "אך למרות זאת, מדובר באחד האירועים התרבותיים השקטים והבטוחים שקיימים. ניתן כמובן להבין את חשש הרשויות מאירועים אלטרנטיביים, אולם ניסיון העבר מוכיח שדווקא אירוע שבו קהילה אזרחית רחבה לוקחת אחריות ומעורבת בתהליך היצירה הוא בעל פוטנציאל להיות בטוח ושקט. אני רואה לנכון לאפשר לאירוע להתקיים בהתאם לחוק ולנהלים הנדרשים ולתת לישראלים את האפשרות להנות מאירוע ייחודי זה".

המידברן הוא הגרסה הישראלית לפסטיבל "הברנינג מן", שנוסד בסן פרנסיסקו ב–1986 ומאז 1991 מתקיים במדבר נבאדה שבארה"ב. הפסטיבל האמריקאי, אליו מגיעים עשרות אלפי בני־אדם, מושתת על עקרונות של ביטוי עצמי אמנותי המכונה על ידי אנשי קהילת "הברנינג מן" — רדיקלי, א־מסחריות, הסתמכות עצמית מוחלטת, מאמץ קהילתי, אחריות אזרחית, אי־השארת עקבות ועוד. המהדורה הישראלית הראשונה של הברנינג מן, המידברן, התקיימה בשנה שעברה והשתתפו בה 3,000 איש. השנה אמורים להשתתף במידברן כ–6,000 בני אדם, מתוכם 400 שמגיעים מחו"ל, 68 מיצבי אמנות ו–87 מחנות נושא.

עידכון מהדיון בבית המשפט: הפסטיבל יתקיים במועד המתוכנן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ