שלמה פפירבלט

בשלוש השנים האחרונות לא היה אפשר לבקר בארמון העירוני בירון (L'hôtel Biron) בפריז, משכנם של כמה מהמפורסמות שביצירות הפיסול בהיסטוריה של האמנות. אוגוסט רודן התגורר ועבד שם עד מותו ב-1917, ושנתיים אחר כך נהפך המקום למוזיאון. מסוף המאה הקודמת ביקרו במקום כ-700 אלף איש בכל שנה. הרצפות נשחקו, הגג דלף, הקירות וקישוטי הגבס ספגו רטיבות ועץ הדלתות החל להתפורר. ביום חמישי הקרוב, אחרי השקעה של 16 מיליון אירו ועבודה מאומצת של מאות מומחים ופועלים, ישוב המוזיאון לקבל מבקרים.

הבניין, הנמצא כיום ברובע ה-7 של פריז, הוקם בשנת 1727 ובגלגוליו המרתקים השונים היה משכן אצילים, בית השגרירות הרוסית של הצאר במאה ה-19, ואחר כך עבר בירושה לכנסייה. ב-1905, כאשר הופרדה בחוק הכנסייה מהמדינה, הופקע הבניין, עבר לבעלות ממשלתית וגורלו נקבע להריסה שלוש שנים מאוחר יותר. אולם אז התגייסו להצילו כמה מידועני התקופה, ז'אן קוקטו הצעיר, אנרי מאטיס, הרקדנית איזדורה דונקן והפסל רודן, שכאמור אף עבר להתגורר ולעבוד במקום בסופו של המאבק. "לא היתה לנו ברירה", אמרה לעיתונות מנהלת המוזיאון קתרין שביו, "מאז הבניין הזדקן מאוד, וצריך היה להצילו. יצרנו מקום חדש ומואר שאליו אפשר להכניס יותר יצירות, יותר מ-500 פסלים ועבודות אמנות אחרות ולראות אותן טוב יותר, ומקרוב יותר. ארמון בירון לא עבר מהפכה – הוא נולד מחדש...".

פסל "ההוגה" של רודן בפתח המוזיאוןצילום: אי־פי

מחשבה רבה הושקעה בהתחדשות הזאת. רק לשם דוגמה: בחירת הצבע לקירות היתה מבצע מיוחד. 80 גוונים שונים נוסו – עד שבסופו של דבר החברה המייצרת את הצבע יצרה צבע חדש עבור המוזיאון, לו העניקה את השם "אפור בירון". הכספים לשיפוץ הזה הגיעו ממקורות שונים, כספי הממשלה (כמחצית מהסכום), כספי תורמים (בראשם קרן קנטור, של האספן והפילנתרופ היהודי־אמריקני המנוח ברני קנטור), אך גם בזכות העובדה הנדירה כי המוזיאון הוא הבעלים של זכויות היציקה לפסלי הברונזה של רודן. "הצלחנו לממן חלק מההוצאות בזכות יציקות של כמה יצירות, בתבניות המקוריות שהותיר רודן, ומכירתם לאספנים ומוסדות", אמרה שביו.

אוגוסט רודן, מגדולי האמנים של המאה ה-20, האיש אשר אמרו עליו כי "גרם לשיש לרעוד", מי שיצירותיו כגון "האדם החושב", הנשיקה", "שועי העיר קאלה" הן בין הידועות ביותר בתולדות האמנות – נולד בדיוק לפני 175 שנה, ביום פתיחת המוזיאון שלו מחדש, ב-12 בנובמבר.

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"