נטלי כהן וקסברג, שהפיצה סרטון בו עשתה את צרכיה על הדגל, נלקחה לחקירה בפעם החמישית

על אף מספר החקירות בהקשר לסרטון שהעלתה כבר לפני שנה - טרם הוגש נגדה כתב אישום. המשטרה: אספנו ראיות והעברנו אותן לגורם המחליט על כתב אישום

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

נטלי כהן וקסברג, אמנית ויוצרת תיאטרון, נחקרה במשטרה בשבוע שעבר בפעם החמישית. בנובמבר 2014 עצרה המשטרה את כהן וקסברג לאחר שהפיצה באינטרנט סרטון בו נראתה עושה את צרכיה על דגלים של מדינות שונות, בהן גם דגל ישראל. כהן וקסברג הוחזקה לילה אחד במעצר באבו כביר, וכשהובאה בפני שופט נגזר עליה מעצר בית בן יומיים, המחשב והטלפון הנייד שלה הוחרמו לשלושה חודשים ונאסר עליה לגלוש באינטרנט למשך 30 יום. לאחר המעצר לא הוגש נגדה כתב אישום, אולם מאז המשטרה זימנה אותה לחקירה פעמיים נוספות ובעוד פעמיים הגיעו שוטרים לביתה לקחת אותה לחקירה, ללא הודעה מוקדמת. הפעם הקודמת היתה בסוף חודש נובמבר, ולפני שבוע, כאמור, שוב הופיעו שוטרים במפתיע בביתה והורו לה להתלוות אליהם.

לדברי כהן וקסברג, בחקירותיה השוטרים מודיעים לה שהיא חשודה בביזוי סמלי דת ושלטון ופגיעה ברגשות הציבור. "בחקירה האחרונה הם שאלו על תמונה שלי עם דובי עטוף בדגל ישראל, שנראה כאילו אני עומדת לחרבן עליו. הם שאלו מה המסר של התמונה. אמרתי שזה נראה לי ברור ואני לא מתכוונת להסביר. הם שאלו אם אני זוכרת מתי העליתי את התמונה ואמרתי שאני לא זוכרת ושישאלו את הדובי. אפילו השוטר לא יכול היה שלא לצחוק". בנוסף, התעניינו החוקרים בחקירה האחרונה בערוץ היוטיוב של כהן וקסברג ובעמוד המעריצים שלה בפייסבוק, וביקשו לדעת מי מפעיל אותו.

נטלי כהן וקסברג בדיון בהארכת מעצרה בנובמבר 2014צילום: עופר וקנין

"אני לא יודעת אם הם עושים את זה כדי להציק או שהם באמת מחפשים על מה להגיש כתב אישום", היא אומרת, "את עמוד המעריצים לא אני פתחתי והם מעולם לא חקרו אותי עליו קודם. פתאום בחקירה החמישית הם שאלו אותי על זה. בשתי החקירות האחרונות הם שאלו אותי גם על סרטון שבו אני מחופשת לפתילת גליצרין. כל פעם הם מוסיפים משהו קטן. המטרה של החקירה לא ברורה. או שזו דרך להעניש אותי, או שהם עושים את זה בשביל הטרטור, או שהם מנסים להפחיד למרות שהם רואים שאני לא נבהלת. אבל מנהל עמוד המעריצים באמת נבהל ועזב את העמוד ועכשיו מישהו אחר מנהל אותו".

כהן וקסברג אומרת שהחקירות לא אגרסיביות. "הן נעות בין שעמום לטמטום לשעשוע. לפעמים הם מתעקשים על שאלות, מנסים להוציא ממני מידע. בחקירה האחרונה לא היתה התעקשות על שאלות. זה נורא תלוי מי השוטרים. יש כאלה שברור שהם לא מבינים בכלל למה הם צריכים לעשות את השטויות האלה. זה ברור שיש כאן רדיפה של האמנות שלי, ובאחת החקירות הם שאלו אם אתן להם לחקור את המחזות שלי. אמרתי שאם יהיה להם צו לא תהיה לי ברירה".

מהמשטרה נמסר כי "החשודה נחקרה לפני כשבוע בגין אירוע ממנו עולה חשד לקיום עבירה של פגיעה בסמלי מדינה. החקירה הסתיימה והתיק הועבר לעיון מחלק תביעות פליליות". לשאלת "הארץ" מדוע היא נחקרת שוב ושוב, והאם ישנה כוונה להגיש נגד כהן וקסברג כתב אישום, נמסר כי "בכל פעם שיש חשד לביצוע עבירה, נחקרים. לגבי הכוונה להגיש כתב אישום, זה נתון לשיקול דעת מחלק התביעות. אנחנו מבחינתנו אספנו ראיות והעברנו לגורם מחליט".

"נראה שבמשטרה יש אי נוחות מהיצירות של כהן וקסברג. זה נראה כמו מסע רדיפה והפחדה", אומרת עו"ד גבי לסקי, חברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם מרצ, המומחית לזכויות אדם. "אני מציעה למשטרה להגיש כתב אישום או ללכת ללמוד אמנות, כדי להבין שהביקורת מגיעה בכל מיני צורות, ואז אולי הם יפסיקו לטרטר אותה. זה לא סביר שעל בסיס אותה מסכת עובדתית אדם יובא לחקירה כל כך הרבה פעמים".

חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה שחוקק בשנת 1949 קובע כי "הפוגע בכבוד דגל המדינה או בכבוד סמל המדינה, או גורם לפגיעה בכבודו, או משתמש בו באופן שיש בו כדי לפגוע בכבודו, דינו — מאסר עד שנה אחת או קנס עד שלוש מאות לירות או שני העונשים כאחד". לדברי לסקי, שמעורבת בהליך משפטי העוסק בשריפת דגל, ובוחנת מקרים קודמים שכאלה, מספר הפעמים שבהן אדם הועמד לדין בישראל בגין פגיעה בדגל הוא מועט ביותר. "אם יגישו נגד כהן וקסברג כתב אישום על פגיעה בדגל, זו לא תהיה הפעם הראשונה, אבל זה מאוד נדיר", היא מסבירה. "אבל אני לא חושבת שצריכים להגיש כתב אישום על הנושאים האלה. זה קורה לפעמים שקוראים לפעילים פוליטיים שונים לשיחות בשב"כ או במשטרה, אבל העובדה שהמשטרה מתעסקת בזה היא הזיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ