סוד הקסם של "נערה עם עגיל פנינה": הציור יעבור בדיקות מקיפות

קהל המבקרים במוזיאון לאמנות בהאג יוכל לחזות בבדיקות של הציור מהמאה ה-17, אותן יערוך צוות מומחים. המחקר יאפשר בין היתר להבין מה היו שיטות העבודה של ורמיר והצבעים בהם השתמש

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"נערה עם עגיל פנינה" מוצג במוזיאון לאמנות בהאג
"נערה עם עגיל פנינה" מוצג במוזיאון לאמנות בהאגצילום: Peter Dejong / AP
שלמה פפירבלט

המוזיאון לאמנות בהאג, מאוריצהאוס, יבצע מחקר מקיף ליצירתו המפורסמת של יאן ורמיר "נערה עם עגיל פנינה", שצוייר בשנת 1665 לערך. הבדיקות, אשר יחלו ב–26 בפברואר ויימשכו שבועיים, יתקיימו בתוך חלל עבודה שקוף, כך שהמבקרים במוזיאון יוכלו לראות את התהליך.

הציור שוכן במוזיאון מאז שנת 1902, כאשר נמסר כירושה עם מותו של אספן האמנות, ארנולדוס אנדריס דאס טומב, אשר רכש אותו 20 שנה קודם לכן במכירה פומבית תמורת סכום של 2.3 גילדר — 25 עד 30 אירו בערכים הנוכחיים. למרות ממדיו הקטנים יחסית, 40 ס"מ על 45 ס"מ, ולמרות שבמוזיאון ישנן יצירות נפלאות אחרות של "מאסטרים" הולנדים נוספים — דווקא ציורו זה של ורמיר מושך אליו מבקרים רבים.

ההחלטה לקיים את הבדיקות במוזיאון עצמו התקבלה לא רק בכדי לאפשר למבקרים לחזות בהן, אלא גם כדי לאבטח את הציור יקר הערך ולא להעבירו מקום.

סקרי דעת קהל שנערכו בשנים האחרונות הצביעו על כך כי יצירות האמנות הגדולות של הציירים ההולנדים, "נערה עם עגיל פנינה" הוא הציור האהוב ביותר על תושבי הולנד וגם היפה ביותר לטעמם. זהו ללא ספק גם אחד הציורים המוכרים ביותר בעולם, לא מעט בזכות הספר "נערה עם עגיל פנינה", של הסופרת האמריקאית טרייסי שבלייה (1999), שתורגם לעשרות שפות ומכר מיליוני עותקים, והסרט מ–2003 בעל אותו שם של הבמאי פיטר ובר, בכיכובם של סקרלט ג'והנסון וקולין פירת', ושהיה מועמד לשלושה פרסי אוסקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ