בדרום השרון הורו להסיר ציורי עירום של נשים מתערוכה – אך לא עירום גברי

לטענת האמנית גילי וולמן, עבודותיה הוסרו בגלל "בליטה" באזור החזה של דמות מצוירת. מהמועצה האזורית נמסר: "אנחנו מחויבים בשמירה על צביון ממלכתי"

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציור של אשה שוכבת
ציור של גילי וולמן, שהוסר מבניין המועצהצילום: ליה שטרן פרידמן
מיה אשרי
מיה אשרי

המועצה האזורית דרום השרון הורתה לאמנית גילי וולמן להסיר מתערוכה בבניין המועצה ציורים שהכילו עירום נשי מרומז. ציורים עם עירום גברי נשארו על הקיר. לטענת וולמן, נציגת המועצה אמרה שהרב לא יאשר זאת, ושאם יישארו ציורי העירום על הקיר — אז הוא יסירם בעצמו והציורים ייעלמו. מהמועצה נמסר כי "מדובר בניסיון ליצור מהומה על לא מאומה. שכרו את שירותיה של אוצרת מקצועית מנוסה וידועה, אשר מקיימת זה שנים תערוכות רבות במרחבים פרטיים וציבוריים, ההחלטה בבחירת התמונות נתונה בידי האוצרת בלבד ואין בידי אף אדם הסמכות לשנותה".

בניין המועצה, בקרבת המושב נוה ירק, משמש לתערוכות מתחלפות של אמנים מקומיים. בעת שוולמן והאוצרת שלה — שהעדיפה לא להיחשף — בחרו תמונות לתערוכה הצפויה שלה, הגיעה נציגה של המועצה וביקשה כי יחליפו את התמונות המכילות עירום נשי. לדברי וולמן, מתוך כ–26 תמונות, 6–8 תמונות נדרשו לרדת, ואילו ציורים של גברים נותרו תלויים. "המקרה הכי אבסורדי היה לגבי תמונה ספציפית שנשארה בסוף", סיפרה וולמן ל"הארץ". "רצו להוריד, ואמרתי להם 'אבל זו לא אשה, זה גבר'. אז הנציגה מסתכלת רגע ואומרת 'טוב'. וזה נשאר תלוי".

צילום: ליה שטרן פרידמן

וולמן הוסיפה כי באותו רגע, התקשתה להתעמת עם הנציגה. "לקח לי זמן להבין מה קורה, זה לא משהו מחיי היומיום שלי. אני לא חיה בבית שמש. זו מועצה חילונית, של מושבים, במרכז הארץ. זו הדרה לשמה". היא סיפרה כי כששאלה למה מסירים את אחד הציורים, הצביעו על אזור החזה של האשה המצוירת. "אמרו לי, 'בגלל הבליטה'. אמרתי, אבל גם לי יש בליטה, גם לך יש. לזה שתולה את התמונות גם יש בליטה, אבל במקום אחר. ככה ברא אותנו אלוהים, עם בליטות".

המקרה נחשף לאחר שוולמן פנתה ל"קו החם" בנושאי הדרה של שדולת הנשים. אלינור דוידוב, האחראית על התחום בשדולה, מסבירה כי המקרה המדובר חמור לא רק בגלל ההבחנה בין גברים לנשים, אלא בגלל מה שהיא מכנה "ההדרה העצמית". "חילונים וחילוניות כבר יודעים מה הולך לקרות אז הם בעצמם ממשטרים את המרחב כי הם לא רוצים בעיות, הם רוצים שקט תעשייתי", היא אומרת. "המשטור הזה הוא חלק ניכר מהסכנה. אני לא מאמינה שזה מפאת כבודו האישי של הרב הספציפי הזה או הציבור שלו, זה בגלל שאיזו נציגה של המועצה אמרה, 'למה לנו להסתבך'. אבל אם התמונות היו נשארות על הקיר — אנשים דתיים לא היו נכנסים לבניין המועצה? היו נכנסים. ואם הם היו רוצים למחות ולהתנגד — הם היו יכולים, אבל אפילו לא הגענו לשם".

צילום: ליה שטרן פרידמן

ואולם, במועצה האזורית מציעים גרסה שונה לחלוטין לאירועים ומבהירים כי מעולם לא דרשו להוריד ציורים בגלל עירום נשי. יתרה מזאת, מדגישים במועצה, בתערוכה הנוכחית עדיין תלויות גם תמונות שיכולות להתפרש ככאלה, לצד תמונות הגברים. "מדובר במבנה ציבור המשמש למתן שירותים מוניציפליים וחוגי העשרה ומופעים לילדים. כרשות ציבורית אנחנו מחויבים בשמירה על צביון ממלכתי ומקפידים להימנע מהצגת תכנים העלולים לפגוע ברגשות הציבור", נמסר, אך הודגש כי למרות זאת, לא נעשו שינויים בתערוכה. "לתערוכה הגיעו כ–70 תמונות, מתוכן בחרה האוצרת כ–30 לפי שיקול דעתה המקצועי. איננו מתערבים בשיקולי האוצרת ואנו מכבדים כל החלטה מקצועית המתקבלת על ידה. בהתאם לשיקוליה הוצגו בתערוכה הנוכחית תמונת של גברים ונשים כאחד. כל ניסיון להציג את הדברים אחרת פשוט חוטא לאמת. באמנות כמו באמנות, פרשנות המייצגים, התמונות והיצירות, סובייקטיבית לחלוטין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ