רישום אבוד של קלימט נמצא בבית עובדת מוזיאון שמתה

המזכירה לשעבר של מוזיאון לנטוס שבאוסטריה חשפה בצוואתה את מיקום היצירה "שתי דמויות שרועות", שנעלמה ממנו ב–2006 — ארון ביתה

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
היצירה האבודה של קלימט "שתי דמויות שרועות"
היצירה האבודה של קלימט, "שתי דמויות שרועות". שבה למוזיאון אחרי כ-12 שנהצילום: Reinhard Haider
מיה אשרי
מיה אשרי

רישום של האמן גוסטב קלימט, שנעלם מוזיאון לנטוס שבעיר האוסטרית לינץ לפני למעלה מעשור, אותר השבוע בארון ביתה של אשה שמתה, ועבדה בעבר כמזכירה במוזיאון. על פי האתר ArtNet, היצירה "Zwei Liegende" ("שתי דמויות שרועות") נמצאה בזכות צוואתה של המנוחה, בה צוין מיקומה — אחרי שככל הנראה נגנבה והוחבאה על ידי העובדת לשעבר.

לצד יצירה זו נעלמו מהמוזיאון גם שלוש עבודות של הצייר אגון שילה. כל ארבע היצירות שייכות לאספנית האמנות אולגה יגר, שהשאילה אותן למוזיאון עוד ב-1951. לאחר מותה ב-2006, ביקשו יורשיה להשיב להם את היצירות — אך אלה לא נמצאו. היורשים תבעו את המוזיאון, ובשנה שעברה הוא נאלץ לפצותם ביותר מ–8 מיליון אירו (כ–36 מיליון שקלים) עבור היצירות האבודות. הפיצוי עבור האיור של קלימט נקבע על מאה אלף אירו (כ-436 אלף שקלים).

מבקרים במוזיאון באוסטריה מתבוננים בציורו של קלימטצילום: רויטרס

על פי סוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א, הרישום האבוד יוצג באחת התערוכות הגדולות שייפתחו בחודש הבא באוסטריה לציון 100 שנה למותו של קלימט. במאי הוא יושב ליורשיה של יגר – בתנאי שאלה יחזירו למוזיאון את סכום הפיצוי שקיבלו עליו.

שלוש העבודות של שילה טרם אותרו, ועל פי הודעה שנמסרה מעיריית לינץ, אין כל סימן שהמזכירה החזיקה בהן. דובר המשטרה אמר לסוכנות הידיעות האוסטרית APA כי חקירת היעלמות ציוריו של שילה תחודש לנוכח המציאה האחרונה. "מי שמחזיק ביצירות הגנובות צריך לעשות את הדבר ההגיוני ולהשיב אותן", מסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ