האדריכל הישראלי אייל ויצמן ברשימת מועמדי פרס טרנר לאמנות מודרנית

ויצמן יתמודד על הפרס הנחשב ביותר בתחום האמנות המודרנית בבריטניה עם מכון המחקר שהקים, הבוחן סוגיות של זכויות אדם, אלימות ופשעים ממסדיים באמצעות מחקר אדריכלי

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל ויצמן. פרסם גם ספרים פוליטיים ברחבי העולם
אייל ויצמן. פרסם גם ספרים פוליטיים ברחבי העולם צילום: טלי שני
מיה אשרי
מיה אשרי

אייל ויצמן, אדריכל ישראלי החי שנים ארוכות בלונדון, מועמד לפרס טרנר ל–2018 – הפרס הנחשב ביותר בתחום האמנות המודרנית בבריטניה. ויצמן מועמד עם מכון המחקר שהקים, "אדריכלות פורנזית" (Forensic Architecture), הבוחן סוגיות של זכויות אדם, אלימות ופשעים ממסדיים באמצעות מחקר אדריכלי. הזוכה בפרס טרנר, שיוכרז בתחילת דצמבר, מקבל מענק בגובה 25 אלף ליש"ט (כ–125 אלף שקלים).

אף שעיקר עיסוקו של המכון בהקמתו של ויצמן הוא מחקרי, הוא כולל אנשים מתחומים שונים, בהם גם אמנים וקולנוענים. מחקריו מציגים את תוצאות המחקרים שלהם באמצעים ויזואליים, שהוצגו בתערוכות ובאירועי אמנות — בראשם בתערוכת הענק "דוקומנטה", המתקיימת אחת לחמש שנים בעיר קאסל בגרמניה, והתקיימה בשנה שעברה. תערוכה נוספת של המכון מוצגת עד 13 במאי במכון לאמנות עכשווית (ICA) בלונדון. "אדריכלות פורנזית" עתיד לייצג את בריטניה בביאנלה לעיצוב בלונדון בספטמבר, עם פרויקט שחקר את הטבח של דאעש ביאזידים בעיראק דרך אדריכלות.

ויצמן עצמו, בן 48, פירסם ספרים רבים בארץ ובעולם. ספריו פוליטיים מאוד, ועוסקים רבות במה שהוא מכנה "הארכיטקטורה של הכיבוש". כך, בספרו "סף המדבר, קו העימות" (2016), בוחן ויצמן את עקירת הבדואים מהנגב הצפוני, ב–Hollow Land מ–2008 הוא עוסק במכאניקה האדריכלית לשימור הכיבוש, והקטלוג המשותף שהוציא עם רפי סגל, "כיבוש אזרחי: הפוליטיקה של האדריכלות הישראלית" עוסק בבנייה בשטחים. ויצמן תומך מוצהר בחרם האקדמי על ישראל ופעיל בתנועת ה–BDS. בראיון ל"ידיעות אחרונות" ב-2016 אמר כי "הכוח של ה–BDS הוא בהתנגדות של אזרחים מול הממשלות שלהם. הם אומרים: לא בשמי. אנחנו לא שייכים לזה. והאפקט שהם מצליחים לייצר הוא מדהים". גם אחותו, השחקנית והבמאית עינת ויצמן, ידועה ביצירות הפוליטיות שלה, בהן "אסירי הכיבוש", שנפסלה מפסטיבל עכו האחרון.

גם המועמדים האחרים ברשימת המועמדים לפרס טרנר עוסקים ביצירה פוליטית מובהקת. אמנית הווידאו הסקוטית שרלוט פרודגר מועמדת על שתי יצירות וידאו העוסקות בזכויות להט"ב, לוק וויליס תומפסון, מועמד על עבודת וידאו העוסקת בירי של שוטרים, והאמן נעים מוהאימן מועמד על יצירות העוסקות בחוויית ההגירה.

הפרס, על שם הצייר ויליאם טרנר, נוסד ב–1984. זהו פרס האמנות הנחשב ביותר בתחומו בבריטניה ואחד המפורסמים בעולם. עד השנה שעברה הוא הוענק לאמנים בריטים בני פחות מ–50, אך בשנה שעברה שונה התקנון והגבלת הגיל בוטלה. לאורך השנים זכו בפרס טרנר אמנים כמו אניש קאפור, גילברט וג'ורג', אנטוני גורמלי ודאגלס גורדון. בשנה שעברה זכתה הציירת ילידת זנזיבר לובאינה הימיד, מחלוצי האמנים השחורים בבריטניה. תערוכה של ארבעת המועמדים תוצג בטייט בריטן בלונדון בין 25 בספטמבר ל–6 בינואר 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ