מוזיאון הטבע בירושלים כיסה מיצג על אבולוציה בעת ביקור קבוצות חרדיות

מאז תחילת שנת הלימודים הגיעו למוזיאון הטבע 12 קבוצות מבתי ספר חרדיים. העירייה: "הוחלט להיענות לבקשת מוסדות חינוך חרדים ולכסות באופן נקודתי את התערוכה בזמן ביקורם"

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וילון מכסה חלק ממיצג אבולוציה במוזיאון הטבע בירושלים, החודש
וילון מכסה חלק ממיצג אבולוציה במוזיאון הטבע בירושלים, החודשצילום: מיכאל בכנר
מיה אשרי
מיה אשרי

מוזיאון הטבע בירושלים כיסה תערוכות העוסקות באבולוציה ובדינוזאורים במהלך ביקור של קבוצות של תלמידים חרדים — כך דווח לראשונה במגזין "Times of Israel". על פי המוזיאון, התערוכות מכוסות בווילון רק כאשר קבוצות מבתי ספר חרדיים, המגיעים לביקורים כחלק מתוכנית חינוכית של עיריית ירושלים, מבקשות זאת מראש.

כתב טיימס אוף יזראל, מיכאל בכנר, צילם במהלך ביקור במקום את יריעת הבד הוורודה המכסה על התערוכה הקבועה "ראשית התפתחות האדם והתרבות", המציגה את שלבי האבולוציה של האדם באמצעות הדמיות, כיתובים וממצאים ארכיאולוגיים. בכתבתו דיווח עוד כי מבקרת שהתלוננה על הסתרת התצוגה כמה שבועות קודם לכן התבקשה לעזוב את המקום.

מאז תחילת שנת הלימודים הגיעו למוזיאון הטבע 12 קבוצות מבתי ספר חרדיים כחלק מתוכנית "יתרון ירושלמי" של העירייה. זו השנה הראשונה שבה מסובסדים ביקורים אלה במוזיאון. לדברי ד"ר יבגני רוזניצקי, רכז החינוך של המוזיאון, בתי הספר התנו את הגעתם בכך שהתערוכות יכוסו, והוא החליט להיענות לבקשה. "ההסכם הוא שכשמגיעה קבוצה כזו סוגרים את הווילון והמדריך לא מסביר על החלקים האלה. כשהם יוצאים פותחים את הווילון", אמר בשיחה עם "הארץ". "זה קרה 12 פעמים, והיינו שמחים ליותר — לפני השנה לא היו בכלל קבוצות חרדיות, אלא בכמה מסגרות פרטיות. השנה מגיעות קבוצות בצורה ממוסדת מבתי ספר, אז אני חושב שזה בכל זאת הישג".

לדבריו, העדיף לחשוף את התלמידים לשאר העולמות שיש למוזיאון להציע מאשר לסרב לבקשתם ושיבטלו את הגעתם כליל. "הדילמה שלי היתה או לא לסגור ולא להסכים לבקשה, ואז לא לקבל את הציבור הזה ולא לחשוף את היופי של המוצגים האחרים, או לסגור זמנית משהו שהוא 0.3% מכל נפח המוזיאון, ולחשוף אותם לשאר — לסביבה, לטבע, לאיכות הסביבה. יש לנו בעלי חיים בגינת החי, גינה יפהפייה. אלה ילדים שלא ראו חיה בחיים שלהם. ואז אני חושף להם עולם שלם. אז למען הפלורליזם ולמען החינוך, אני סוגר את הווילון הזה". את הטענה כי מבקרת שהעירה על הכיסוי התבקשה לעזוב מכחיש ד"ר רוזניצקי מכל וכל.

הביולוג פרופ' ג'רי קוין מאוניברסיטת שיקגו, המתמחה באבולוציה, קרא על הפרשה ושלח למוזיאון מכתב שבו מתח ביקורת קשה על ההחלטה. "כביולוג בעל שורשים יהודיים, נפגעתי עמוקות מהחלטתכם לכסות את המיצג מחשש כי יפגע ביהודים חרדים", כתב. "למה שמוזיאון יסתיר את האמת, גם אם היא פוגעת בכמה מאמינים דתיים? האם זה ראוי במדינה חילונית ברובה כמו ישראל?". את המכתב פירסם בבלוג שלו, "Why Evolution is True" (למה אבולוציה היא אמיתית), וקרא לקוראיו לשלוח למוזיאון מיילים משלהם. "אני מקווה שאתם מבינים כי בכך שאתם באופן מילולי מחביאים את הראיות לאבולוציה האנושית, אתם מוליכים שולל את המבקרים שלכם; משקרים על ידי השמטה של עובדות", כתב קוין.

אורי קידר מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית": "מוזיאון מדעי שכל זכות קיומו היא הצגת האמת המדעית לציבור ובוחר לצנזר את עצמו צריך לחשוב מה השלב הבא מבחינתו. מדע הוא לא קוריוז, השכלה היא לא בדיחה, וכדאי שהמוזיאון יחליט אם הוא מוזיאון מדעי שמציג את האמת או מוסד עם צנזורה עצמית שמחפש לספר למבקריו חצאי אמיתות ושקרים גמורים. אם החלק השני הוא הנכון, שלפחות ישנו את השם, מוזיאון מדעי זה לא".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מינהל החינוך בעירייה יזם את התכנית 'היתרון הירושלמי' שבה זוכים כלל תלמידי העיר מכלל המגזרים לבקר במגוון רחב של מוזיאונים בעיר במסגרת הלימודים. במסגרת זו אלפי תלמידים ביקרו מבקרים במוזיאון הטבע בעיר ונהנים מהתערוכות והמיצגים בו. בניגוד לנטען, התערוכה המדוברת פתוחה באופן קבוע לכלל הקבוצות המבקרות במוזיאון. מתוך רצון למשוך גם קבוצות מהמגזר החרדי, הוחלט להיענות לבקשת מוסדות חינוך חרדים ולכסות באופן נקודתי את התערוכה בזמן ביקורם. עד כה ביקרו במוזיאון 12 קבוצות מבתי ספר חרדים. מינהל החינוך ימשיך להנגיש את מוסדות התרבות ופעילויות העשרה לכלל תלמידי העיר, מתוך תפיסת עולם של סובלנות ושיוויון הזדמנויות לכולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ