בעקבות השחתת "איוואן האיום": גלריה טרטיאקוב במוסקבה תאסור מכירת אלכוהול בשטחה

ביום שישי האחרון התנפל איגור פודפורין על הציור המפורסם של איליה רפין עם מוט ברזל וגרם לו נזק קשה בשלושה מקומות. בחקירתו סיפר פודפורין כי לאחר שביקר במוזיאון שתה 100 גרם וודקה

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"איוואן האיום הורג את בנו", 1885. איליה רפין
"איוואן האיום הורג את בנו", 1885. איליה רפיןצילום: COLLECTION ROGER-VIOLLET / ROGER
מיה אשרי
מיה אשרי

גלריה טרטיאקוב במוסקבה, מן המוסדות המובילים בעולם לאמנות רוסית, הודיעה כי תנסה לאסור מכירת אלכוהול בשטחה לאחר שגבר שיכור השחית את אחד הציורים המפורסמים במדינה במוט ברזל. זפירה טרגולובה, מנהלת הגלריה, אמרה במסיבת עיתונאים כי תדון בנושא עם מנהלי המסעדות ובתי הקפה בשטח המוזיאון ובקרבתו.

ביום שישי האחרון, איגור פודפורין, בן 37, התנפל על הציור המפורסם של איליה רפין, המתעד את הצאר "איוואן האיום" אוחז בבנו שזה עתה הרג (1885). פודפורין הצליח לעקוף את צוות המוזיאון, לקחת מוט ברזל המשמש להרחקת קהל מהציור ולהתנפל על הציור כל כך חזק, שזכוכית המגן שלו נשברה. על פי הגלריה, הציור ניזוק קשות בשלושה מקומות. בחקירתו סיפר פודפורין כי לאחר שביקר במוזיאון שתה "100 גרם של וודקה" בבית הקפה של המוזיאון, והרגיש "מוצף".

עובד המוזיאון חולף על פני השטח בו הוצגה היצירה בגלריית טרטיאקובצילום: YURI KADOBNOV/אי־אף־פי

"התקרית היתה מבעיתה ונוראית, ומעידה על האלימות השולטת בחברה", אמרה טרגולובה במסיבת העיתונאים במוסקבה, לפי רויטרס. "כמו שאנחנו מבינים כעת, ישנם בקבוקי יין וקוניאק קטנים שנמכרים בבית הקפה במוזיאון. נדבר איתם על מנת שיסירו אותם מהתפריט". יחד עם זאת, ציינה, ישנה מסעדה ממנה ניתן לגשת ישירות אל המוזיאון, שאינה קשורה למוסד, וסייגה כי יהיה קשה יותר לגרום לה להפסיק למכור אלכוהול. לאחר השיקום של הציור, הוא יוצג מאחורי זכוכית חסינת־ירי.

הציור ההיפר־ריאליסטי של רפין, ששמו המלא הוא "איוואן האיום ובנו איוואן ב-16 בנובמבר 1581", מתעד את הרגע שהצאר איוואן מבין שהרג את בנו שלו במכת מטה, ונחשב מאז יצירתו במאה ה-19 לסמל להתנגדות שלטונית ברוסיה. לאומנים רוסים רבים טוענים כי האירוע ההיסטורי שהוא מתעד כלל לא קרה, והוא נאסר בעבר להצגה בציבור. טרגולובה התייחסה במרומז למטען הנלווה לציור, ואמרה כי "ישנם אנשים שלא יודעים להבחין בין עבודת אמנות למסמך היסטורי". היו במוזיאון מי שייחסו לפודפורין מניע לאומני בצורה מפורשת יותר. על פי האתר ארטנט, האוצרת טטיאנה גורודקובה טענה ששמעה את פודפורין צועק שאיוואן האיום לא הרג את בנו, לפני שתקף את הציור.

כתבות מומלצות

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

"בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ