האמנית שהתפשטה במוזיאון הרגיזה את שר התרבות

תערוכה פמיניסטית חדשה של עשרות אמניות מעוררת סערה בקירגיזסטאן, בייחוד בשל מיצג עירום שהוקדש לנשים בזנות. למרות תמיכתה של הנשיאה לשעבר, מנהלת המוזיאון נאלצה להתפטר

מיצג של האמנית הדנית ג'ולי סברי שנקרא "סטריפטיז הפוך. התהלכה עירומה
מיצג של האמנית הדנית ג'ולי סברי שנקרא "סטריפטיז הפוך. התהלכה עירומהצילום: רוסטם ואנה אליאסו
ליזה רוזובסקי
ליזה רוזובסקי
ליזה רוזובסקי
ליזה רוזובסקי

"שערוריית הבחורה העירומה במוזיאון". כך מכנות הכותרות בקירגיזסטאן את הפרשה שמפלגת כיום את המדינה הפוסט־סובייטית במרכז אסיה. רוב תושבי הארץ ההררית, שבה שוכנות כמה מהפסגות הגבוהות והיפות בתבל, גרים בכפרים, כמה שומרים על מסורת קדומה של נוודות. התחזקות האיסלאם אחרי התפרקות ברית המועצות וקנאות לערכים המסורתיים המשותפת למדינות רבות במרחב הפוסט־סובייטי התנגשו כאן חזיתית עם מגמות של אורבניזציה, מודעות פמיניסטית ופתיחות למערב. בינתיים, מי שנפלה קורבן להתנגשות הזאת היא המנהלת המוערכת של המוזיאון הלאומי לאמנות שנאלצה להתפטר מתפקידה, בלחץ הממשלה והפעילים המכנים עצמם פטריוטים. העבודות שעוררו זעם הוסרו מהתערוכה.

התערוכה, שמכונה "פמינאלה", תוצג עד 15 בדצמבר. היא תימשך 17 ימים, לזכרן של 17 עובדות קירגיזיות שנספו לפני כשלוש שנים בשריפה בבית דפוס במוסקבה – אבן שואבת למהגרי עבודה ממרכז אסיה. בהתאם, היא כונתה "המפרנסות. חופש כלכלי. נשים" וכוללת עבודות ומיצגים של 50 אמניות עכשוויות מיותר מ–20 מדינות וכן מוצגים מסורתיים יותר מאוסף המוזיאון, בין היתר פסלים וכרזות מהתקופה הסובייטית המציגים את אידאל האשה החזקה, האיכרה והפועלת, שטופח בברית המועצות. חלק מהמיצגים עסקו באלימות כלפי נשים. בין המיצבים שעוררו תרעומת ברשת היה שק אגרוף דמוי גוף נשי ומיצג המורכב מפריטי הלבשה תחתונה — שהוקדש לזכות להתגרש, לעבור הפלה וכדומה. אבל מה שהוביל לסערה היה מיצג של האמנית הדנית ג'ולי סברי שנקרא "סטריפטיז הפוך" והוקדש לנשים בזנות. סברי התהלכה באולמות התערוכה עירומה ואחר כך התלבשה לעיני הקהל.

העבודה EVERMUST של זויה פלקובהצילום: רוסטם ואנה אליאסו

אחרי פרסום התיעוד של המיצג, סוקרו בהרחבה בתקשורת המקומית תגובות זועמות נגד התערוכה. שר התרבות והתיירות של קירגיזסטאן אזֵמאט זַ'מַנְקוּלוֹב נפגש עם קבוצת פעילים, גינה את התערוכה במסיבת עיתונאים וכינה אותה "פרובוקציה". בתוך שעות הגישה המנהלת מירה דגַ'נְגָרָצֶ'בַה את התפטרותה. בפוסט שכתבה בפייסבוק הסבירה דג'נגרצ'בה כי התפטרה בשל איומים כלפיה וכלפי מארגנות התערוכה. "לא חשבתי על עצמי, אלא על טובתם וביטחונם של כל מי שסביבי, על השקט בעיר", כתבה. בראיון ל"הארץ" הוסיפה דז'נגרצ'בה שהגישה את התפטרותה לאחר "רמזים" שקיבלה מהשר.

מי שיצאה להגנתה היא הנשיאה לשעבר של קירגיזסטאן, רוזה אוֹטוּנְבאייבה, שכיהנה בתפקיד בין 2010 ל-2011 והיתה לאשה הראשונה שעמדה בראשות מדינה מזרח־אסייתית. "קבוצת אנשים הבהילה את שר התרבות הצעיר ותחת הלחץ הוא פינה הצדה את מנהלת המוזיאון. לאן מסתכל הפרלמנט?" צוטטה אוטונבאייבה בתקשורת. "כולם התרעמו על כך שאמנית דנית הציגה את מצב הנשים בזנות. אבל האם הנשים האלה אינן מסתובבות ליד המלון שממול המוזיאון בלילות? האם הגברים שלנו אינם מבלים איתן בסאונות?"

העבודה "הלבנה" של זוליה יסנטאייבהצילום: רוסטם ואנה אליאסו

מאז התפרקות ברית המועצות, חווה קירגיזסטאן קשיים כלכליים ותלויה לחלוטין בשתי הענקיות – רוסיה מצפון וסין ממזרח. המדינה סובלת משחיתות, מעוני, ממתחים אתניים שהובילו בעבר לעימותים עם מאות הרוגים, ומאז שנות ה-90 השלטון במדינה לא התחלף ללא אלימות. מספר המסגדים ומוסדות החינוך המוסלמים גדל דרמטית בעשורים האחרונים והאיסלאם משמש נחמה בשביל רבים מאלה שמרגישים אבודים במציאות הפוסט־סובייטית. והנשים? הן הכוח הכלכלי של החברה מצד אחד והקורבנות היום־יומיים שלה מצד שני.

"העסקים הקטנים והבינוניים אצלנו מובלים על ידי נשים", אומרת בוּרוּל מַקֶנְבּאייבה, שעומדת בראש עמותת "חברה ובריאות הנפש" המסייעת בין היתר לנשים ואחת התומכות הפומביות בתערוכה. "על גבן של הסוחרות שנסעו הלוך ושוב עם מוצרים מחו"ל המדינה שרדה אחרי התפרקות ברית המועצות". את הסוחרות החליפו מהגרות העבודה שנוסעות לרוסיה כדי להתפרנס (לפי הנתונים, רוב מהגרי העבודה מקירגיזסטאן הן נשים). הן חשופות להתעללות, בין היתר מצד גברים מהקהילה שלהן. כך, למשל, בעשור האחרון נהפכו לתופעת רשת סרטונים שבהם גברים קירגיזים מכים ומפשיטים נשים קירגיזיות כדי "להענישן" על קשרים שניהלו כביכול עם בני לאומים אחרים. מנהלת המוזיאון המתפטרת דג'נגרצ'בה, חברת פרלמנט לשעבר שמילאה תפקידים ציבוריים רבים, אומרת שילדיהן של מהגרות העבודה חשופים להתעללות שיטתית בהיעדרן. "מהגרות העבודה מפקידות אותם בידי קרובי משפחה, וסבים, דודים או שכנים שאונסים אותם. המקרים הם רבים".

אחת התופעות הקשות והנפוצות ביותר בחברה הקירגיזית היא חטיפה של נשים צעירות ונערות לצורך נישואים. חטיפת כלות נאסרה בחוק לפני כמה שנים, וכך גם נישואים לקטינות, אבל בפועל, לפי מחקרים, כל אשה חמישית נישאת אחרי שנחטפה ובקרב בני הלאום הקירגיזי שיעור הנישואים אחרי חטיפה מגיע לכשליש. "יש מעט מאוד תלונות על חטיפה", אומרת דג'נגרצ'בה, "משפחת החוטף משלמת כסף למשפחת הקורבן, ההורים מסרבים לקחת את הבחורות בחזרה, הם אומרים: 'את כבר מקולקלת, אנחנו לא צריכים אותך' (רבות מהחטופות נאנסות – ל"ר), נערות תולות את עצמן, אחרות פשוט מתות".

מימין: המנהלת שהתפטרה, מירה דד'נגרצ'בה, משמאל: האוצרת אלטין קפלובהצילום: רוסטם ואנה אליאסו
העבודה "פעולה 1" של אייגרים אוספנובהצילום: רוסטם ואנה אליאסו

התנועה הפמיניסטית בקירגיזסטאן צעירה מאוד. אחרי עשורים שבהן המדיניות המגדרית הוכתבה מלמעלה בידי השלטונות הסובייטיים ותקופה שבה תורמים מחו"ל יזמו את ההתעסקות בזכויות נשים במדינה, בשנים האחרונות קמה תנועה אותנטית שכוללת גם לסביות מחוץ לארון. השנה באו מאות אנשים לתמוך בצעדה פמיניסטית שהתקיימה ב-8 במארס תחת איומים מצד הארגון הלאומני־מסורתי "קירק צ'ורו" (ארבעים לוחמים), שמזוהה גם עם המחאה נגד התערוכה. למרות ההתנגדות ואולי בגללה, המצעד, שהונפו בו גם דגלי גאווה, התקיים בהצלחה ומשך עניין רב.

לדברי מקנבאייבה, הלאומנות והנאמנות לדת של ארגון "קירק־צ'ורו" הן רק כסות לאידיאולוגיה פרו־רוסית, שמסבירה את ההומופוביה ואת ההתנגדות לפמיניזם של הארגון. העיתונאי והמומחה למזרח אסיה ארקדי דובנוב ממוסקבה מספק הסבר שונה: "אין הבדל בין הפריפריה של רוסיה לזו של קירגיזיסטאן. גם שם וגם שם יש לאנשים ראייה מסורתית של מה טוב ומה רע, ואם מתאפשר להם להצהיר על כך בפייסבוק ועוד להיפגש עם איזה נציג שלטון, אז מה טוב. גם במוסקבה שפכו שתן על מיצגים בתערוכות".

לדברי אוצרת התערוכה, אלטין קפלובה, אחרי התפטרות מנהלת המוזיאון, ביקר שר התרבות בתערוכה והצביע על כמה עבודות שיש להסיר. "זה תפס אותנו לא מוכנות כי לא ניתן שום נימוק", אמרה. "אבל אנחנו אחראיות לשלמותן של העבודות ולכן הסרנו אותן והעברנו למרחב אחר, פרטי, שבו אפשר לצפות בהן". מחנה הנשים הקטן אולי הפסיד בקרב אחד, אבל בהחלט אינו מתכוון לוותר על המאבק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"