אספנית האמנות דבורה שוקן מתה בגיל 99

שוקן, שבקיץ האחרון הציגה תערוכת צילומים מביקורה בניו יורק בשנות ה–80, עסקה גם באוצרות ויזמות אמנות

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דבורה שוקן בביתה
דבורה שוקן בביתה, בשנה שעברהצילום: מגד גוזני
נעמה ריבה
נעמה ריבה

אספנית האמנות דבורה שוקן מתה הבוקר (ראשון) בגיל 99. שוקן עסקה גם באוצרות, צילום ויזמות אמנות. היא נולדה ב–1920 בביירות, כשאביה היה בשליחות. בגיל שלוש חזרה עם משפחתה לישראל. המשפחה התגוררה בצפת, בטבריה, ולבסוף בירושלים. בגיל 14 הכירה את גדעון שוקן, שניהם היו תלמידים בגימנסיה בשכונת רחביה בעיר. כשהתחתנו, בזמן מלחמת העולם השנייה, ש"י עגנון היה עד בחתונתם.

גדעון שוקן, איש תרבות וספר, היה אלוף בצה״ל. הוא אחיו של גרשום שוקן, אביו של עמוס שוקן, מו"ל עיתון "הארץ". גדעון שוקן נפטר ב–1981. לדבורה ולגדעון שוקן היו שלושה ילדים. בנה שמעון הוא פרופ' למדעי המחשב וממקימי המרכז הבינתחומי בהרצליה. בנותיה יעל מירון ותמר שוקן־טופז מתו בטרם עת ממחלת הסרטן.

מתוך תערוכתה של דבורה שוקן "לילה בניו יורק 1985"צילום: דבורה שוקן

בשנות ה–80 הקימה את גלריה דבורה שוקן, וייסדה בית למכירות פומביות יחד עם שיה יריב, מייסד גלריה גורדון. היא אצרה תערוכות, הקימה גני פסלים, היתה ממייסדי מוזיאון ינקו דאדא בעין הוד, וחברה בוועד המנהל של מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית. כמו כן היתה האוצרת של אוסף האמנות במרכז הבינתחומי, שגן הפסלים שיסדה שם קרוי על שמה.

בקיץ האחרון, היא הציגה תערוכת צילום בגלריה טובה אוסמן בתל אביב. התערוכה נקראה "לילה בניו יורק 1985" ומוצגת בה דמויות של מלכות דראג ששוקן צילמה כשביקרה בניו יורק בשנות ה–80. "פתאום עלה בדעתי שהאווירה של היום מתאימה מאוד", היא הסבירה מדוע החליטה להציג את הצילומים 30 שנים אחרי, בראיון ל"הארץ" שנערך עימה לרגל התערוכה. "מה שהיה שונה אז — מקובל היום. התמונות האלו צולמו לפני 35 שנה. כשצילמתי אותן אז, לא עלה בדעתי להציג. זה היה בשביל עצמי".

הקשר שלה לצילום החל בגיל צעיר. היא סיפרה שגם גדעון שוקן היה צלם חובב, ושעמד לרשותו חדר חושך ובו כל המיכשור והכימיקלים הדרושים לפיתוח. ממנו היא למדה את יסודות הצילום והפיתוח, וכבני נוער הם שוטטו ברחבי ירושלים וצילמו נופים ודיוקנאות. לאחר לימודיה בתיכון היא התקבלה לסטודיו של הצלם הנודע אלפרד ברנהיים. "לאחר תקופה ארוכה של לימוד וסיוע לברנהיים בעבודתו, התחלתי להפיק עבודות צילום עצמאיות", היא סיפרה באותו ראיוון. "ברנהיים היה מורה קפדן ובלתי מתפשר. לשמחתי הצלחתי להשביע את רצונו ולעמוד בדרישותיו הגבוהות לאיכות ושלמות". כשנשאלה אם היא פמיניסטית ענתה: "אני לא מגדירה את עצמי בשום שם. אני כן חושבת שצריך שוויון. לנשים יש הרבה יותר התחייבויות. לא קל לעזוב בית ולהתרוצץ".

שוקן ביקשה לשרוף את גופתה. מעמד פרידה ייערך מחרתיים ב–17:30 במרכז התרבות בית שמואלי ברעננה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ