נעמה ריבה
נעמה ריבה

ראש חטיבת ההסברה בכנסת ודובר הכנסת לשעבר יותם יקיר, צפוי להתמנות לתפקיד מנכ"ל מוזיאוני חיפה, כך נמסר היום (ראשון). דירקטוריון חברת מוזיאוני חיפה, בראשות היו"ר, חברת מועצת העיר חיפה, נעמה לזימי, אישר את המינוי לאחר כמה חודשים של הליך חיפוש וראיונות, שכללו פרסום מכרז ציבורי. המינוי טעון את אישורו של משרד הפנים. יקיר גבר על 16 מועמדים שעברו את תנאי הסף. בסוף התהליך נותרו שניים: יקיר ודמות בכירה מאחד המוזיאונים הגדולים בישראל.

יותם יקירצילום: יצחק הררי / דוברות

בראש ועדת האיתור עמדה יו"ר הדירקטוריון נעמה לזימי, וחבריה היו מנכ"ל עמותת סחלבים בעיריית מודיעין מכבים־רעות מיקי בר, ונציג משרד הפנים בשארה עבסאוי. יקיר, בן 56, נולד וגדל בחיפה, עיתונאי בעברו. הוא מילא תפקידים בכירים בעיתונות ובתקשורת, בין השאר כראש מחלקת החדשות של גלי צה"ל וראש סניף "ידיעות אחרונות" בחיפה והצפון. בשנים האחרונות מילא תפקיד בכיר בהנהלת הכנסת. לפני כן היה דובר קבוצת "בזק". הוא גם כיהן כסגן נשיא לפיתוח משאבים בשני מוסדות אקדמיים — המרכז הבינתחומי הרצליה והאקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים.

מוזיאון חיפהצילום: רמי שלוש

מוזיאוני חיפה מאגדים בתוכם את מוזיאון חיפה לאמנות, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, מוזיאון העיר חיפה, מוזיאון הרמן שטרוק ומוזיאון מאנה־כץ. במוזיאוני חיפה מבקרים בכל שנה כ–200 אלף מבקרים. יש בהם 140 עובדים והם מפיקים כ–30 תערוכות בשנה. יקיר יחליף את מנכ"ל מוזיאוני חיפה הקודם ניסים טל, שפרש לפני כמה חודשים לאחר 25 שנה בתפקיד, בין היתר בשל מחלוקות עם הנהלת העיר החדשה. כהונתו של טל לוותה במערכת יחסים מתוחה עם עולם האמנות החיפאי והארצי וסכסוכים מתוקשרים עם אוצרות מוזיאון חיפה לאמנות.

לזימי מסרה שהיא "אני בטוחה כי בחרנו את המועמד המתאים ביותר לפיתוח והצעדת המוזיאונים קדימה. מתוך, חזון, אהבת האמנות, התרבות, הרוח והקהילה. בהצלחה גדולה מכולנו". בתשובה לשאלה מדוע בחרו איש ניהול, ולא דמות בכירה מעולם האמנות, ענתה: "המוזיאונים זקוקים היום להפרדה בין הניהול, גיוס ופיתוח המשאבים וקשרי החוץ אל מול החופש והאוטונומיה האמנותית".

לדבריה, זה אינו המינוי הבכיר האחרון במוזיאוני חיפה. "אנו מתכוונים לצאת במכרז לאוצר/ת־על לכלל המוזיאונים. ההפרדה בין מנהל לאוצר מתבקשת אף יותר ובטח לצד ניסיון העבר. לכן שמנו דגש על מינוי של דמות עם ניסיון בהצעדת המוזיאונים קדימה מבחינה כלכלית, תקשורתית וניהולית בעוד אוצר העל יעסוק בקשר עם האמנים".

ראשת העיר חיפה, ד"ר עינת קליש־רותם מסרה: "מברכת על אישור הדירקטוריון למינוי יקיר כמנכ"ל החברה, אני רואה במוזיאונים חלק חשוב ומשמעותי בציר התרבותי־עירוני־חברתי של חיפה וצופה שיתוף פעולה מפרה שייקח את המוזיאונים שלנו קדימה, לחדשנות, אמנות פורצת דרך והתפתחות מרשימה לטובת כלל הציבור".

יקיר מסר: "מודה על הבחירה בי ומבטיח לא לאכזב. יש לי קשר רגשי עמוק לחיפה, שהיא אחת הערים היפות בתבל — מהערים הנדירות שיכולות 'למגנט' המוני מבקרים ותיירים. פיתוח מוזיאוני חיפה הוא חלק מחזון רחב ובתפקיד מנכ"ל המוזיאונים יש לדעתי סיכוי אמיתי ליצירת שינוי של הצבת חיפה כעיר מוזיאונים מרכזית. מבחינתי זהו אתגר יצירתי ומרתק, שאני ממתין לו בציפייה עצומה".

תגובות