איש אחד הולך על שלג. התוצאה מרהיבה

תערוכה חדשה בניו יורק מציגה ציורים שצוירו במחנות ריכוז ■ מוזיאון הוויטני מזמין את המבקרים להכין סלט ■ אמן בריטי מצייר דוגמאות גיאומטריות יפהפיות בשלג כדי לעורר מודעות לסביבה

Snow Art
צילום: Simon Beck/אי־פי
הארץ
הארץ

ציור בשלג

סיימון בק מכין בזהירות את המסלול שהוא עובר בו בהרי הרוקי. באמצעות מצפן, נעלי שלג והרקע שלו בקרטוגרפיה וניווט, האמן הבריטי בן ה–61 יצר לאחרונה בשמורת טבע ליד אתר סקי בעיירה סילברסטון שבקולורדו ציור גיאומטרי על שלג שגודלו כגודלם של שני מגרשי כדורגל. "אני מקווה שזה יעורר מודעות של אנשים לשלג ולסביבה, ליופי של זה ולכך שאנחנו זקוקים לשלג", אמר אחרי שהשלים את הציור. "אני חושב שזאת צורה יפה ומיוחדת של אמנות".

המתנדבים שעזרו לו וגם אנשים שנאספו במקום הריעו לו אחרי שסיים את הפרויקט, אבל זה לא תמיד הולך בקלות. אף פעם לא ברור כמה מתנדבים באמת יבואו ואם מזג אוויר גרוע משתלט על האזור יצירת האמנות עשויה להיעלם במהירות.

היצירה של בק, מבט עלצילום: Thomas Peipert/אי־פי
צילום: Simon Beck/אי־פי
סיימון בק בפעולהצילום: Thomas Peipert/אי־פי

"זה מתסכל כשאתה עובד שעות על שעות ואז הרוח באה ומעיפה הכל", הוא אומר. הוא החל לצייר בשלג ב–2004 מחוץ לבית החורף בעיירת סקי בצרפת. זה היה ציור של כוכב שהשתרע על פני 90 מטר. "עשיתי את זה רק בשביל הכיף". בק לא תיאר לעצמו עד כמה זה יהיה יפה כשייסע במעלית ביום למחרת וישקיף על כך.

יצירותיו של בק בשלג

"ציור בשלג, שבשבילי נראה כמו דבר מובן מאליו, הוא לא משהו שנעשה לפני כן, ככל הידוע לי וזה הפתיע אותי", אמר. עד כה צייר בק 330 ציורים על שלג ועוד 120 ציורים על חול. עד שיגיע לגיל 80 הוא מקווה להספיק לצייר בסך הכל אלף ציורים על שלג ועל חול.

תזכורת לאנטישמיות

מייקל מוריס, אוצר במוזיאון למורשת יהודית בניו יורק, הופתע יום אחד לגלות מה שהוא מכנה אוצר של ציורים של ניצולי שואה. הוא מציג אותם בתערוכה החדשה Rendering Witness: Holocaust-Era Art as Testimony שתוצג עד 5 ביולי. התערוכה נפתחה בימים שבהם מדווחים יותר ויותר פשעי שנאה אנטישמיים בארצות הברית, וכוללת 21 ציורים שצוירו במחנות ריכוז נאציים.

עבודה של הלגה ווייסובהצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס
עבודתו של אלפרד קנטורצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס
צילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

"מעבר לסטסטיקות והמספרים, יש כאן אנשים שהיו להם חיים מלאים", אומר מוריס. בין השאר יש בתערוכה ציור של הלגה וייסובה, שהיתה בת 12 בגטו טרזין ב–1944. לפני שנשלחה לאושוויץ היא נתנה את ציוריה לדוד שלה שהחביא אותם בקיר. בתערוכה מוצג ציור שלה, Transport Leaving Terezin, מ–1943. וייסובה, כיום בשנות ה–90 לחייה, מתגוררת בפראג, אבל רבים מאלה שעבודותיהם מוצגות בתערוכה לא הצליחו לשרוד בשואה.

פרי דמיונו

תערוכה חדשה, Fruits, Vegetables; Fruit and Vegetable Salad, מתפרשת על פני שמונה הקומות של מוזיאון ויטני בניו יורק, ומוצגות בה עבודות של האמן הניו יורקי דארן ביידר. בתערוכה, שתימשך עד 17 בפברואר, יש שפע של פירות וירקות. כל אחד מהם ניצב לבדו כפסל על מעמד מעץ.

מתוך התערוכה Fruit and Vegetable Salad בוויטניצילום: AFP

ארבע פעמים בשבוע אנשי המוזיאון אוספים את הפירות והירקות האלה. הם לא זורקים אותם, אלא מאפשרים למבקרי המוזיאון להצטרף ליצירה ולהכין מהם סלט. החיתוך וההגשה שלהם מתועדים בסרט שהוא פרויקט אמנותי בפני עצמו. ביידר כבר ניסה למתוח בעבר את גבולות האמנות: בין השאר הזריק הרואין לפסטה ושיחרר עזים להסתובב חופשי ברחבי הגלריה. בראיון ל"גרדיאן" הוא הסביר שהוסיף את אלמנט הסלט לתערוכה החדשה כי חשב שהצגת הפירות והירקות לבדה אינה מספיקה בשביל יצירת אמנות.

תגובות