"סולם יעקב" של שאגאל, שנגנב לפני 24 שנה — עומד למכירה פומבית

19 שנה לאחר גניבתו התגלה הציור בבית אשה ירושלמית שמתה, ולאחר דיון משפטי הועבר לחברת הביטוח שכיסתה את הגניבה. כעת הוא מוצע בבית המכירות תירוש

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמה ריבה
נעמה ריבה

הציור "סולם יעקב" של האמן מארק שאגאל, שנגנב בשנת 1996 והתגלה שוב לאחר 19 שנה, יוצע במוצאי שבת למכירה פומבית בבית המכירות תירוש. הציור נגנב ב–1996 מגלריה "גורדון", ימים ספורים לפני מכירה פומבית, והמשטרה לא הצליחה ללכוד את הגנב. אמון יריב, בעל גלריה גורדון היום, בנו של שיה יריב שהיה בעל הגלריה בעת הגניבה, אומר שאירוע הגניבה היה יוצא דופן ושהאדם שהציע בזמנו את היצירה למכירה, קיבל פיצוי על הגניבה.

"סולם יעקב", מארק שאגאל, שנות ה-70. הוערך ב-130 עד 180 אלף דולרצילום: חיימה אדלשטיין

בין 1996 ל–2015 לא היה ברור היכן היצירה נמצאת. ב–2015 הלכה לעולמה אשה ירושלמית ובני משפחתה מצאו בכספת את הציור, שלא ברור כיצד הגיע לידיה. קרוב משפחתתה שניגש למומחה אמנות ירושלמי כדי לברר מהו הציור — הבין כי ירש משהו יקר ערך. בהמשך הוא פנה ל"קומיטה דה שאגאל" בפריז בבקשה לאשר את מקוריות הציור, ובעקבות הפנייה התגלה כי הוא גנוב. חברת הביטוח (מקבוצת מגדל), ששילמה בשעתו על הציור הגנוב, דרשה כעת לקבל לידיה את היצירה, והבעלות עליה עלתה לדיון בבית משפט השלום בתל אביב באותה שנה, 2015, שם נקבע כי התמונה אכן תעבור לחברת הביטוח. מכאן הועבר הציור לבית המכירות תירוש.

מארק שאגאל (1887-1985), היה אמן סוריאליסטי יהודי יליד בלארוס שהתגורר ופעל בכמה מדינות, הבולטות שבהן היו רוסיה וצרפת. הוא נחשב לאחד הציירים החשובים ביותר במאה ה-20 ויצירותיו מוצגות כיום בין השאר במוזיאונים בארצות הברית, רוסיה, שווייץ, גרמניה, הולנד וישראל. יצירתו המפורסמת בישראל היא חלונות שאגאל בבית הכנסת של בית החולים "הדסה" בירושלים, שעליהם צייר את שנים־עשר השבטים. בנוסף, עיצב שטיחי קיר המוצבים בטרקלין שאגאל במשכן הכנסת, ובהם מצוירים אירועים מתולדות עם ישראל.

הציור שיוצע למכירה, "סולם יעקב", מתאר את אחד הסיפורים המקראיים החשובים — מלאכי אלוהים היורדים אל יעקב בחלומו, בהתגלות אלוהים אליו שנועדה לחזקו בבריחתו מאחיו עשיו, והוא צויר בשנות ה–70. בבית המכירות תירוש מעריכים את עלותו במחיר שבין 130 ל–180 אלף דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ