המוזיאונים פותחים את שעריהם. מחיר כניסה: 0 אירו

מוזיאונים באירופה, באסיה וגם בישראל סגרו את שעריהם עד שהמגפה תחלוף, אבל הספיקו להכין שפע של כלים דיגיטליים שמאפשרים ליהנות מאמנות גם בבידוד

"נערה עם עגיל פנינה" של ורמיר. תוכלו לבקרה עם סיור מיוחד של גוגל
"נערה עם עגיל פנינה" של ורמיר. תוכלו לבקרה עם סיור מיוחד של גוגלצילום: AP
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

זאת היתה אמורה להיות תקופה של תערוכות שמושכות עשרות אלפים. אחרי תערוכת לאונרדו דה וינצ'י בלובר ותערוכת טולוז לוטרק בגרנד פאלה בפריז תוכננו שתי תערוכות מתחרות: ברומא לציון 500 שנה למותו של רפאל ובמדריד לרגל 350 שנה למות רמברנדט. ובתל אביב עלתה תערוכה של ג'ף קונס. אבל נגיף הקורונה שיבש את התוכניות והטיל סגר על מוזיאונים בכל העולם.

עם את, מוזיאונים רבים עיצבו מגוון ממשקים דיגיטליים שמאפשרים ביקור בתערוכות בלי לצאת מהבית. לרוב המוזיאונים בדרום מזרח אסיה, באיטליה ובאירופה בכלל וכמובן בארצות הברית יש ערוצי יוטיוב שבהם מתועדות תערוכות ישנות, אתרים שמאפשרים סיור וירטואלי בתערוכות ועוד כלים דיגיטליים.

סיור וירטואלי במוזיאון הבריטי

כלים אלה הם חלק משמעותי במאמץ של מוסדות שונים להנגיש אמנות ותרבות לקהל הרחב, כפי שאמרה קרולין כריסטוב בקרגייב, מנהלת מוזיאון קסטל דה ריבולי בטורינו, למגזין Artnet News. כריסטוב בקרגייב עבדה לאחרונה 18 שעות ביממה כדי להנגיש את המוזיאון, משום שלדעתה זוהי חובתה הציבורית. במוזיאון פיתחו פלטפורמה המכונה דיגיטל קוסמוס, שמכילה סיורים מלווים בהסברים, כמו סרטון על העבודה "הסוס החנוט" של האמן האיטלקי מאוריציו קטלן.

מוסדות אמנות מהוללים אחרים באיטליה הגבירו את פעילותם ברשת. גלריה אופיצי בפירנצה, לדוגמה, מרעלה לעמודי האינסטגרם והפייסבוק שלה עבודות שמוצגות בה ומאפשרת סיורים מקוונים. "מוזיאונים נאלצו לסגור את דלתותיהם, אבל האמנות לא נפסקת", אמר מנהל המוזיאון אייקה שמידט.

במוזיאון סקודרי דל קווירינאלה ברומא התכוננו זמן רב לתערוכת ענק לציון 500 שנה למותו של רפאל. התערוכה נפתחה ב–5 במארס אך נסגרה שלושה ימים אחר כך. בערוץ היוטיוב של המוזיאון אפשר לצפות ברבים מהמוצגים בתערוכה.

התערוכה לציון 350 שנה למותו של הצייר ההולנדי רמברנדט במוזיאון תיסן בורנמיסה במדריד כוללת 80 ציורים ו–16 הדפסים, שבגלל הסגר באירופה אפשר עכשיו לחזות בהם באתר המוזיאון.

צילום: Rijkmuseum

לא רק מוזיאונים וגלריות נאלצים לסגור את שעריהם. גם ירידי אמנות מבוטלים או נדחים וסוחרים ואספנים מתאימים את שיטות העבודה שלהם למצב. יריד האמנות ארט בזל השיק פלטפורמה המכילה חללים וירטואליים של 235 גלריות פרטיות. "הבונוס הנוסף", נכתב באתר ארט בזל, "הוא שחלל התצוגה לא יהיה מוגבל על ידי ממדי הקובייה הלבנה המסורתית".

עולם האמנות נערך זה שנים להצגה ומכירה של יצירות בממד הווירטואלי, והגיע מוכן לימי הקורונה. פלטפורמת האמנות של גוגל, לדוגמה, מציעה אפשרויות אינסופיות. אפשר, לדוגמה, לבקר ברמפה המפורסמת של מוזיאון גוגנהיים בניו יורק בלי לקום מהכורסה. סיורים דומים אפשר לערוך גם במוזיאון פרגמון בברלין ומוזיאון ד'אורסיי בפריז. מנהלי ד'אורסיי יצרו מצגת שמתארת את סיפור הקמתו של המוזיאון, שהמבנה שבו הוא ממוקם נועד להיות תחנת רכבת והוסב למוזיאון.

בסיור הווירטואלי ברייקסמוזיאום באמסטרדם אפשר להביט מקרוב ביצירות המופת של רמברנדט, "שומרי הלילה" ו"הכלה היהודייה", ובציור המפורסם של ורמיר, "מוזגת החלב". גוגל מייחדת אזור מיוחד לצייר ההולנדי בן המאה ה–17, שבו מוצגות יצירות נפלאות אחרות פרי מכחולו, כמו "נערה עם עגיל פנינה", שנמצאת במוזיאון מאוריצהאוס בהאג.

סיור וירטואלי ברייקסמוזיאום

פלטפורמות האמנות של גוגל מאפשרות ללמוד על אלפי אמנים נוספים ובהם קלימט, ואן גוך, דגה, גוגן, סרה, קנדינסקי ועוד. בין השאר אפשר ללמוד שש עובדות חדשות על קלוד מונה, ממייסדי האימפרסיוניזם.

מוזיאונים רבים נוספים מציעים סיורים בפורמט דיגיטלי. המוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית ועכשווית בדרום קוריאה, למשל, מאפשר ביקור בתערוכה וירטואלית שהוצגה ב–2016 לציון מאה שנה להולדת האמן הקוריאני יו יונגקוק. הוא היה חלוץ האמנות המופשטת והמודרנית בארצו והתצוגה מאפשרת להתבונן מקרוב בציוריו עשירי הצבע.

פרויקט ורמיר של "גוגל"

יש מוזיאונים שממוקמים באזורים שכנראה לא נוכל להתקרב אליהם בזמן הקרוב, שמתחזקים פלטפורמות וירטואליות משגשגות. למשל, מוזיאון תיאטרון דאלי בעיירה פיגרס שמצפון לברצלונה. המוזיאון מוקדש לאמן הסוריאליסטי סלבדור דאלי ואפשר לצפות בחלליו השונים באמצעות טכנולוגיית VR.

באתר המאלף של מוזיאוני הוותיקן אפשר לעבור מחדר לחדר ולצפות בציורי התקרות המרהיבים, למשל בארבעת

חדרי רפאל (שעוטרו על ידי הצייר ותלמידיו), לסייר בתערוכת אמנות עכשווית וכמובן גם בקפלה הסיסטינית.

מוזיאון חשוב אחר שנסגר לאחרונה, בעקבות התפשטות הנגיף בארה"ב, הוא MOMA. באתר שלו אפשר לדפדף ב–84 אלף יצירות ועבודות, כמו העבודות של האדריכלית והחוקרת הישראלית פרופ' נרי אוקסמן. אתר עשיר ומשובח יש גם למוזיאון הבריטי, שסגור לקהל הרחב. סיור וירטואלי הוא הזדמנות להיחשף למידע על מאות ממצאים מחמש יבשות, מהתקופות הפרה־היסטוריות ועד לימינו. כל פריט מלווה בטקסט ובמידע קולי. באתר עצמו יש מידע על עוד מיליוני פריטים.

המוזיאונים הישראליים הצטרפו בשבוע שעבר למוזיאונים בעולם והודיעו על סגירת שעריהם עד יעבור זעם. גם בישראל יש למוזיאונים פלטפורמות דיגיטליות ואתרים שמאפשרים ביקור מהבית. האתר של מוזיאון ישראל, לדוגמה, מכיל מידע ודימויים על התערוכות, בין השאר בסיור גוגל, וכן אתרים ייעודיים לתערוכות עבר, כמו התערוכה על הורדוס או התערוכה "פרעה בכנען". המוזיאון צילם סרטון בתערוכה "אִימוֹגליפים, מכתב החרטומים לאימוג'י" בהדרכת האוצרת שירלי בן דור אבין. ויש אתר של המוזיאון שמציג מידע מפורט על מטבעות עתיקים.

מנכ"ל המוזיאון, עידו ברונו, אומר שעולם האמנות יכול להנגיש במהרה את תכניו מכיוון שתהליך הדיגיטיציה מתרחש כבר עשרים שנה. "לפני כעשרה ימים הבנו שנצטרך לשנות את נוהלי העבודה שלנו ואנחנו מייצרים חומרים חדשים ותתי־אתרים ייעודיים, כך שהמוזיאון יהיה מונגש לקהל הרחב בתקופה המורכבת הזאת".

מה למשל?

"אנחנו רוצים לעשות סיורים בתערוכות המתחלפות, סיור עם האוצר או שיח גלריה, שבהם נאפשר דרך פלטפורמה דיגיטלית לשאול שאלות מהבית. אנחנו רוצים שזה יהיה יותר חי ולא להסתפק בסיור פסיבי".

מפגש אמן עם דוד טרטקובר במוזיאון תל אביב

גם במוזיאון תל אביב לאמנות מפעילים כמה פלטפורמות דיגיטליות, בנוסף לאתר החדש שהושק לאחרונה. התערוכה "היקום" של יונתן וינציקי, שמוצגת בביתן הלנה רובינשטיין, זמינה לסיור וירטואלי. אפשר גם לצפות און־ליין במפגשים בתערוכות המוצגות כעת במוזיאון, כמו "קרן רוסו: תולדות העתיד הקרוב" או בתערוכה של ריימונד פטיבון.

בערוץ הווימאו של המוזיאון יש 170 סרטונים, שכוללים תיעוד של אירועי שיח גלריה והרצאות על תערוכות שהוצגו במוזיאון. מנכ"לית המוזיאון, טניה כהן עוזיאל, אומרת שימים אלו הם הזדמנות לעדכן את הפלטפורמות הדיגיטליות של המוזיאון. "זה הזמן לסגור פערים, לצלם מה שעוד לא הספקנו, לתעד תערוכות ב–360 מעלות וליצור כל מיני פלטפורמות סביב האוסף. בדיוק סיימנו להסריט סיור בתערוכה של ג'ף קונס, שיעלה בהקדם, ונעלה גם הפעלות לילדים".

כהן עוזיאל אומרת שלמרות אי הוודאות מוזיאון תל אביב ינסה לשמור על המשכיות. "אומרים שכשהתותחים רועמים המוזות שותקות. אנחנו בסוג של מלחמה, אבל המוזות לא שותקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ