יצירות נדירות נשדדו ממוזיאון וילפריד ישראל

כ–30 חפצי אמנות יקרי ערך נשדדו מהמוזיאון בקיבוץ הזורע, תוך זריעת הרס. מנהלת המוסד: "תחושה איומה של אלימות ורוע". יו"ר איגוד המוזיאונים: "רק לגדולים יש תקציב לשמירה"

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפורץ למוזיאון וילפריד בעת מעשה
הפורץ למוזיאון וילפריד בעת מעשהצילום: צוות מוזיאון וילפריד
נעמה ריבה
נעמה ריבה

חדר האוסף של מוזיאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח, בקיבוץ הזורע, נפרץ הלילה ונגנבו ממנו כ–30 חפצי אמנות נדירים, חלקם הגדול מהאוסף של וילפריד ישראל עצמו. לדברי מנהלת המוזיאון, נורית אשר פניג, "הפורצים הגדילו לעשות והשליכו על הרצפה פסלים וכלים שאותם לא לקחו". עוד היא מספרת: "המראה של החדר השדוד העלה תחושה איומה של אלימות ורוע, וכמובן את התהייה מי יכול לעשות מעשה נורא כזה. צוות המוזיאון וחברי הקיבוץ עדיין מעכלים את התקרית וטרם ברור היקף הנזקים הכספיים".

מוזאון וילפריד נוסד ב–1951, והוא אחד הוותיקים בישראל. מתחילה התבסס המוזיאון על אוספיו של וילפריד ישראל, בנו של סוחר יהודי אמיד ממוצא גרמני ונינו של מי שהיה הרב הראשי באנגליה. בתקופת עליית הנאצים לשלטון הוא יצר קשרים עם מייסדי קיבוץ הזורע. ב–1943, במהלך מלחמת העולם השנייה, בעת שהיה עסוק בהצלת יהודים, הופל בידי הלופטוואפה הגרמני המטוס שעליו טס בטיסה מסחרית מליסבון לבריסטול. הוא ושאר נוסעי המטוס נהרגו.

היצירות שנגנבו

את המוזיאון, שנבנה באמצע שנות ה–40 כדי לקלוט את האוספים, תיכננו האדריכלים מוניו גיתאי־וינרוב ואל מנספלד, שהיו אחראים לתכנון כל הגרעין המרכזי של הקיבוץ, יחד עם פיתוח הנוף והסביבה. באוסף המוזיאון יש כ–1,000 פריטים.

לדברי אשר־פניג, כשהגיעו הבוקר למוזיאון, גילו דלתות שבורות ומצלמות אבטחה שהוסטו מהזווית המקורית. האזעקה נעקרה ממקומה. "אלו היו מקצוענים. היתה פה משטרה וגבתה עדות והיו פה ממז"פ. לא ברור לי מי הגנב. לא ניתן לכמת את העובדה שצוואתו של וילפריד ישראל ואחרים הופרה וחפצי האמנות שלהם נמצאים כעת בידיים גסות ששום צוואה רוחנית או כתובה לא מעניינת אותם".

בין העבודות שנגנבו: היצירה "בודהיסאטווה יושב", שמקורה בהודו. זהו פסל צפחה מהמאה השנייה או השלישית; "בודהה על רקע מלך הנחשים" ו"ראש בודהיסטווה" מקמבודיה, מתקופת האמפריה החמרית מהמאה ה–12; נגנב גם "ראש בודהה" מברונזה מוזהבת שמקורו בתאילנד מהמאה ה–14 או ה–15. בפסל עיניים המביטות מטה בהתבוננות פנימית, גבות מוגבהות, שפתיים בולטות ושיער מסודר בתלתלים קוצניים; כן נגנבה היצירה "גנשה, האל בעל ראש הפיל" מהמאה ה–17 או ה–18.

צילום: צוות מוזיאון וילפריד
צילום: נורית אשר פינג
מדפי היצירות שנגנבו, בהן "בודהיסאטווה יושב", "בודהה על רקע מלך הנחשים" ו"ראש בודהיסטווה"צילום: נורית אשר פינג

אחת העבודות המרשימות ביותר שנגנבו היא "שומר קבר דורך עם רגל אחת על פר" שמקורו בסין מהמאה ה–7 עד ה–10. בפסל שומר, העוטה שריון על גופו ורומס ברגליו שד, מרפרטואר הדמויות של תקופת שושלת טאנג. הדמות מייצגת את אחד מארבעת מלכי השמים הבודהיסטיים (לקַפָּלָה).

גניבה בהיקף כזה ממוזיאון ישראלי היא נדירה. קדם לה שוד שעונים במוזיאון האיסלאם בירושלים באפריל 1983. 106 שעונים נדירים בשווי עשרות מיליוני דולרים, ובהם שעון המלכה מארי אנטואנט היחיד מסוגו בעולם, נעלמו כלא היו. רק ב–2006 פוענח השוד, שנתיים לאחר מותו של הגנב, נעמן דילר (לידור). גניבות מצומצמות יותר היו לאחרונה במשכן לאמנות בעין חרוד, כשבתחילת 2018 נגנב רישום של האמנית תמר גטר. שנה קודם לכן נגנבה עבודה של מאיר פיצ'חדזה מגלריה חזי כהן בתל אביב.

צילום: נורית אשר פינג
פנים המוזיאון אחר השוד. נזק כספי והרס רבצילום: נורית אשר פינג

נאוה קסלר, יו"ר איגוד המוזיאונים ואיקו"ם ישראל, אומרת שניתן לצמצם את הסיכוי לגניבות, אלא ש"רק למוזיאונים הגדולים יש תקציב לשמירה בלילה. לרובם אין. המדינה לא תיקצבה את חוק המוזיאונים משנות ה–80".

ממשטרת ישראל נמסר: "התקבלה תלונה על פריצה למוזיאון וילפריד בקיבוץ הזורע וגניבה של פסלים יקרי ערך. השוטרים אספו ממצאים ופתחו בחקירת האירוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ