תמונת הסלפי של אורן חזן בכנסת, שצילם צלם "הארץ", נבחרה לתמונת השנה ב"עדות מקומית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן חזן מצלם סלפי
תמונת השנה, בכיכובו של אורן חזן. "חולצות לבנות וכרסים משתפלות"צילום: אוליביה פיטוסי
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

תמונתו של צלם "הארץ", אוליבייה פיטוסי, נבחרה לתמונת השנה בתחרות צילומי העיתונות "עדות מקומית", שתוצג מהערב (חמישי) במוזיאון ארץ ישראל שבתל אביב. בתמונה תיעד פיטוסי את ח"כ אורן חזן מהליכוד מצלם סלפי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם חברי קואליציה נוספים בתום הצבעה לילית על חוק הלאום.

"צילום 'חוק הלאום' של פיטוסי הוא צילום של 'רגע מכריע' המציג למעשה את הפנים והשמות שמאחורי המלים הכתובות בחוק, שעבר בכנסת ישראל", נכתב בנימוקי השופטים. "לא פחות משחוק הלאום מסמן את התהליך שעוברת החברה בישראל מדמוקרטית ליהודית, ויש האומרים מדמוקרטית לגזענית — הצילום מציג לנו את הרגע שאחרי ההצבעה. זהו רגע של השתחררות ופורקן שבמרכזו מוצגת עניבה אדומה אותה עונד ראש הממשלה כ'תמרור אדום'. לצדו ניצבים חברי הכנסת התומכים בחוק כמראה של החברה בישראל — חלקם בעלי חולצות לבנות וכרסים משתפלות. אל מול כל אלה, ה'מצלפון' של ח"כ חזן, המתעד כאחד האדם את הרגע ההיסטורי הזה ומסתיר את אפשרות ה'יציאה' ממנו".

תמונת השנה, בכיכובו של אורן חזן. "חולצות לבנות וכרסים משתפלות"צילום: אוליביה פיטוסי

צלם נוסף של "הארץ", אמיל סלמן, זכה במקום ראשון בקטגוריית דת ואמונה. סלמן צילם את חברי תנועות המקדש שוחטים כבש בעת "תרגול" הקרבת קורבן פסח, כהכנה לקראת הקמת בית המקדש השלישי בירושלים. באותה קטגוריה זכתה גם סדרת הצילומים של אסף פרידמן, שליווה את עובדי חברה קדישא.

תמונתו הזוכה של אמיל סלמן. הכנה לקראת הקמת בית המקדשצילום: אמיל סלמן

בקטגוריית תמונה בודדת של צילומי חדשות זכה איליה יפימוביץ מסוכנות הידיעות הגרמנית, שתיעד צעיר פלסטיני במהלך עימות עם חיילי צה"ל בגדה המערבית. בקטגוריית סדרת תמונות של צילומי חדשות זכה אמיר כהן מרויטרס על סדרת צילומים כשתיעד עפיפוני תבערה, שריפות, עשן ורקטות ביישובי עוטף עזה.

תמונת השנה בחדשות של איליה יפימוביץ צילום: איליה יפימוביץ

בקטגוריית סדרת השנה זכה הצלם בארי תליס, שתיעד חוויות דתיות ברגעי אקסטזה במהלך אירועים וטקסים בירושלים ובבני ברק, בשנים 2014–2018. "זוהי עבודה ארוכת טווח המציגה את חופש הפולחן והדת ברגעים אישיים וטקסיים של עדות שונות בישראל הדמוקרטית ואת החופש שביצירת האמנות", נכתב בנימוקי השופטים. הצילום נערך בטכניקת חשיפה ארוכה ובעזרת מבזק.

תמונה של בארי תליס, מתוך סדרת השנה. רגעי אקסטזהצילום: Barry Talis

אוהד צויגנברג מ"ידיעות אחרונות" זכה בפרס תמונת השנה בספורט, שלכדה את הכדורגלן יוסי בניון ממרר בבכי לאחר שנאלץ לעזוב את קבוצת בית"ר ירושלים. בקטגוריית תרבות ואורבניזם נבחרה תמונתו של אסף קליגר, שתיעדה את השחקנית תום יער מסירה איפור בסוף יום צילומים.

תמונת השנה בספורט. יוסי בניון ממרר בבכיצילום: אוהד צויגנברג / ידיעות אחרונות

"הצילום התיעודי בעיתונות מחליף פנים, כשאירועים רבים מצולמים במצלמות אבטחה ובטלפונים חכמים של אזרחים מן השורה ומופצים בתקשורת", מסר אוצר התערוכה, עמי שטייניץ. "נוכח זאת, חשיבותו וייחודו של הצילום התיעודי עולים בלכידה הבלעדית של אירוע בלתי נשלט, שדרכו מתגלה סיפור סמוי מן העין. ערכה של אמנות הצילום עולה על תיאור מצב כפשוטו, והצילום התיעודי מבטא ממד מודחק של עולם התופעות".

לצד שטייניץ ישבו בצוות השיפוט הצלם, האמן והמרצה, אורי גרשוני; הבמאי והמפיק, גלעד טוקטלי; הצלם, האמן והמרצה, מארק יאשאייב; העורך הראשי של אתר Xnet, אילן יצחייק; הצלם, האמן והמרצה, יעקב ישראל; הצלמת והעיתונאית, רינה קסטלנוב; והצלם ואוצר הצילום במוז"א, גיא רז. חברי המערכת הם: הצלמת והאוצרת, ורדי כהנא, ויוזמת ומנהלת התערוכה, דנה וולפיילר־ללקין. התערוכה תוצג עד 2 בפברואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ