לתקשר דרך הרגליים: התערוכות החמות בקופנהגן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך התערוכה Diversity is Reality של וו צאנג
מתוך התערוכה Diversity is Reality של וו צאנגצילום: Courtesy of Frieze and GUCCI
איתמר זהר
איתמר זהר

"אמנות דנית ונורדית, 1750 עד 1900" היא תערוכת קבע בגלריה הלאומית של דנמרק (SMK). יש בה 400 ציורי נופים, אנשים, מבטים, גשרים, שולחנות, וגם הרבה עירום. למשל הציור The Artist's Wife מ–1897 של האמן הדני אל־אי רינג (1854–1933), מחלוצי הסימבוליזם והריאליזם הסוציאליסטי בארצו.

לצדו מוצג גם ציור עירום מהורהר, The Wounded Philoctetes מ–1775, של הצייר הדני ניקולאי אבילדגארד (1743–1809).

ציורו של אל־אי רינד, The Artist's Wife מ-1897צילום: L.A. Ring

חובבי אמנות דנית מהמאה ה–18 עד המאה ה–20, או אלה שרוצים להתוודע אליה, ימצאו את מבוקשם במוזיאון הירשפרונג קולקשן. כעת מוצגת בו בין השאר תערוכה מציורי יוהאן רודה (1856–1935). הוא לא היה רק אמן, אלא גם ממקימי בית ספר בולט לאמנות בדנמרק. הוא אף הקים אגודה של אמנים שהיתה מעין גרסה דנית ל"סלון הדחויים" של פריז והציגה את יצירותיהם של אמנים, שבמקומות אחרים חשבו שאינן ראויות דיו.

בתערוכה המוקדשת לו כעת, An artist’s workshop, יש ציורים שלו לצד רישומים. אפשר גם לראות בה חפצים אישיים של האמן, בהם לוח הצבעים ששימש אותו, ומכתבים שקיבל. עד 8.9.  

צילום: ללא קרדיט
מציורי יוהאן רודה. לא רק אמן צילום: ללא קרדיט

וו צאנג נולדה כגבר ב–1982 במסצ'וסטס. האמנית, הקולנוענית והפרפורמרית, שבסיס יצירתה נע בין ניו יורק לברלין, מרבה להתייחס ביצירותיה לפוליטיקה של הניראות והניכוס. התערוכה Diversity is Reality המוצגת ב"קופנהגן קונטמפוררי" כוללת שתי עבודות וידיאו שלה שנוצרו בהפרש של עשור.

אלה, Shape of a Right Statement מ–2008 ו־Into A Space Of Love מ–2018. באמצעות ריקוד וספוקן וורד מובעות בהן דרכים חלופיות ליצירת תקשורת, ניסיונות להתמודד עם טראומות ומתיחת ביקורת על החומרנות של העולם המודרני. עד 10.11.

צילום: Photo\: Anders Sune Berg
יצירותיה של וו צ'אנג. דרכים חלופיות ליצירת תקשורתצילום: Courtesy of Frieze and GUCCI

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ