האהבה מתה, עכשיו נותרה ממנה רק בריכה ריקה

במשך שנים אירח חוף צמח את "ליל האהבה", מעין וודסטוק ישראלי שמשך אלפים. בשנתיים האחרונות, סחבת ביורוקרטית הביאה לסגירתו והתפוררו האיטית, מותירה שדה קוצים ומגלשות מים דהויות להעיד בקושי על מה ששם היה

משה גלעד
משה גלעד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
המגלשות המיותמות בחוף צמח. גם פלסטיק דוהה בשמש
המגלשות המיותמות בחוף צמח. גם פלסטיק דוהה בשמשצילום: גיל אליהו
משה גלעד
משה גלעד

חוף צמח על גדת הכנרת הוא מקום אגדי. ליל אהבה בצמח היה לפני 30 שנה מין וודסטוק ישראלי. שלום חנוך שר על הבמה את "מאיה" והקהל שילב במשך לילות ארוכים ומוכי יתושים בין נגיעות רומנטיות על הדשא לבין הטחת פחיות משקה תוקפניות, שטסו על הבמה.

יאיר ניצני מ"תיסלם" סיפר פעם בראיון: "מה שאני זוכר מההופעה שלנו בצמח זה את הכנרת ואת הסיפור של דני בסן, שנכנס שם לאיזה חדר וראה איזה שלושה־ארבעה אמרגנים יושבים על שקים של כסף מזומן". אין יותר מדויק מזה. הכנרת עדיין שם, עם מפלס שעולה ויורד, תלוי בשנה, והכסף נעלם ונעלם. כך חולפת תהילת עולם.

אסלות עקורות מקשטות את החוף
אסלות עקורות מקשטות את החוףצילום: גיל אליהו
סירת דיג בחוף המלוכלך
סירת דיג בחוף המלוכלךצילום: עופר וקנין
צילום: גיל אליהו
שדה קוצים במקופ נופשים
שדה קוצים במקום נופשיםצילום: גיל אליהו
צילום: גיל אליהו

חוף צמח — אחד היפים והאהובים לאורך הכנרת — סגור, נטוש ונעול כבר כשנתיים. המדשאה הגדולה היא שדה קוצים. המגלשות מוכיחות שגם פלסטיק דוהה בשמש, והאסלות הלבנות הזרוקות במרכז המתחם מלמדות כנראה שמרסל דושאן הגאון מציג בבית גבריאל הסמוך (הוא לא).

החוף הנודע הוא קורבן של המציאות הפוליטית באזור עמק הירדן. המועצה המקומית הכריזה שאינה יכולה לשאת בעלויות תפעול החוף ואישרה להעביר אותו לאיגוד ערים כנרת. כדי שהמהלך יקרה דרושה חתימתם של שרי הפנים והאוצר וזו מתעכבת. הקוצים צומחים בינתיים. ראש מועצת עמק הירדן, עידן גרינבאום, הבטיח לאחרונה חגיגית: "חוף צמח היה סמל של האזור והוא עוד יחזור לימי הזוהר. תיעשה בו מהפיכה וכבר בקיץ הבא ייפתח החוף המחודש לציבור".