המתח המועצם בין החיים למוות בתערוכתו החדשה של משה גרשוני

משה גרשוני משליך אותנו בבת אחת לאמנות המתהלכת בגדולות. בתערוכה העכשווית של האמן החשוב ביותר הפועל כאן, המתח בין ארוטיקה למוות חריף מאי פעם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התערוכה של משה גרשוני בגלריה גבעון כוללת מבחר מסדרות שלא הוצגו בישראל, מעין דוגמית מתערוכתו הגדולה "לא אבא לא אמא" שהוצגה בניאו נשיונל גלרי בברלין בשנה שעברה באוצרות אודו קיטלמן ואורי דסאו, שמפענחים את הציור שלו כטקס דתי־פיזי.

בקומה התחתונה של הגלריה בולטת הסדרה "בעולם הזה" מ-1984 ובקומה העליונה הסדרה "ארבעה שירים רציניים" מ-1986, שנעשו בעקבות יצירתו של ברהמס בשם זה שהולחנה לטקסט מאיגרת פאולוס אל הקורינתיים. "אם בלשונות אנשים ומלאכים אדבר ואין בי אהבה הייתי כנחושת הומה או כצלצל תרועה", כתוב ברישומי הסדרה בהמשכים, על גבי דגלונים מתנוססים ומשונני קצוות. "ואם אחלק את כל הוני ואם אתן את גופי לשרפה ואין בי האהבה כל זאת לא תועילני", מתפתלים המשפטים כנחשים, ביניהם ירחים חסרים, כוכבים שחורים ושאר סימנים מאגיים, "כי כעת מביטים אנחנו במראה ובחידות ואז פנים אל פנים: כעת יודע אני קצתו ואז כאשר נודעתי אדע אף אני: ועתה שלוש אלה תעמודנה האמונה והתקוה והאהבה"; ואז מגיע הרישום האחרון, הסיומת המכרעת, שכמו חרוטה על סיד לבן: "והגדולה שבהן היא האהבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ