זיכרונות מאפריקה, השראות מעגנון

תערוכותיהם של זוכי פרס רפופורט לאמן בכיר וצעיר, צבי גולדשטיין ויפעת בצלאל, ייפתחו הערב במוזיאון תל אביב

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי גולדשטיין, "צפון ניגריה, אוקטובר 1999"
צבי גולדשטיין, "צפון ניגריה, אוקטובר 1999" צילום: Ulac Demirag

הערב (חמישי) ייפתחו במוזיאון תל אביב לאמנות (שאול המלך 27) שתי תערוכות של זוכי פרס רפפורט: צבי גולדשטיין, הזוכה בקטגוריית אמן בכיר, עם התערוכה "1978", ויפעת בצלאל, הזוכה בקטגוריית אמן ישראלי צעיר, עם תערוכתה "תהלה".

ב־"1978" יציג גולדשטיין עבודות מוקדמות שנוצרו בישראל בשנים 1978–1986 עם חזרתו משהות באירופה למגורים בירושלים. זו הצגה ראשונה של גוף העבודות הזה, על פי תוכנית שראה בעיני רוחו באותה תקופה ובה שני תאים, מבנים אטומים, שבהם חלונות הצצה עגולים ומבעדם צופים המבקרים בעבודות משתי סדרות: "Serial Constructions ומולה הסדרה "Anomalies".

אוצרת התערוכה, ענת דנון סיון, מציינת כי העבודות נוצרו במתודולוגיה שנהפכה לתשתית הרעיונית של כלל יצירתו של האמן, ולמעשה תוכנם של ה"תאים" הוא הסיפור האמנותי של האמן. "התערוכה מאתגרת את ההיסטוריה הפנימית של יצירות מוקדמות אלה אל מול הפרשנות המוזיאלית והאוצרותית העכשווית. שני התאים שנוצרו עבור ההווה והעתיד מתפקדים כקפסולות של זיכרון. במבט דרך חלונות ההצצה, נראות העבודות כאילו הן מגיחות מן העבר או נעלמות אל עבר העתיד".

במקביל, תציג יפעת בצלאל את ״"תהלה" ובמרכזה "הכמיהה לממדים רוחניים והיחסים המורכבים בין בדיון וממשות", כדברי אוצרת התערוכה דלית מתיתיהו. האוצרת מציינת כי בצלאל חוקרת את חורבן הבית ובעקבותיו "את המעבר מאחיזה בממשות של בית, לאמונה חסרת בית חיצוני".

בצלאל יצרה בתערוכה סביבה המשלבת רישומי גרפיט על נייר והקרנות וידיאו, סביב דמותה של תהִלה, גיבורתו הצדקת של ש"י עגנון. האמנית מעגנת סביב הדמות הספרותית הנשית את התערוכה וקושרת קווים סמויים וגלויים בין קריאה פרשנית ביצירה הספרותית, לבין מרכיבי ההצבה בחלל. היצירה של עגנון, השוזרת את מעשה היצירה בסיפור המעשה, "מזינה את המיצב תהִלה, שעניינו מעשה של אמנות בצל האמונה", כותבת מתיתיהו. לדבריה התעמקותה של בצלאל בחורבן הבית, ובהמרה של הגשמי ברוחני, מהדהדת בחלל התערוכה, ״הקיום החומרי מפנה את מקומו לווירטואליה של הדימוי המוקרן, המעלה שאלות על תוקפן של התמונות שלאורן אנו חיים ומפרשים את חיינו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ