רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תגובות
באדיבות מוזיאוני חיפה

פרטים

קטלוג: קבוצתית תאריך עלייה: 12.04.2017 תאריך סיום: 06.08.2018 מציגה ב: המוזיאון הימי הלאומי

הפסיפס מלוד היא תערוכה בה מוצגת חשיפה ראשונית של פסיפס נדיר שנמצא בלוד ועוסק בעולמו של הים, לצד קטעים יחידאיים של סינופיה צבעונית, טביעות הרגליים היחידות שנתגלו אי פעם של אמני פסיפס, קטעים מציורי הקיר שפארו את קירות הווילה הרומית ודגם מוקטן של אחת מספינות הסוחר המתוארות בפסיפס, אשר נבנה במיוחד לצורך התערוכה

ב- 1996 נעשו בדיקות ארכיאולוגיות ברחוב הרצל בלוד, שבעקבותיהן נערכה חפירת הצלה מטעם רשות העתיקות, בראשותה של מרים אבישר. במהלך החפירה נחשפה אחת מרצפות הפסיפס הגדולות שנחשפו אי פעם בארץ. שטחה כ-160 מ"ר והיא מחולקת למספר פנלים המתארים יונקים, ציפורים, דגים, מפלצות ים, ספינות סוחר וכן היא מעוטרת בדגמים הנדסיים וצמחיים. הרצפה נתגלתה בוילה רומית מפוארת שתוארכה לשלהי המאה ה-3 או לראשית ה-4 לסה"נ (התקופה הרומית המאוחרת).

במהלך החפירות בשנת 1996 היה האתר פתוח לקהל במשך יומיים בלבד ובזמן זה פקדו אותו כ-20,000 מבקרים. בשל חוסר המימון הנדרש להוצאת הרצפה ולשימורה, כוסה הפסיפס בעפר לשם שמירתו והגנתו. ב- 2009, בעקבות תרומתם של קרן לאון לוי ושלבי ווייט, התאפשרה חשיפתו המחודשת של הפסיפס, הוצאתו מהאתר, שימורו והכנתו לקראת תצוגה. במהלך החפירות המחודשות ב-2009 נפתח שוב האתר לקהל, למשך יום אחד בלבד, ואז ביקרו בו כ-12,000 מבקרים.

ב- 2010 יצא הפסיפס כתערוכה ניידת ברחבי העולם, ובין היתר הוצג במטרופוליטן, בהרמיטאז', בפילד מוזיאום, בלובר ובאלטס מוזיאום. למעלה ממיליון מבקרים צפו בפסיפס במהלך הצגתו. המוזיאון הימי הלאומי בחיפה הוא הראשון בארץ אשר יציג קטע כלשהו של הפסיפס. קטע זה מציג סצינה ימית המתארת שתי ספינות סוחר טיפוסיות לתקופה ואת עושר החיים בים.

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות