5 מוזיאונים וגלריות שכדאי להכיר בדרום הארץ

תערוכת קבע מרשימה במוזיאון הפלשתים, מיצבים ועבודות וידאו במוזיאון הנגב או תערוכת זוכי פרסים של משרד התרבות - אלה המוזיאונים והגלריות המעניינים בדרום

דנה שחף
תערוכת הזוכים בפרסי משרד התרבות והספורט לשנים 2017-2018
מתוך תערוכת הזוכים בפרסי משרד התרבות והספורט במוזיאון אשדוד (פרט)צילום: סריקה: שוקי קוק
דנה שחף

החורף טומן בחובו מגוון אפשרויות בילוי עבור הטיילנים חובבי הנגב, החל מחורשות מוריקות המתמלאות במרבדי כלניות אדומות ועד מסלולים קשוחים למיטיבי לכת במדבריות. יחד עם זאת, דרום הארץ מתאים גם לחובבי האמנות, או להרפתקנים שמעוניינים לשלב את הטיול שלהם עם תרבות עשירה - הנה 5 מוסדות אמנות מעניינים ששווים עצירה.

מה עושים היום - לוח האירועים המלא
לכל התערוכות המציגות
לוח הופעות היום
לוח הצגות היום
פסטיבל דרום אדום 2020

גלריית טרומפלדור
מרכז אמנות הפועל תחת המחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב והוקם כיוזמה משותפת של עיריית באר שבע, אוניברסיטת בן-גוריון וקרן רש"י. הגלריה  שוכנת בעיר העתיקה של באר שבע ובה מוצגות תערוכת מגוונות המתחלפות כל שלושה חודשים. בימים אלה מוצגת התערוכה של דניאלה מלר "חיים ארוזים" ובה 22 ציורי שמן על בדים גדולי מידות. 

גלריית טרומפלדורצילום: יהל זקס

מוזיאון אשדוד לאמנות
המוזיאון נפתח ב-2003, ומתאפיין בפעילות בעלת גוון מקומי, השואפת להבדיל את עצמה מטרנדים אמנותיים שרווחים במרכז. בימים אלה מוצגת בו תערוכת הזוכים בפרסי משרד התרבות והספורט לאמנות ועיצוב, לשנים 2017-2018 תחת אוצרותם של יובל ביטון, רוני כהן-בנימיני ודפנה גזית, המאגדת עבודות של 78 אמנים ומעצבים. עד לא מזמן הוצגה התערוכה "גוף ראשון, יחיד" אשר קיבצה מגוון עבודות בולטות מראשית המאה ה-20 ועד ימינו, העוסקות בייצוגים של גבריות ישראלית מתוך שיח הזהויות והמגדר העכשווי.

מוזיאון אשדוד לאמנותצילום: נעמי אדר הופמן

מוזיאון הנגב לאמנות
מוזיאון הנגב לאמנות ממוקם בבניין הנבנה כבית המושל העות'מני בשנת 1906. המוזיאון מתמקד בהבאת יצירתם של מיטב אמני ישראל אל הנגב, בהם מנשה קדישמן, סיגלית לנדאו, מיכה בר-עם ודני קרוון. בימים אלה מוצגת במוזיאון התערוכה "מה אומרים העצים", המאגדת מיצבים ועבודות וידאו של האמנית והחוקרת אולגה קיסלבה, והיא תוצר של מחקר מדעי ופרשנות אמנותית של הקשר שבין בני האדם לצומח.

מתוך "מה אומרים העצים" במוזיאון הנגבצילום: מאי אופנהיים

המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן
מוזיאון לארכיאולוגיה המתמקד בתרבות הפלשתים בעיר אשדוד, שנפתח לראשונה בשנת 1990. התערוכה "עולמם של הפלשתים" היא תערוכת קבע במוזיאון, וכוללת שרידים ארכיאולוגיים מחיי היומיום ומטקסי הפולחן הפלשתיים, שחלקם נחשפו לאחרונה באתרי חפירות באזור פלשת (מישור החוף הדרומי). בנוסף, מוצגת במוזיאון תערוכה בשם "בורא מאורי האש" ובה כ-100 פריטים, החל מנרות שמן עתיקים באדיבות רשות העתיקות, דרך פריטים מסורתיים כמו נר הבדלה מגרמניה מהמאה ה-18, ועד מוצגים אמנותיים עכשוויים וקונספטואליים.

עולמם של הפלשתים - תערוכת קבעצילום: יגאל סלבין

מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרחהמוזיאון שוכן במבנה היסטורי מהתקופה העות'מנית, ששימש בעבר כמוזאון הארכאולוגי והיה לאחד המבנים הראשונים שעברו שימור (ביניהם מוזיאון הנגב לאמנות בבית המושל במתחם המשותף להם). מבנה המוזיאון הוא מוצג בפני עצמו ומדגיש את עושרה של תרבות האסלאם. המוזיאון מציע חוויה בין תרבותית מעשירה ומרתקת למבקרים, ומוצגות בו תערוכות מתחלפות העוסקות באמנות וחיי התרבות של ארצות האסלאם ועמי המזרח. לקראת סוף פברואר 2020 תיפתח במוזיאון התערוכה "מזרח - עיצוב מקומי במציאות גלובאלית".

המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרחצילום: עמית גירון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ