תערוכות חדשות

צילומים של אורי גרשוני ממסע לאחוזתו של ויליאם טאלבוט, תערוכה קבוצתית ב"חללית" מעלה שאלות על תפקיד האמנות בעידן האינטרנטי

גלריה
דניאל ראוכוורגר, קמיע סמית, יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה
דניאל ראוכוורגר, קמיע סמית, יובל סער

רוחות תועות במצלמה היברידית

המסע של אורי גרשוני באחוזתו האנגלית של ויליאם טאלבוט, מאבות הצילום, הניב תוצאות לא צפויות

"השמש של אתמול", תערוכתו של הצלם אורי גרשוני שתיפתח הערב בגלריה שלוש לאמנות עכשווית (רח' מאז"ה 7), תציג סדרת עבודות ממסע שערך לאחוזתו האנגלית של ויליאם טאלבוט, הנחשב לאחד מאבות הצילום. גרשוני הסב את מצלמתו הדיגיטלית למצלמת נקב על-ידי הסרת עדשת המצלמה והחלפתה בלוח עם חור. כך הכין כלי צילומי היברידי שמשלב בין מצלמה מתקדמת ומעודכנת-טכנולוגית לבין ‘הלשכה האפלה', אב-הטיפוס למצלמה הראשונה.

המצלמה הייחודית שיצר גרשוני משקפת את רצונו לנוע קדימה ואחורה בזמן. את מסעו החל בביקור במצבת קברו של טאלבוט ובצילומה. משם המשיך לסביבה שבה חי הצלם האנגלי וצילם מחדש את מושאי צילומיו של טאלבוט, שהופיעו בתצלומים הראשונים בהיסטוריה. לדברי האמן, כאשר צילם את החלון של טאלבוט - זה שהופיע בנגטיב הראשון האייקוני - היתה לו תחושה מיוחדת מכך שהוא מעמיד את חצובתו בדיוק היכן שהעמיד טאלבוט את זו שלו, ונדמה היה לו שהוא לא רק דורך בצעדיו אלא מרגיש פיזית את רוחו מרחפת לידו בשעת הצילום.

אורי גרשוני, "חלון מסורג", 2010

אותה ההרגשה שכוח חיצוני יוצר ביחד עמו התחזקה כשראה את התצלומים הסופיים. מאחר שהצילומים נעשו דרך נקב פרימיטיבי אך נקלטו בחיישן הדיגיטאלי - נוצרו בהם הפתעות וקלקולים, כמו עקבותיהם של כוחות רפאים סמויים.

התערוכה, שנלווה לה ספר אמן, תוצג עד ה-23.6.

אין סוס עץ לפיטר פן

שאלות על תפקידה של האמנות בעידן האינטרנטי עולות בתערוכה הקבוצתית "מתנגשים" בתל אביב

צלמת וחמישה ציירים, ביניהם האוצר גיא ינאי, יציגו כל אחד צמד עבודות בתערוכה "Irreconcilable" שתיפתח בערב שבת. המקום: המתחם הציבורי שבו יסדה רנן מוסינזון את "החללית", גלריה הפועלת בין חללי עבודה ומגורים, ברח' הירקון 70 בת"א. את התערוכה, שתינעל ב-14.6, ילווה קטלוג במהדורה מוגבלת בעיצוב אביגיל ריינר.

לטענת האוצר ינאי, תרגום שם התערוכה לעברית, "מתנגשים", מאבד מריבוד המשמעויות שבמונח המקורי, שמשמעו גם - מנוגדים, בלתי מתיישבים. את נטיית האמנים המציגים לשאוב מתחומים שונים כאופנה, ספורט ופרסום, מדגים יותר מכולם Tal R, אמן יליד ישראל שחי ועובד בקופנהגן. Tal R פועל במקביל בעיצוב אופנה וריהוט, פיסול, צילום, הדפס וציור. בתערוכה הוא יציג עבודות שנוצרו בטכניקת ציור מסקרנת שלמד מהאמן המוערך פיטר דויג, העושה שימוש בפיגמנט מעורב בדבק עור ארנבות.

גיא ינאי, מתוך "עזיבת אירופה", 2012צילום: אלעד שריג

ינאי מגדיר את עצמו בראש ובראשונה כצייר. "הציור עודנו רלוונטי ושום דבר לא יוכל להחליפו", הוא טוען, "גם אם ניתן לחשוב שזה לא רציונאלי לבצע במציאות של היום אקט פרימיטיבי כמריחת צבע על מצע". ינאי שב ומעלה שאלות על תפקידה של אמנות הדו-מימד, ציורים ותצלומים, בעידן של שטף דימויים אינטרנטיים, ולכך מתקשר גם שם התערוכה, "מתנגשים".

בתערוכה יוצגו עבודות של ינאי מהסדרה "2012 Leaving Europe". את העבודה הראשונה בסדרה יצר בעקבות דימוי שהצית את דמיונו, שמקורו בפרק האחרון בסדרת הילדים הישנה "פיטר פן" ובו חוזרים הילדים ללונדון: בחדרה של וונדי נראה סוס נדנדה עשוי עץ שהמתין לילדים במשך כל אותו הזמן שבילו בארץ לעולם-לא. סוס העץ מופיע בציור כשהוא מוסתר חלקית ע"י וילאות קטיפה אדומים, מאחוריו ציור נוף אירופאי המתקשר לפרט מהביוגרפיה של הצייר - בשנת 1996 למד ינאי בעיירה פונט-אוון בצרפת, שבה פעלו במאה ה-19 אמנים כגוגן וואן גוך. מוטיב סוס העץ שחוזר בעבודותיו הוא ישות עצובה הנותרת נטועה במקומה בזמן שהילד הרוכב עליו יוצא בדמיונו למסעות מרוחקים.

נושא עזיבת אירופה מעסיק את ינאי, התוהה מה היה קורה אילו המשורר הרומני-גרמני פאול צלאן והוגה הדיעות הגרמני ולטר בנימין, שני אנשי רוח יהודיים ששמו קץ לחייהם, היו עוזבים את אירופה. ינאי הוא חסיד גדול של שירת צלאן שהיתה מקור השראה לספר שיצר בעבר. גם הרישומים האפלים שבחר מגוף עבודתו של האמן אבנר בן-גל, וביניהם "חליבת לילה", מהדהדים את זכר החלב השחור מ"פוגת מוות", יצירתו המפורסמת של צלאן. בעבודה זו מ-2010, שצוירה בעיפרון ועט לבד על נייר, נהפכה הפרה לחיית צל שעטיניה החיוורים ומרושתי הוורידים בולטים על רקע גופה השחור. את העטינים לופתות ידיה העכבישיות והארוכות להחריד של חולבת כורעת.

לראות ולהיראות | מורן שוב תבקר בתערוכתה של אורלי מיברג

בתערוכת הציור "הצולחים", שתיפתח הערב בגלריה נגא בת"א (רח' אחד העם 60), חוזרת האמנית אורלי מיברג בצורה חדשה למוטיב הים, שהעסיק אותה בחלק מעבודותיה הקודמות. מיברג מציגה ציורי שמן על בדים גדולי ממדים, שבהם מקיפים המים את הדמויות המצוירות. במשך שנים נהגה מיברג לנסוע לצפון כדי לחוות את צליחת הכינרת, אירוע השחייה העממי הגדול שבו צולחים מדי שנה אלפי משתתפים את מימי האגם.

מורן שוב, אמנית, אוצרת, עורכת ומו"ל, שתגיע לפתיחת התערוכה, התוודעה למיברג בשכונת נגה ביפו, שבה היא גרה ושם ממוקם הסטודיו של הציירת. שוב מספרת שהיא נוהגת לבקר את מיברג בסטודיו וכך לעקוב אחר יצירותיה. השתיים אף שיתפו פעולה בשכונה עצמה ב"חלון לאמנות" באוצרותה של שוב, שבו הציגה בעבר מיברג יחד עם אדם ברוך.

"אשתקד", מספרת שוב, "כשהבשיל במוחה של מיברג הרעיון לסדרת הציורים שמוצגת כעת בתערוכה, הצטרפתי אליה במסעה השנתי לכינרת, אותו תיעדה הפעם בצילומים ששימשו בסיס לעבודות".

אורלי מיברג, ללא כותרת, 2012צילום: רם ברכה

חמישי

גלריה הקיבוץ בתל אביב (דב הוז 25). במקום תיפתח הערב "חשד לאחריות", תערוכתו של צביקה קנטור, שתוצג עד ה-8.6. אוצרת: יעל קיני.

גלריה Artstation במתחם התחנה בתל אביב. תערוכת פתיחה חגיגית בשם "Korean Ride" תחנוך הערב את הגלריה החדשה, ותכלול עבודות של 15 אמנים קוריאנים עכשוויים. האוצרות הן השותפות המייסדות של הגלריה ובעלותיה, שירי בן ארצי ואיה שהם.

שנקר, הגלריה של המחלקה לאמנות רב תחומית, רמת גן (ז'בוטינסקי 8). הערב ייפתחו עוד ארבע תערוכות-יחיד של בוגרי המחלקה, כחלק מסדרת תערוכות מקדימות לתערוכת הגמר. המציגים הפעם: מירב ריימונד, תמר הצופה, איילת אפל וחמדת צרי.

גלריה נגא בתל אביב (אחד העם 60). "הצולחים", תערוכת יחיד לאמנית אורלי מיברג, תיפתח הערב במקום (ראו לראות ולהיראות).

סטודיו דניאל שריף בתל אביב (אבולעפיה 25). במקום תיפתח הערב תערוכת צילום של דניאל שריף, שתימשך עד ה-17.05.

גלריה גבו בתל אביב (שד' שאול המלך 35). הערב תיפתח התערוכה הקבוצתית "חשיפה," בה ישתתפו מרלן איסמלון, גל אלי, סרס שירה מגידמן, מוריאל פיסלזון, בן פישל, יעל פרוליך, אביב משה סקנדריון, רחל סליט ונדיה שינדויט. אצר: יוחנן הרסון.

פלורנטין 45 בתל אביב (פלורנטין 45). במקום ייחנכו מיצב של האמן נדב ויסמן ו"אין מקום רחוק", תערוכת יחיד לשמעון פינטו. אוצרת: ד"ר קציעה עלון.

משכן מאירוב בחולון (הרצפלד 31). במקום תיפתח הערב התערוכה "חברים לנשק", המציגה 100 שנות קריקטורות ממדינת אזרבייג'אן, שהוכנו במלאת 20 שנה לעצמאותה.

גלריה ברבור בירושלים (שיריזלי 6). "גופים זרים", תערוכה קבוצתית שאצרה יבגניה באראס, תיפתח הערב במקום. בתערוכה עבודות של האוצרת וכן של האמנים וידאוי סינדיקט, אירנה דנילובה, אלינה וג'ף בליומיס.

המוזיאון לאמנות ישראלית ברמת גן (אבא הלל סילבר 146). במקום תיפתח התערוכה "מניפה" של הצלמת תמר שליט אבני, אותה אצר מנהל המוזיאון, מאיר אהרונסון.

גלריה אלפרד בתל אביב (בן עטר 19). הערב תיפתח תערוכה משותפת לפסלת ורד אהרונוביץ' ולצייר גידי סמילנסקי.

שישי

מרכז המבקרים, יקבי כרמל בזכרון יעקב (היין 2). במקום ייערך אירוע השקת קטלוג האמנות של התערוכה "תלוי - אמנות בהשהייה", שאצרה רויטל גרין.

גלריה ציאורים בקבוץ אורים. במקום תיפתח תערוכתה של למי הילפרין, "עברה זיקית בחדר", שתוצג עד ה-28 בחודש.

הגלריה לאמנות בקיבוץ נען. התערוכה "לשכה אפלה" של הצלם אילן וולף תיפתח במקום. אצרו: חמוטל פרידברג ודורית קופיט. עד 11.7.

גלריה משכן האמנים בהרצליה (רח' יודפת 7). במקום תיפתח תערוכתה של יהודית רביב, "איביס", אותה אצרה ורדה גנוסר.

נמל יפו. בפרויקט האמנות והאופנה השנתי של חברת קסטרו, "Street Art Project", ישתתפו 11 אמנים מתחומים שונים, בהם זויה צ'רקסקי, ינון זינגר ונטלי קוקולה, לצד אמנים מרחבי העולם, שיגיעו ויציירו על הקירות בנמל. כן יתקיימו שיחות במכולות שימוקמו בנמל ויוסבו לחללי סטודיו. בנוסף, יוצעו למכירה עבודות של האמנים.

וידאוי סינדיקט, "דיג", 2011. בגלריה ברבור בירושלים

מוזיאון חיפה לאמנות (שבתאי לוי 26). גלריה אלפרד תיפתח במקום ב-12:00 את סבב התערוכות העשירי שלה, ובו יוצגו תערוכותיהם של מיכל גולד, ארתור יעקובוב ונטלי מנדל. האוצרים (בהתאמה): יפעת פרל, ענבר ענבי ודן בירנבוים.

גלריה 121 בתל אביב (הרצל 121). ב-12:00 תיפתח התערוכה הקבוצתית "לקבל את השמש בגב", שאצרה טל יחס. האמנים המציגים: ענת שלו, חגית רובינשטיין, יואב אפרתי ועדן בנט.

גלריה גרוס בתל אביב (בוגרשוב 86). הגלריה תפעל מעתה והלאה כחלל אמנות שיוקדש ליצירות של ילדים ובני נוער גילאי 7-17. התערוכה הפותחת: "פגישת מחזור א'".

שבת

גלריית עין הוד. "אדום-כתום-צהוב", תערוכת יחיד של האמן ישראל רייס, תיפתח במקום.

גלריה קו 16 במרכז הקהילתי נווה אליעזר בתל אביב (שד' ששת הימים 6). במקום תיפתח תערוכתו של גילי אבישר, "שרידים אורבניים", שאצרה סאלי הפטל נווה.

גלריה רוטשילד לאמנות בתל אביב (רוטשילד 140). ב-20:00 תיפתח תערוכת יחיד לאמנית תרצה פרוינד, תחת הכותרת "להניח דבר".

לוחמי הגטאות. בגלריה בקיבוץ הצפוני תיפתח התערוכה "מחיקון" של נעמה הדני, המתייחסת למכשיר המחיקון שמחק בשנות ה-70 את הצבע משידורי הטלוויזיה הישראלית והיה אחראי לשידורים בשחור-לבן. אצר: יורי כץ.

סדנאות האמנים בירושלים (האומן 26). במקום תיפתח התערוכה "דוקו-פרפורמנס" בשיתוף בית הספר לתיאטרון חזותי, כהמשך לערב המיצגים שנערך במקום לפני שבוע. התערוכה, באוצרות גיא גוטמן, תעסוק בקשרים שבין התיעודי למוצג.

גלריה טל בכפר ורדים. במקום תיפתח התערוכה "שיח נשים - ייצוג נשים באמנות הישראלית", שאצרה עדי גרינפלד, ובה עבודות של רות שלוס ואברהם נתון.

מרכז ביג בבאר שבע. במקום תיפתח תערוכת צלמים מקומיים וצעירים, פרי יוזמתו של ניר ארד, מהנדס אזרחי חובב צילום שעוסק בתחום המדידות בנגב.

ראשון

מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב (חיים לבנון 2). במקום תיפתח תערוכה העוסקת בסיפורם של כ-150 מתנדבים ישראליים שלחמו בבריגדות הבינלאומיות במלחמת האזרחים בספרד.

מוזיאון תל אביב לאמנות (שאול המלך 27). ב-12:00 תיערך השקת פיסלו של עופר ללוש, שנתרם לזיכרו של פרופ' מרדכי עומר.

שני

חלון למזרח, גלריה לתרבות אסיה באוניברסיטת חיפה. במקום תיפתח ב-15:30 התערוכה "בוטו - לרקוד את עצמך לדעת", שאצרה שיר מלר ימגוצ'י. בהמשך יתקיים יום עיון ומחול בנושא ריקוד הבוטו המסורתי.

שלישי

יריד צבע טרי בתל אביב (שושנה פרסיץ 3). היריד לאמנות עכשווית יפעל בימים 15.15-19.5, במתחם בית הספר העל-יסודי החדש בקרית החינוך, בצפון העיר.

מרכז המבקרים של יקב הרי גליל ביראון. במקום תיפתח תערוכת הפיסול של אריאל שמיר, ושמה "לא רק יין".

עיצוב

רציף הדייגים, נמל יפו. בתערוכה "נכון להיום" שתיפתח הערב, ביוזמת קבוצת העיצוב "ארבע וחמישה", יציגו חברי הקבוצה, שהם מעצבים פעילים בתחילת דרכם: נעה הימלפרב, נעם טבנקין, שירה קרת, הדס שלם, עדי זפרן וייסלר, רון יוסף, איתי לניאדו, בועז מנדל וינון רטיג. לצדם יציגו סטודיו בייקרי (רן אמיתי וגילי קוצ'יק), וכן יואב אבינועם, מיכל פרגו, קובי סיבוני, הדר שניר, איציק אסקיו ונגה ברמן (ראו כתבה בעמ' 9).

אולם התצוגה של חברת מי השרון, פתח תקוה (רחוב התבור 12 א.ת. סגולה). "משחקים בעץ", תערוכה חדשה של סטודנטים לעיצוב מהמכון טכנולוגי חולון, תיפתח ביום שלישי ויוצגו בה כ-25 צעצועים מעץ אקליפטוס שעיצבו הסטודנטים.

שנקר, הגלריה המרכזית, רמת גן (רח' ידע-עם 8). בכירי בית הספר לצורפות ונפחות בטאלין, אסטוניה, יציגו את עבודתם בתערוכה שתיפתח הערב. אסטוניה נחשבת כיום למוקד עניין בתחום עיצוב התכשיטים, עם מגוון של עבודות פגאניות המשלבות נפחות ברזל, שכמעט ונכחדה מתחום העיצוב הזה, עם צורפות קונבנציונלית יותר.

מרכז הבאוהאוס בתל אביב (דיזנגוף 99). הערב תיפתח התערוכה "פונקציונליזם בפראג: מסורות והד עכשווי", הכוללת תצלומים של בניינים מודרנים איקוניים שתוכננו בידי אדריכלים צ'כים בין מלחמות העולם הראשונה והשנייה, בהם "וילה מלר" של אדולף לוס, כנסיית סנט ואצלב של ג'וזף גוקאר ועוד.

גלריית בית האדריכלים ביפו (המגדלור 15). הערב תיפתח "40 על 40", תערוכה דו-שנתית החושפת את עבודותיהם המעשיות והתיאורטיות של אדריכלים ישראלים בולטים מתחת לגיל 40, וכבר הצליחה בעבר לזהות מגמות ולסמן כישרונות חדשים. בין השאר יוצגו בתים פרטיים, מבני מסחר, משרדים ופרויקטים ציבוריים. אוצר: האדריכל חנן פומגרין, בשיתוף האדריכלית מיכל אהרוני.

שיח גלריה

* במוזיאון תל אביב (שאול המלך 27) ייערך ב-20:30 ערב שירה ועיון עם האמנית תמרה ריקמן, לרגל צאת האלבום "מנחת אביב לינוסה", שמאגד את תחריטיה עם שירי המשוררת היווניה קתרינה אנגלקי-רוק.

* במוזיאון ארץ ישראל בת"א תיערך בשישי ב-9:30 שיחה של ד"ר רועי ברנד עם האמן גלעד רטמן, שנבחר לייצג את ישראל בביאנלה בוונציה בשנת 2013.

* באורבן גלרי ביפו (בית אשל 12) יתקיים בשישי ב-11:00 שיח גלריה בתערוכתה של קבוצת סלונה "משת"פים", בהשתתפות שרון ב.ה ומעצב ספר הקבוצה, ירון שין (Jewboy). חברי הקבוצה יציגו את עבודותיהם ויענו על שאלות.

* בגלריית "המדרשה לאמנות" בת"א (דיזנגוף 34) יתקיים ברביעי ערב בנושא בגידה, בהנחיית שלושה ממרצי תוכנית-ההמשך של המוסד: האוצר והתיאורטיקן הגרמני יאן וורוורט, מנהל מוזיאון בת ים הנכנס יהושע סימון והמתרגם והעורך עודד וולקשטיין.

* בגלריה במרכז ההנצחה לאמנות עכשווית בקרית טבעון ייערך בשישי ב-10:30 שיח גלריה על התערוכה "שבע שנים" של האמן רם סמוכה.

* בגלריה יאיר בתל אביב (אבן גבירול 6) יתקיים בשישי ב-12:00 שיח גלריה עם האמנית שולי בר נבון על תערוכתה "עבודות חדשות".

* בגלריה צדיק ביפו (שמעון הצדיק 16) יתקיים בשבת ב-11:00 שיח גלריה בתערוכה "מלחמה חדשה" של האמן חנן שלונסקי

* בגלריה RawArt בת"א (שביל המרץ 3 בניין 8) יתקיים בשישי ב-12:30 שיח גלריה בתערוכתה של שחר סיון. השיח, בנושא "אמנות, סובייקטיביות ואנטי ראליזם", ייערך בין האמנית לד"ר ארנון כהן.

* בגלריה חזי כהן בת"א (וולפסון 54) ייערך בשישי ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "פנסיון", בהשתתפות האמן נחום טבת והאוצר אורי דסאו.

* בגבעון פורום לאמנות בת"א (אלרואי 3)יתקיים בשישי ב-11:00 שיח גלריה עם דנה גולן מילר בתערוכתה "מאיצים לעבר אחרית הימים".

* במשכן לאמנות עין חרוד יתקיימו שני מפגשי קהל בתערוכות "בנוסף לצפוי" של משה קופפרמן וב"שש מעלות וחצי מתחת לאופק" עם נעם רבינוביץ. היום ב-10:00 ובשבת ב-12:00.

* במוזיאון ישראל בירושלים (רופין 11) ייערך בשני ב-18:00 שיח גלריה בנושא "האם אפשר ליצור יצירות שאינן ‘אמנות'?", עם האוצרת עדינה קמיאן קשדן.

* בבית טיכו בירושלים (הרב קוק 9) יתקיים מפגש עם ניסן פרז וד"ר שושנה רוז מרזל, בתערוכת הצילום "אז'ן אטז'ה - פריז זה זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ