תערוכות חדשות ואירועי אמנות

עבודות של פרנסיס אליס ובני אפרת בגלריה קונטמפוררי ביי גולקונדה בת"א, טרילוגיית הסרטים של יעל ברתנא בהלנה רובינשטיין ועוד

קמיע סמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
קמיע סמית

כל הגורע מוסיף

תהליכים של מחיקה מול הנכחה מאפיינים את העבודות של פרנסיס אליס, בני אפרת, דורון גולן ולותר המפל, המוצגות בתערוכה בגלריה קונטמפוררי ביי גולקונדה בתל אביב

"להוסיף כדי לגרוע" הוא פירוש שמה של התערוכה "Adding to Subtract", שתיפתח הערב בגלריה התל אביבית קונטמפוררי ביי גולקונדה (הרצל 117), באוצרותו של אורי דסאו, ובה יציגו ארבעה אמנים: פרנסיס אליס, בני אפרת, דורון גולן ולותר המפל. שם התערוכה לקוח משמה של סדרת עבודות שיצר בני אפרת, ובהן שירטט בעיפרון קווי שתי וערב, שעליהם עבר לאחר מכן בקו לבן אשר מחק את הקווים מבלי לאבד את עקבות המחיקה. הציור הזה הוא מעין פעולה חזותית מתימטית של חיבור וחיסור, וחלק מהעבודות מסדרה זו יוצגו בתערוכה.

לותר המפל, "סטיקס", 2009

מנגנון האיון והביטול העצמי בולטים בכל העבודות בתערוכה, ובמיוחד בזו של האמן יליד בלגיה, פרנסיס אליס. בעבודה "הפרדוקס של הפרקסיס (לעתים עשייה של דבר מה מובילה לכלום)", משנת 1997, שמתוכה יוצגו בתערוכה שני סרטי וידיאו, סימן האמן קו רצוף לאורך רחובותיה של מקסיקו סיטי באמצעות גרירת בלוק קרח, כאשר זמן התמוססותו קובע את מהלך הסרט ואורכו. דסאו מגדיר את העבודה כפרדוקס משום שהיא משמשת למעשה כמצג של היעלמות. הכישלון הידוע מראש קשור לחוסר האפשרות להותיר חותם ולשנות את המצב החברתי, הפוליטי והמעמדי במקום (הליכה טעונה נוספת ביצע אליס ב-2004, אז פסע לאורך הקו הירוק באזור ירושלים וסימן אותו בטפטופי צבע ירוק.)

האמן הגרמני לותר המפל גוזר דמויות מתוך הדפסות צילומיות מוגדלות וכך גורע את הרקע המקורי מהדימויים. הוא מוציא אותן מהקשרן ומשלב אותן בהקשר פיסולי אחר, כשחלל הגלריה הופך לרקע החדש. האמן דורון גולן יציג בתערוכה עבודת וידיאו שבה המוני כלי מלחמה חוצים את צומת הרחובות קינג ג'ורג' ודיזנגוף בתל אביב. כאן, לדברי האוצר דסאו, הכלים שנוספו לרחוב הם גם אלה שעלולים להביא למחיקתו.

חומה ומגדל בפולין

מחר בצהריים תיפתח בביתן הלנה רובינשטיין בת"א התערוכה "ואירופה תוכה בתדהמה", ובה תוצג טרילוגיית הסרטים הפולנית שיצרה אמנית הווידיאו יעל ברתנא. הטרילוגיה הוצגה לראשונה בשלמותה בשנה שעברה בביתן הפולני בביאנלה ה-54 של ונציה, לאחר שהאמנית נבחרה לייצג את פולין. לדברי אוצרת התערוכה בתל אביב, אלן גינתון, מדובר בצעד חסר תקדים, שכן זו היתה הפעם הראשונה שפולין הזמינה אמן זר לייצג אותה - וגם הפעם הראשונה שאמן ישראלי נבחר לייצג מדינה אחרת.

שלושת פרקי הטרילוגיה הם: "Mary Koszmary" (חלום בלהות, 2007); "Mur i wieze" (חומה ומגדל, 2009); ו-"Zamach" (התנקשות, 2011). הסרט הראשון, המוקרן בקומת הכניסה, מציג נאום שבו קורא צעיר פולני לשלושה מיליון יהודים (כמספר היהודים שחיו בפולין לפני השואה) לשוב לפולין ולשנות את חייהם של 40 מיליון פולנים. אלא שנאום התעמולה הדמיוני והנלהב מופנה לאיצטדיון נטוש שכל יציעיו ריקים מאדם. הקהל המועט היחיד שמקשיב לנואם (הסוציולוג הפולני סלאבומיר שירקובסקי) מורכב מקבוצת ילדים ונערים במדי תנועת נוער.

יעל ברתנא, מתוך הסרט "zamach" (התנקשות), 2011

הסרט השני, המוצג בקומה התחתונה, סוקר פעילות שנעשתה ברובע מונרוב, סמוך לאנדרטה ללוחמי גטו וורשה: הקמת קיבוץ חדש באמצע העיר הפולנית, בקנה מידה אמיתי ובסגנון בניית יישובי חומה ומגדל מסוף שנות ה-30 של המאה שעברה. הקיבוץ מוקף בגדר תיל המאזכרת מחנה ריכוז.

בסרט השלישי, החותם את הטרילוגיה ומוקרן בקומה השנייה, מוצגים האירועים שלאחר ההתנקשות בנואם מן הסרט הראשון, מקים "התנועה להתחדשות היהודית בפולין", אשר נרצח בשלוש יריות (רצח רבין מהדהד ברקע). כשהקהל שהתאסף כדי לציין את זיכרו של המנהיג עומד דום לשמע צפירה קולנית, עולה בזיכרון גם עבודת הווידיאו המדויקת שיצרה ברתנא בעבודת הווידיאו "Trembling Time", משנת 2001, שבה מתחה את שתי הדקות של צפירת יום הזיכרון על פני שש דקות ו-20 שניות.

זוהי הפעם הראשונה שבה מוצגת הטרילוגיה בשלמותה בתערוכה בישראל. את ההצבה המעודנת עיצב האדריכל אורן שגיב (שאחראי גם על ההצבה בביאנלה ובמקומות נוספים). בביתן הלנה רובינשטיין נעשה מאמץ לשמור על אופי הטרילוגיה בכך שניתן לראות כל סרט לחוד, אבל ממקום מסוים בחלל התצוגה ניתן לחוות את כולן בו בזמן, כמיצב. העבודות משחקות על התפר שבין הבדיוני למציאותי, וכך למשל, החודש התקיים בבינאלה השביעית בברלין הקונגרס הראשון של התנועה להחייאת היהודים בפולין, שהגתה ברתנא. גינתון מציינת שזהו צעד נוסף במימוש הפנטזיה המוצעת בטרילוגיה אל תוך המציאות. גם עצם הבחירה של פולין בסרטים האלה כמייצגים שלה בבינאלה, מוסיפה גינתון, נראתה דמיונית - אבל קרתה.

תערוכות נפתחות

חמישי

גלריה אינדי (יהודה הלוי 57). הערב תיפתח תערוכת היחיד "קרה" המציגה מצילומיה של איה ניצן. עד 19.6.

גלריה זימאק בת"א (ה' באייר, 69). הערב תיפתח תערוכת יחיד של האמן עופר ללוש, "Atelier". (ראו "לראות ולהיראות").

הגלריה של מכללת ספיר בבאר שבע. "ארבעה קירות", תערוכתו של יואב אפרתי, תיפתח במקום, ובמהלך יום הפתיחה יוזמנו סטודנטים לקחת חלק בתליית העבודות. שיח גלריה יתקיים ב-14:30. אוצר: דני יהב בראון.

טיילת בת ים. במסגרת הפרוייקט "להיות נערה 2012" תוצג בטיילת העיר התערוכה "נערה מכוכב אחר", ובה תצלומים של עשר אמניות שונות, ביניהן הדס רשף ואניסה אשקר. אצרה: האמנית דפנה שלום.

סטודיו בת"א (שביל המרץ 6). ב-20:00 תיפתח התערוכה הקבוצתית "קריה", שבה ישתתפו בין השאר האמנים Klone, יאיר פרץ, Know Hope ואסי משולם, עם לייב סט של dj Deetroittt. התערוכה תוצג לסופשבוע אחד (בשבת, בשעות 12:00-1600).

אחמד אבו קליב, ללא כותרת, 2012. בבית הגפן בחיפה

גלריה צדיק ביפו (שמעון הצדיק 16). ב-20:00 תיפתח במקום תערוכת הציורים של מיכל בן זאב, "טבע, טבע חי". עד 20.6

גלריה גורדון 2 בת"א (נתן החכם 4). הערב תיפתח התערוכה "טמפרטורת החדר" של יורי כץ, מבחר של ציורי שמן קטנים מהשנתיים האחרונות. עד 16.6.

גלריה חנינא בת"א (י.ל. פרץ 31). הערב תיפתח התערוכה "התקהלות", בה משתתפים נשים מקבוצת "אמצע החיים" בדימונה, תלמידי תיכון מהכפר הבדואי חורה וקבוצת נשים חרדיות מנתיבות.

המוזיאון לראשית ההתיישבות בנגב (קיבוץ יפעת). התערוכה "הכל דבש" תיפתח הערב, ובין המשתתפים: אריאן ליטמן, דרורה דקל ויונתן גולד. אוצרות: מיכל שכנאי והגר בן צבי פונדק.

בית הגפן בחיפה (שד' הציונות 33). במקום תיפתח ב-18:00 "מפגשים בהדר" - תערוכת צילומים של 25 בני נוער יהודים וערבים משכונת הדר בעיר, שתיעדו את הווי החיים שלהם

שישי

מכון שפילמן לצילום בת"א (שוקן 27, קומה 3). במקום תיפתח התערוכה "LUMA" - צילום מודרני במחצית הראשונה של המאה ה-20". אוצרת: ד"ר איה לוריא. עד 27.10.

גלריה מרחב לאמנות ביפו (כיכר קדומים 8, יפו העתיקה). התערוכה הקבוצתית "מבעד ההזיה - מחשבות על צילום", תיפתח במקום. אוצרים: ורה פלפול ויהודה אלטמן. עד 17.6.

גלריה גבעון בת"א (גורדון 35). במקום תיפתח תערוכת היחיד של נורית דוד, "דאגה לדואבים ואביב מאוחר". עד 14.7.

מוזיאון ת"א (שד' שאול המלך 27). תערוכתו של ארז ישראלי, "סודות מהחדר", שאצרה עמנואלה קלו, תכלול הדפסים בטכניקות מגוונות. עד 22.9

אפרת גל, "ירי", 2012. במוזיאון חיפה

מוזיאון חיפה לאמנות (שבתאי לוי 26). במקום תיפתח "אלפרד אקספרס 12", האחרונה בסבב תערוכות-היחיד, פרי שיתוף פעולה בין גלריה אלפרד למוזיאון החיפאי. המציגים הפעם: אפרת גל בתערוכתה "בוץ", אוצרת: יעל בן שלום; יואב שביט עם "טרגיקון - אפשר (רק) לשחק", אוצר: גידי סמילנסקי; שי שניידר עם "עבודת בית", אוצרת: הדס יוסיף-און לוי; ואלעד שניידרמן עם "תנועה מס. 1", אוצרת: מרב זקס.

גלריה נ&נ אמן בת"א (גורדון 26). ב-12:00 תיפתח התערוכה "נשף" של צחי קולב, ובה עבודות בטכניקה ייחודית שפיתח האמן, המשלבת קולאז'ים ואלפי סיכות תפירה נעוצות. עד 30.6.

גלריה רוזנפלד בת"א (שביל המפעל 1, בניין 6). במקום תיפתח התערוכה "לאן נחזור" של עופר כהן, אבי נבו וזמיר שץ, המציגים תערוכה משותפת רגע לפני סיום לימודי התואר השני בבצלאל.

ברחבי ת"א, בין השאר בכניסה לעירייה וברחבת הסינמטק, יושק המיזם של יקב תבור ועיריית תל אביב יפו, "נפגשים עם פסנתר", שבו אמנים מקומיים יציירו בעיר על פסנתרים וסביבם יתארגנו פעילויות ייחודיות של מוסיקאים שישירו וינגנו עם העוברים והשבים.

תיאטרון תמונע בת"א (שונצינו 8). במקום ייפתח פסטיבל "א-ז'אנר" העשירי שנושאו "התכתבות והקשר". עינת אמיר, אמנית מיצג בינלאומית, תציג את "כוריאוגרפיה לצופה יחיד". הפסטיבל יסתיים ב-27.5.

עין הוד, הגלריה המרכזית. ביישוב תיפתח התערוכה "ימים סוערים", המסכמת 30 שנות יצירה של האמנית רותי סגל. עד 24.6

שבת

בכפרים יאנוח-ג'ת בגליל המערבי יתקיים סימפוזיון פיסול ויצירה לכבוד חג השבועות, במהלך היום ולמחרת.

מדיטק חולון (גולדה מאיר 6). האמנים אורי דרומר, אפרת דור, שחר ברנט ואחרים יפעילו ילדים באמצעות יצירות אמנות במסגרת הפרוייקט "עוץ בעיר". בנוסף, יתקיימו במקום מגוון סדנאות שיועברו על ידי אנשי מכון ויצמן לילדי העובדים הזרים מגן לוינסקי בתל אביב.

שני

גלריית האוניברסיטה הפתוחה ברעננה (דרך האוניברסיטה 1). במקום תיפתח ב-17:00 התערוכה "היפה בזמנים", שתציג בחודש הקרוב את עטיפות כתב-העת להיסטוריה "זמנים" בשמונה השנים האחרונות.

רפי לביא, "קומפוזיציה", 1961. במכירה הפומבית בבית גוטמן

מוזיאון נחום גוטמן בת"א (שמעון רוקח 21, נווה צדק). מכירה פומבית של אמנות ישראלית ובינלאומית מטעם בית המכירות "קדם" תתקיים במקום, ובה יוצעו עבודות נדירות של מירית כהן ומישל חדד. כן יוצעו למכירה עבודות מושגיות של רפי לביא, מיכאל דרוקס ואחרים.

ג'אפה בר במתחם ניר צוק ביפו (יפת 30). במקום יתקיים ערב אמנות ובו מכירה פומבית שקטה מעבודותיהם של ארתור אסטמן ואנדרה בראס.

שלישי

מוזיאון ישראל בירושלים (שד' רופין 11). במקום תיפתח התערוכה "יהודי טנג'ר: רישומים אוריינטליסטיים מאת דאודנק". עד 1.9.

רביעי

קניון עזריאלי בהוד השרון (ז'בוטינסקי 3). במקום תיפתח התערוכה "נגינה ונתינה" של הציירת והמאיירת אורית ששון, שתוצג בין השעות 16:30-18:00.

סדנאות "מעמותה" במרכז לאמנות ומדיה על שם דניאלה פסל בירושלים (בית אל-דן, מדרגות הביקור 58, עין כרם). במקום תיפתח התערוכה הקבוצתית "הרבה דיבור על חלל". עד 21.6.

בכנסת ישראל בירושלים תיפתח התערוכה "ההתנקשות בחיי ריינהרד היידריך - מותו של אבי השואה", ובתיאטרון ירושלים (מרכוס 20) תיפתח "פראג פנורמה". זאת במסגרת פסטיבל התרבות הצ'כית בישראל, "ימי פראג 2012", שיימשך עד סוף יוני.

גלריה אלון שגב בתל אביב (רוטשילד 9). ב-20:00 תיפתח במקום התערוכה "רגעים נשגבים" של אייל גבר. עד 6.7.

שיח גלריה

* במוזיאון תל אביב (שד' שאול המלך 27) יתקיים הערב ב-20:00 שיח אמן עם הצלם זיו קורן. מחיר ההשתתפות: 70 ש"ח.

* בגלריה העירונית בהרצליה (בן גוריון 7) תתקיים היום ב-19:30 ההרצאה "אמן אוצר קהל".

* במוזיאון תל אביב (שד' שאול המלך 27) יתקיים היום ומחר הכנס "אמנות, כוח וכסף" שיעסוק בסוגיות כגון עתיד המוזיאונים והגלריות, ומימון פרטי וציבורי. בין המשתתפים: פרופ' ארנון צוקרמן, דרורית גור אריה ונעמי גבעון.

* במוזיאון עין חרוד לאמנות יתקיים מחר ב-11:00 שיח גלריה בתערוכתו של משה קופפרמן, "בנוסף לצפוי", וכן בתערוכתו של נעם רבינוביץ, "שש מעלות וחצי מתחת לאופק".

* בסטודיו מס' 215 בת"א (דרך קיבוץ גלויות 45, קומה 4) יתקיים מחר ב-13:00 שיח גלריה בתערוכה "פנים", בהשתתפות האמנים קוני, בריז'יט מילארה והאוצרת תמר מלול.

* במוזיאון וילפריד ישראל בקיבוץ הזורע תתקיים בראשון, לכבוד חג השבועות, פעילות לכל המשפחה בתערוכה "קולות האדמה", בשעות 11:00-14:00, שתכלול הדרכה וסדנאות יצירה לילדים.

* ברחבי זיכרון יעקב יתקיים בשני ב-10:00 סיור עם האוצרת רויטל גרין בתערוכה "תלוי - אמנות בהשהייה". המפגש, ברחבת יד למייסדים (לבירורים: 6398811-04).

* בבר סלונה ביפו (תרצה 17) ייערך בשני ב-20:30 ערב הקרנת סרטי וידיאו-ארט וסרטים קצרים של תלמידי המדרשה לאמנות בבית ברל, של בוגריה ושל יוצרים נוספים.

* בבית המכירות הפומביות סות'ביס בת"א (יהודה הלוי 11) יתקיים בשלישי ב-18:00 שיח גלריה בתערוכה "לב שלם הוא לב שבור", שהכנסותיה ייתרמו לעמותת ת.מ.ר לתינוקות במצוקה, בשיתוף האמנים דניאלה ושי אזולאי והאוצרת נורית טל טנא.

* בבית הספר לאמנות המדרשה בבית ברל יתקיים ברביעי מ-10:00 עד 20:00 יום העיון "אופוזיציה", סיכום של הפעילות השנתית במקום בנושא ההתנגדות. בין המשתתפים בדיון: ד"ר חיים דעואל לוסקי, אבי מוגרבי, בועז ארד ואחרים.

לראות ולהיראות

מתוך "Atelier" של עופר ללוש, 2012

לאחר עבודה מאומצת בת שנתיים על שני פסלי ענק, שאחד מהם מוצג כעת בגן רבקה זיו שבמוזיאון ת"א, ובתגובה לגודל המונומנטלי של הפסלים הללו, החל האמן עופר ללוש ליצור סדרת עבודות קטנות, שגם הן הלכו וגדלו עם הזמן. לסיום הוא יצר מודל קטן של הסטודיו ושל הפסלים המוצבים בתוכו, ובו שולבו הפעם גם צילומי האטלייה. הסדרה הזאת תוצג הערב בתערוכה "Atelier" שתיפתח בגלריה זימאק בתל אביב (ה' באייר, 69).

האמן ערן שקין, שיבקר בתערוכתו של ללוש, מספר שהם מכירים שנים רבות. לדבריו, ללוש אף צייר ופיסל את אשתו מאיה (בתו של האמן מנשה קדישמן) כאשר היתה בהיריון. שקין מעיד שבעיניו ללוש הוא אחד האמנים החשובים ביותר הפועלים בארץ. "התערוכה שלחה אותי למחשבות על עבודות שהוא יצר בעבר בעקבות האטלייה של סזאר".

בשנות ה-90 ביקר ללוש בסטודיו של הפסל הצרפתי סזאר, שהיה מורהו במשך ארבע שנים, החל מ-1971, באקדמיה לאמנויות יפות בפאריס (בוזאר). ללוש מצא את המקום נטוש וריק, מלבד כמה מודלים מחימר שהרשימו אותו עמוקות באנושיותם. בעקבות אותו ביקור הוא יצר סדרת עבודות שניסתה לשחזר את תחושותיו במקום, והדים לסדרה ההיא ניכרים בתערוכתו הנוכחית, כשהפעם הוא פועל דרך מגוון מדיות, מרישום וציור ועד צילום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ