תערוכות חדשות ואירועי אמנות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ציור על פיסת היסטוריה

תערוכת היחיד החדשה של לארי אברמסון, "1967", שתיפתח ביום שלישי (19:30) בגלריה גורדון (בן יהודה 95 ת"א), מורכבת משתי סדרות עבודות שצוירו על מצע מיוחד במינו - גיליונות של עיתון "הארץ" משנת 1967,ששמר אבי האמן בעליית הגג בביתו במשך כ-40 שנה. לפני כמה שנים ביקש האב להיפטר מהם וכך הם עברו לרשות בנו. אברמסון יצר את העבודות בין השנים 2011-2012, כאשר גמלה בו ההחלטה שזהו המצע הנכון לעבד עליו את חוויותיו כילד בשנות ה-60 בישראל.

אברמסון, שעלה בגיל 7 עם משפחתו לישראל מדרום אפריקה בשנת 1961 וגדל בירושלים, מספר שמזה כמה שנים הוא חש דחף לגעת בחוויות ילדות מהשנים הראשונות בישראל. התערוכה, שאצר אמון יריב, תיפתח ביום שלישי ב-19:30 בגלריה גורדון. העבודות הן מעין שיר קינה לאובדן האוטופיה הישראלית, 45 שנים לאחר מלחמת ששת הימים. לדברי האמן, לאחר הניצחון ב-1967 "כל עם ישראל הלך לבקר במקומות הכבושים בתחושת אופוריה עצומה, אך הורי, שעזבו את דרום אפריקה מחמת האפרטהייד, ראו את הסיטואציה באור אחר ולמרות שהייתי רק בן 13 אז, הבנתי את אסון הכיבוש".

סדרת הציורים הראשונה, 52 גיליונות עיתון מצוירים שירכיבו יחד עבודת קיר גדולה בקומת הכניסה, מופשטת יותר באופיה. בציורים מופיעים דימויים ששבים בעבודותיו, כגון הריבוע השחור של קזימיר מלביץ', גולגולת וקרש צהבהב לצד דימויים חדשים כסדק שמפלח את הדף.

סדרת העבודות השנייה כוללת הדפסי רשת של צלליות צמחים שהתבססו על איוריה הבוטניים של רות קופל בספר "צמחיית א"י בציורים". האמן מספר שזו הפעם הראשונה שהוא שב למצע העיתון מאז סדרת העבודות "צובה" (1993-1994) שכללה הטבעות של ציורי נוף על דפי העיתון "חדשות". בעבודות אלה מתח ביקורת על סידרת ציורים של יוסף זריצקי, שצייר בשנות ה-70 בצובה, תוך התעלמות מהבתים ההרוסים והמטעים של הכפר הפלסטיני באותו השם, שננטש ב-1948 ועל אדמותיו נבנה הקיבוץ. בהקשר לתערוכה הנוכחית מתאר אברמסון את הציור על העיתון כ"ציור על פיסת היסטוריה, על חתיכת זמן".

מעלית לעולמות אחרים

התערוכה "צפיפות החומר" שתיפתח היום במוזיאון ת"א (20:00), מיטיבה להציג את העומס מהמם החושים שהוא מנת חלקו של המבקר בתת-היבשת ההודית. שם התערוכה מהווה קריצה למושג "דלות החומר" שטבעה האוצרת ומבקרת האמנות שרה בריטברג-סמל כהגדרת סגנון האמנות הרזה שרווח באמנות הישראלית בין שנות ה-60 לשנות ה-80.

התערוכה, שיזמו ואצרו תמי כץ פרימן ורותם רוף, מציגה 17 אמנים הודיים עכשוויים ומבקשת לחשוף את הקהל הישראלי לאמנות ההודית העכשווית, שצוברת תאוצה בשדה האמנות הבינלאומי. תמי כץ פרימן מודה שבעיניה גולת הכותרת מבין היצירות המוצגות היא "מעלית מתת-היבשת", עבודה שהציג ג'יג'י סקריה בשנה שעברה בביתן ההודי בביאנלה ה-54 בוונציה (שהיה הביתן הלאומי הראשון של הודו מאז 1990).

הצופה תחילה חש מבוכה לנוכח העבודה, שנדמית כמעלית רגילה שנועדה לשנע את נוסעיה בין קומות מוזיאון תל אביב השונות. ברגע שהוא נכנס אליה ודלתות המעלית הולכות ונסגרות בפניו, נוצרת אשליה מציאותית של תנועה, כתוצאה מהקרנה אחורית על שלוש קירות המעלית. המיצב המתעתע אף גורם לתחושה של סחרחורת קלה ומשיכה קלה בחלל הבטן בעת שהמעלית נוסקת מעלה או יורדת. המעלית מספקת לצופה הצצה בבתים של בני מעמדות כלכליים וחברתיים שונים, תוך חווית הפערים ביניהם, כאשר כיוון הנסיעה מסמל את העלייה או הירידה בסולם החברתי.

האמנית ראשמי קלקה מציגה בתערוכה את מיצב הווידאו-סאונד "מקום לרוכלים", שבו הקליטה במשך חמש שנים כאלפיים רוכלים בדלהי העתיקה. עבודת הסאונד שיצרה, מקהלת א-קפלה של קולות רוכלים, מהווה מעין רקוויאם למקצוע שהולך ונעלם. במסגרת תופעת הרוכלות בבירת הודו מגיעים מדי יום לשכונות העיר אנשים המציעים שירותים ודברים שונים למכירה. האלטע-זאכן ההודיים משמרים מערכת יחסים בלתי אמצעית שנוגדת את הניכור שקיים במרכולים העירוניים הגדולים בין מוכר לקונה. הפסקול המדיטטיבי מלווה וידאו נייח שמציג את ההתרחשות השקטה בשעת בוקר מוקדמת על גגות דלהי המצופפים - השקט שלפני סערת היום.

התערוכה תוצג בגלריה הרב-תכליתית שבאגף החדש במוזיאון. היא תינעל ב-16 בדצמבר.

אלכס ליבק יבקר בתערוכתו של פבל וולברג

הערב תיפתח בגלריה דביר ביפו (ניצנה 11) תערוכת היחיד של פבל וולברג, "צילומים חדשים". וולברג יציג בה צילומי שחור-לבן פנורמיים שצולמו בעת האחרונה. בראיון לעיתון "הארץ" באפריל האחרון הגדיר את חשיבות העבודות הפנורמיות בתוך מכלול עשייתו. לדברי האמן, שעבד שנים רבות כצלם עיתונות, "התחלתי עם הפורמט הזה כשהתחלתי להרגיש התנגדות לצילום העיתונאי... העיתון מעוניין להיכנס לאמצע של מה שקורה, בעוד הפנורמה הולכת אחורה, היא מתעניינת באיך שהנוף מתנסח ואפשר להתייחס בתוכה לדברים רבים יותר". תערוכה זו תיפתח במקביל לתערוכת היחיד שלו במוזיאון אשדוד, "התחפשות", אותה אצר משה ניניו.

הצלם אלכס ליבק, שיגיע לפתיחת התערוכה, הוא חברו הטוב של וולברג. הם הכירו בעבודתם המשותפת כצלמי עיתון "הארץ" (וולברג עבד כצלם העיתון עד לפני כארבע שנים). ליבק טוען שמצילום עיתונות "פבל עבר לצילום מסוג אחר, צילום דוקומנטרי אך יצירתי יותר, שבו הוא יכול לעשות כרצונו". עוד הוסיף ליבק שהוא מעריך מאוד את עבודתו של וולברג ושבעיניו כוחם של צילומיו טמון במוזרות ההזויה, התהומית והיפה שבהם. התערוכה תוצג עד ה-14.7.

שיח גלריה

בגלריה ת(א)עשיה בסדנאות האמנים בירושלים (האומן 26) יתקיים היום ב-19:00 שיח גלריה בתערוכה דוקו-פרפורמנס, בהשתתפות האמנים לי לוריאן, תמי ליבוביץ, אילת לרמן, קרין מנדלוביץ, בני קורי, אברהם קריצמן ואוצר התערוכה גיא גוטמן.

באקדמיה לאמנות בצלאל בהר הצופים בירושלים יתקיים ביום חמישי בין השעות 10:00-19:00 יום העיון "אמנות החדשות", שיעסוק במפגש בין אמנות, טלויזיה וסיקור המציאות. המרצים שישתתפו יהיו בן שני, אבירמה גולן, דוד ויצטום ואחרים. יום העיון יהיה אירוע הפתיחה של "העולם הזה" - פרויקט אמנות וטלוויזיה שעתיד להתקיים בקיץ הקרוב.

בגלריה שלוש בת"א (מאז"ה 3) ייערך ב-12:00 שיח גלריה בתערוכת היחיד של הצלם אורי גרשוני, "השמש של אתמול".

בבית האמנים בת"א (אלחריזי 9) יתקיים ביום שישי ב-11:00 שיח גלריה בתערוכה "מפנים החוצה", המציגה את עבודותיהם של דניאל ריינולד מישראל ופלויד צ'אנס מאנגליה, שני אמנים בעלי מוגבלויות שכליות שחברו יחד לעבודה משותפת במסגרת פרויקט ייחודי של שנה וחצי. בשיח הגלריה ישתתפו האוצרת אביגיל הירש והאמן דניאל ריינולד.

בחלל התצוגה יפו 23 בבניין הדואר בירושלים (יפו 23) תתקיים ביום שישי ב-12:00 שיחה פתוחה לקהל בתערוכה "מכונות לחיים" עם האמנית השוויצית מריון ריצמן, הידועה בעבודות הנעות על התפר שבין מיצג למיצב. שיחה שנייה עם האמנית תתקיים ביום ראשון ב-18:30.

בבניין של התוכנית לתואר שני לאמנויות של בצלאל בת"א (סלמה 60) יתקיים ביום שישי ב-10:00 אירוע השקה לספר "המוזיאון העתיד לבוא", אסופת מאמרים של יותם דביר, ד"ר אריאלה אזולאי וד"ר גדעון עפרת.

בגלריה "הקיבוץ" (דב הוז 25) יתקיים בשישי ב-12:00 שיח גלריה בתערוכת היחיד "חשד לאחריות" של צביקה קנטור, בהשתתפות האמן והאוצרת יעל קיני.

בגלריה רוטשילד לאמנות יתקיים בשישי שיח גלריה עם האמנית תרצה פרוינד, במסגרת תערוכתה "להניח דבר".

בגלריה של בית גבריאל בכינרת יתקיים בשישי ב-11:30 שיח גלריה בתערוכת הציורים "תעתועי דמיון" של ציפי לנדאו. עד 16.6. אצרה: יעל ניצן.

בגלריה גבו (שד' שאול המלך 35) יתקיים ב-11:30 דיון בתערוכה הקבוצתית "חשופים", בהנחיית האוצר יוחנן הרסון.

בגלריה 39 בת"א (נחמני 39) ייערך שיח גלריה ב-12:00 בתערוכה "לקונה" עם האמנית הילה בן ארי והאוצרת טלי בן נון וכמו כן בתערוכה "משאית" של האמנית עדן בנט והאוצר דני יהב בראון.

במשכן לאמנות בעין חרוד יתקיימו ביום שישי ב-11:30 וביום שבת ב-12:00 שיח גלריה בתערוכות "בנוסף לצפוי" מעבודותיו של משה קופפרמן וב"שש מעלות וחצי מתחת לאופק" של נעם רבינוביץ.

במכון שפילמן לצילום בת"א (שוקן 27) ייערך החל מיום שבת הנוכחי ובכל יום שבת ב-12:00 סיורים מודרכים בכניסה חופשית בתערוכה "Luma- צילום מודרני במחצית הראשונה של המאה ה-20" שאצרה איה לוריא.

בבית האמנים בירושלים (שמואל הנגיד 12) ייערך בשבת מפגש גלריה עם ענבר בן ישי והאוצר גבי קריכלי בתערוכה "פטל" בשעה 12:00.

בגלריה ללימודי אפריקה ע"ש ד"ר תמר גולן ייערך בשני שיח גלריה בתערוכה "אמנות או אומנות" ביום שני ב-11:00 בהנחיית האוצרת, עידית טולידאנו.

במוזיאון ישראל בירושלים (שד' רופין 11), לרגל התערוכה "לילה טוב" ישוחח בשלישי האמן דורון סולומונס ביום שלישי הקרוב על מקורות ההשראה שלו ותהליכי העבודה והתכנון הקודמים ליצירה.

במוזיאון נחום גוטמן לאמנות בת"א (שמעון רוקח 21) בשלישי בשעה 16:00, במסגרת תערוכת היחיד של המאיירת אורה איתן, ייערך שיח גלריה בין המאיירת לילדים והורים.

בגלריה פלורנטין 45 בת"א יתקיים ברביעי שיח גלריה בתערוכה "אין מקום יחיד" של שמעון פינטו, בהנחיית האוצרת ד"ר קציעה עלון וד"ר גלעד מאיר 20:00.

בבית האמנים בת"א (אלחריזי 9) יתקיים ביום שליש ב-19:00 מפגש עם יצירתו ורעיונותיו של דושאן, הרדי-מייד וממשיכיו שתעביר רבקה בקלש. דמי השתתפות: 20 ש"ח.

חמישי

גלריה דביר ביפו (ניצנה 11). במקום תיפתח התערוכה "צילומים אחרונים" של פבל וולברג, שבה צילומים פנורמיים בשחור לבן שצולמו במגוון מקומות, דוגמת ברלין, חברון והתחנה המרכזית בתל אביב. עד 14.7 (ראו גם "לראות ולהיראות"). ביום שבת תפתח בגלריה דביר בתל אביב (רח' נחום הנביא 11) "הפשטה=אלימות", תערוכתה של קלייר פונטיין. עד 14.7.

הגלריה לאמנות במנשר בת"א (דוד חכמי 18). במקום ייפתחו ב-20:00 שתי תערוכות. "עזה - ארץ קרובה" של הצלם ניר כפרי, תציג צילומי שחור-לבן שבהם צילם את עזה מבעד לחלון המכונית הממסגר והמגן. "רוג'ום", תערוכת הצילום של לירז פאנק, כוללת דימויים של בתים הרוסים ונוף. עד 28.6. אצר: עודד ידעיה.

מוזיאון פרסלר בת"א (וולפסון 54). במוזיאון החדש תיפתח התערוכה "קדימה אחורה" במלאות שנה למות הצייר אורי ליפשיץ. יוצגו בה עבודות משנות ה-60 ועד 2010. עד 30.6. אצר: יגאל פרסלר.

גלריה גרשטיין בת"א (בן יהודה 99). במקום תיפתח ב-20:00 תערוכת היחיד של מיכאל מורגנשטרן "עלילה". עד 29.6.

בניין המחלקה לאמנות רב-תחומית בשנקר ברמת גן (רחוב ז'בוטינסקי 8). במקום תהיה פתוחה עד ל-5.6 תערוכת צילום על שמו של ליאור זיו, צלם יחידת דובר צה"ל, שנפל ברפיח ב-2003 במסגרת תיעוד פעולה של לכידת מבוקשים ואמצעי לחימה.

גלריית קריית האמנים החדשה קריית טבעון (הדגניות 12). במקום תיפתח תערוכת היחיד של תמר שפר, "סימנים של מקום", שאצרה יפעת בן נתן. עד 5.7.

גלריה לאדריכלות זהזהזה (האנגר 21, נמל ת"א). במקום תיפתח בשעה 19:00 תערוכת היחיד של האדריכל והצייר עמי שנער - "עומס מקסימלי מותר". בתערוכה ציורי אקריליק על בד. אצרה - בשמת הראובני. עד 16.6.

גלריה רו-ארט בת"א (שביל המרץ 3). במקום תיפתח תערוכת היחיד Lucky של האמנית אלישבע לוי. עד 7.7.

תיאטרון אנסמבל הרצליה (בן גוריון 5). במקום תוצג התערוכה של הגלריה העירונית בהרצליה, תערוכת הצילומים "חופים הם לפעמים". התערוכה תיפתח לקהל ב-19:30. אצרה: מיכל שיש. עד 28.6.

גלריה המגדלור ביפו העתיקה (המגדלור 13). במקום תיפתח ב-19:00 תערוכת הציור והפיסול "הדמות שמאחורי התמונה". האמנים המציגים: טל אסא, רחל צימרמן, נאוה שבתאי, אתי קוברובסקי ופנינה הופמן. אצרה: יעל גולדמן. עד ה-14.6.

הגלריה במרכז האקדמי ויצ"ו חיפה (הגנים 21). במקום תיפתח התערוכה השנייה בסדרה "בעקבות צלם" של סטודנטים בשנה ב' מהמחלקה לצילום במקום. התערוכה תיפתח בשעה 18:00 ותימשך כשבועיים.

גלריית המדרשה לאמנות בת"א (דיזנגוף 34). במקום תוצג תערוכת היחיד "אל על" של האמנית נעמה ארד. אצר: בועז ארד. עד 30.6.

גלריה בינט בתל אביב (רחוב פרישמן 15). במקום תיפתח בשעה 20:00 תערוכת יחיד ליאן ראוכוורגר, "ציוני דרך, יאן ראוכוורגר" שנערכת במסגרת חגיגות יובל שנים לגלריה. בתערוכה ציורים מתקופות שונות בחייו של האמן.

גלריה שי אריה (שלמה המלך 61). במקום תיפתח ב-20:00 תערוכת היחיד של איילה לנדאו, "אלטעזאכן". היא תוצג עד 6.7.

שישי

מוזיאון לאמנות ישראלית ר"ג (דרך אבא הלל 146). בחלל "שישי ראשון" שבו תיערך סדרת תערוכות לאמנים צעירים, תיפתח ב-12:00 תערוכת היחיד "מלאכה וטיוח" של גלי גרינשפן. אצרה: איילת השחר כהן. עד 1.7.

בית ART-ST ביפו (הצדף 8). במקום תיפתח ב-20:00 תערוכת היחיד של אמיר פתאל, "גורל אחד", שמבקשת להציג את הקשר בין טראומה ומלחמה למהלכים אמנותיים. אצרה: ליאורה בלפורד. עד 28.6.

הגלריה בדיזנגוף סנטר בת"א, קומה 1. במקום תיפתח התערוכה "up&24 Beautiful" של הצלמת סיון שוב עמי שמציגה צילומי סטודיו של נשים מלאות במידה 42 ומעלה שמביעות את נשיותן, יופיין ומיניותן. התערוכה תוצג לכל אורך חודש יוני.

מוזיאון ישראל בירושלים (שד' רופין 11). באגף הנוער תיפתח ב-11:00 תערוכת זוכי פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן יצחק, "איור זה כל הסיפור", ולצד זאת תתקיים הרצאה של המעצב והחוקר דוד טרטקובר.

גלריית בית האמנות במבשרת ציון (היסמין 123). במקום תיפתח התערוכה הקבוצתית "אמן מציץ מאחורי היצירה" בשיח גלריה ופתיחה חגיגית בהשתתפות ורד אהרונוביץ, מאיר אפלפלד, יונתן הירשפלד וסיגל צברי. אצרו: יונתן הירשפלד, לואיזה חביליו והילה ליזר בג'ה. עד 30.6.

בית התפוצות בת"א (בקמפוס אוניברסיטת ת"א). במקום תיפתח בתצוגת הקבע התערוכה "ביבשה באוויר ובים - מתנדבי חוץ לארץ בתש"ח".

שבת

המרכז הגאה בת"א (גן מאיר). במקום תיפתח התערוכה "מלכת שבא - הזוהר אינו מושלם ללא הבזק של מצלמות", תערוכת היחיד של חגי לפלר, שתיעד במצלמתו פלסטיני ממזרח ירושלים שחי חיים כפולים: בתחילת השבוע הוא חי עם אישתו וילדיו ואילו ביתר הימים הוא מבלה עם בן זוגו זה 14 שנים ועובד בת"א כזונת רחוב. אצרה: יונית שלום. עד 3.6.

גלריית עין הוד. במקום תיפתח ב-12:00 תערוכת הציורים של יוחנן לקיצביץ, מתוך הספר "Land of Beauty - Watercolours from Israel". עד 21.6. כמו כן תיפתח בשעה זו התערוכה "ימים סוערים" של רותי סגל. רחבת הבימה. במקום יוצג עד 5.6 פסנתר שעליו צייר האמן אריק מירנדה.

בית אהרון כהנא בר"ג (רוקח 147). במקום תיפתח במוצ"ש ב-20:00 התערוכה "הקדמוניות רבת הפנים" שבה יציגו עופר אחיטוב, שלמה עידן וגרשון הראל. אצרה: אינה ארואטי.

גל-און מקום לאמנות בת"א (יהודה הלוי 87-91). ב-18:00 תיפתח תערוכת התצלומים "פרפרים בשמי ת"א" של ג'יי אל. אצרה: דניאלה טלמור. עד 23.6.

גלריה "הקצה" בנהריה (לוחמי הגטאות 34). במקום, מרכז אמנות, תרבות וחברה בגליל, תיפתח ב-11:30 תערוכתו של שמואל כץ "דירה להזכיר", שבה יוצגו איורים ידועים מספר הילדים "דירה להשכיר" וכן מספרי ילדים אחרים שאייר כץ. אצרה: לי רמון. עד 7.7.

גלריה על הצוק בנתניה (המעפילים 19). במקום תיפתח ב-19:30 התערוכה הקבוצתית "Augmented" שתעסוק בקונצפט ה"מציאות הרבודה", יישום שבשונה מ"המציאות המדומה", משלב בין אלמנטים וירטואליים למציאות הקונקרטית. אצרה: מאיה קשביץ. עד סוף יולי.

בית מלינוב ברמת השרון (שד' ביאליק 21). במקום תוצג התערוכה "אבות המזון", תערוכת היחיד של תמר פיינגולד, שאצרה גלית צימבליסט, החל מ-11:30. התערוכה תהיה פתוחה עד סוף חודש יולי.

שני

הגלריה באורנים, קריית טבעון. ב-17:30 ייערך אירוע נעילה לתערוכתה של תמר גטר, "זנב סוס", שהוצגה במקום החל ב-23.4.

גלריה Ferrate בת"א (הברזל 6). תיפתח במקום ב-20:30 תערוכת צילומי האייפון "Strangeville" של מאיר כהן. עד 31.7.

המוזיאון הפתוח לצילום בגן התעשייה בתל חי. במקום תיפתח התערוכה "תל-חי בעקבות חנוך לוין", שיצרו סטודנטים בהשראת יצירותיו של לוין, במסגרת אירועי שבוע הספר העברי 2012. אצרה: רחל רבינוביץ'. עד 8.7.

רביעי

הגלריה החברתית, מוסררה בירושלים (שבטי ישראל 22). ב-16:00 תיפתח תערוכת דיוקנאות של אישים מפורסמים בעולם משנות ה-70 שצילם ברן שוורץ. יופיעו בוגרים מהמחלקה למוזיקה של ביה"ס ותיפתח במקביל תערוכת סטודנטים מהמחלקה לצילום "מוסררה - פורטרטים מקומיים".

עיצוב

מוזיאון תל אביב (שאול המלך 27). "ימים יפים", תערוכת היחיד של שירלי בר-אמוץ, זוכת פרס אנדי לשנת 2011, תיפתח הערב. בר-אמוץ תציג בתערוכה גוף עבודות שיצרה בשנה האחרונה, מרביתן סיכות כסף עגולות, עשירות בדימויים ובצבעים עזים, פסלים זעירים ובהם נופים המאכלסים ברבורים, דובים וארנבות, וכן חיות קרקס כפילים ואריות, הטובלות בשלל בלונים ונורות. אוצרת: ד"ר איריס פישוף.

בית המרקחת שור טבצ'ניק בתל אביב (קינג ג'ורג' 54). התערוכה "יוצאים לעור" שתיפתח ביום שני תציג בחלונות הראווה של בית המרקחת עבודות של סטודנטים מהמחלקות לצילום ותקשורת חזותית של מכללת מנשר לעיצוב ואמנות, שיצרו מחווה ויזואלית לנושא העור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ