תערוכות חדשות ושיח גלריה

קמיע סמית
קמיע סמית

ימי הרנסנס המשפחתי

דיוקנאות מהמעגל הקרוב עמדו במרכז יצירתו של בועז טל, שמת לאחרונה, וזה גם נושא התערוכה לזכרו בבית האמנים בתל אביב

בתערוכה "זוכרים את בועז טל" שתיפתח הערב בבית האמנים בת"א (אלחריזי 9), יביעו 21 אמנים את הערכתם לאישיותו ולפועלו של האמן והמרצה פרופ' בועז טל. חלק מהמציגים היו תלמידיו, חלק ידידיו וחלק היו עמו בקשרי עבודה. בתחילה הציע סורין הלר, אוצר התערוכה, לאריה ברקוביץ', מנהל אמנותי בבית האמנים, לקיים ערב יחיד - אבל הרעיון צבר תאוצה ונהפך לתערוכה שלמה.

בצילומים האינטימיים והאישיים להפליא שיצר טל הופיעו הוא והקרובים לו ביותר - אשתו, שלושת בנותיו, הוריו וידידיו. הוא החל לצלם את משפחתו בשחור-לבן, כאשר רקע הצילום היה חלק דומיננטי מהעבודה (למשל חלל פנים הבית). לאחר מכן עבר לצילום בצבע, שבו הופיע הגוף האנושי כזורח מתוך ריק שחור ואניגמטי.

טל הרבה ליצור צילומים מבוימים ששימשו כמחוות ליצירות מתולדות האמנות. כך לדוגמה מוצגת בתערוכה העבודה "אשת האמן, בעקבות לאונרדו", משנת 2001, ובה אשתו, זהבה, מחווה באצבעה כלפי מעלה, לרקיע, כמו יוחנן המטביל האנדרוגיני בציורו של דה וינצ'י (שנחשב לציורו האחרון). זהבה היתה שותפה לתהליך היצירה של טל וצולמה ברבות מעבודותיו. היא גם היתה הראשונה שלה הראה כל עבודה, והביקורת הישירה שלה היתה חיונית בעיניו גם כשעוררה ביניהם מחלוקות. מותה ממחלת הסרטן ב-2006 השאיר אותו שבור לב, ובאפריל האחרון הוא מת בגיל 60.

נושאי המשפחה, ההורות והזוגיות שהיו שזורים בעבודתו של טל, מופיעים גם בתצלומים רבים בתערוכה. עבודה של עודד ידעיה, שבה צילם את אשתו רונית מיניקה, מהדהדת צילום אחר של טל המוצג בחלל, שבו האמן נראה יונק מחזה של דמות נשית. עבודה נוגעת במיוחד יצרה דגנית ברסט - צילום בחשיפה ארוכה של זוג שפניו מיטשטשים זה בזה. בין האמנים המציגים: יוסף-ז'וזף דדון, פסי גירש, מיכל היימן, גלעד אופיר, אמון יריב ויהודית מצקל.

פעמוני משיח

שלושה אמנים התאחדו לשיתוף פעולה של מוסיקה, וידיאו ופיסול בתערוכה "להקת משפחת הפעמון", שתיפתח הערב בגלריה ברוורמן בת"א (השרון 12). זה החל בחברות שנרקמה בין שלושת האמנים המציגים, הישראלים גלעד רטמן וכרמל מיכאלי, והאמריקאי רוני באס, כשמיכאלי עברה לפני כשנה לגור בניו יורק והתוודעה לבאס דרך ידידם המשותף, רטמן. מיכאלי, שסיימה אז את לימודיה בבצלאל, משלבת בעבודותיה מוסיקה, וידיאו ומיצג, וכשגילתה שגם באס הוא אמן חזותי ומוסיקאי, נוצר החיבור. הם יצרו יחד שירים, שהתגבשו לפסקול ועל פיו הותווה הקונספט עתיר הדמיון של התערוכה הנוכחית: יצירה רב תחומית העוסקת בסיפורה של משפחה או קבוצה כמו-משיחית המכנה עצמה "משפחת הפעמון".

בקומת הכניסה של הגלריה מקדם את פני הבאים מין צריף עץ צבוע לבן, שארבעת קירותיו אינם נסגרים לכדי מבנה. עליו יוקרן הווידיאו הראשון המתאר את עלילות משפחת הפעמון, שבו נראה באס בחלל הנתון בתוהו ובוהו. תקרת הגג המשופעת שסוגרת עליו תורמת לחוסר המנוחה שהוא מפגין. בסוף הסרט הזה חוברים יחד שלושת החברים של להקת משפחת הפעמון.

בווידיאו נוסף, שצילם יצחק מזרחי, חותרים השלושה בסירה על גדות נהר הירקון בעת לילה, כשזוהר פלאי ברקיע מדריך אותם בדרכם (באופן שמעלה על הדעת את כוכב בית לחם שסימן עבור שלושת האמגושים בברית החדשה את הדרך לישו). בסרט השלישי, שיצר רטמן (אמן שנבחר גם לייצג את ישראל בביאנלה לאמנות בוונציה ב-2013), נראים השלושה במבנה רב משתתפים, דמוי פירמידה אנושית, שבו איגד רטמן שחקנים, לוליינים וחברים לכדי קומפוזיציות שכמו מתנגדות לכוח הכבידה, ובהן האנשים נסמכים זה על גבי זה. המצולמים שותפים לכוריאוגרפיה שנמצאת על התפר בין תיאטרון, אקרובטיקה והיאבקות וכל אחד מהם רועד ממאמץ גופני בניסיונו להישאר חלק מהמבנה האנושי השלם.

בקומה התחתונה יוצג אובייקט פיסולי - במת עץ רוטטת ושברירית, ויוקרן וידיאו עם מילות השירים של להקת משפחת הפעמון, שהוקלטו תוך שילוב של כלי נגינה מאולתרים (כמו מערכת תופים שבנתה כרמל מגרוטאות) ואמצעים דיגיטליים.

בערב הפתיחה תופיע שלישיית האמנים עם השירים הייחודיים. התערוכה תוצג עד ה-26.7.

לראות ולהיראות | עידו מרקוס יבקר בתערוכה "זמן חלום"

התערוכה "זמן חלום" תציג מעבודותיו של הנרי שלזניאק, אמן שפעל בתחומי הצילום, הציור והקולנוע מתחילת שנות ה-60 ועד למותו בשנת 1980. שלזניאק, יליד 1938, עלה עם משפחתו מארה"ב בגיל 13. הוא החל את דרכו האמנותית בתחום הצילום וב-1968 החל להתמקד בציור בעל אופי נזירי ועדין - את ציוריו נוטים לשייך לזרם "דלות החומר". התערוכה תיפתח הערב ב-20:00 בגלריה יאיר בת"א (אבן גבירול 6) ותוצג עד 27.7.

האמן עידו מרקוס שיגיע לפתיחת התערוכה, מספר שהדבר הראשון שחיבר אותו לשלזניאק היה ההזדהות עם המעבר של האחרון מצילום לציור, מהפך שחל גם באמנותו שלו. מרקוס, אמן שהציג תערוכת יחיד בגלריה יאיר בשנה שעברה, יוצר ציורי נוף מיניאטוריים ולצד זאת ציורי ענק שבהם שולט הצבע הלבן. גם במובן זה חש מרקוס חיבור לשלזניאק, שבעקבות ביקור בארה"ב ב-1968, שבו נחשף לציוריו הלבנים של רוברט ראושנברג, החל להפוך את העיסוק בלבן למרכזי בעבודותיו. "אולם, בניגוד לעיסוק בלבן אצל ראושנברג, שעבד תוך שימוש בצבע רב ובשכבות רבות, העבודות של שלזניאק עשויות בשכבות דקיקות, יש בהן פואטיות נוקבת ודיוק."

תערוכות חדשות

חמישי

גלריה חזי כהן בת"א (וולפסון 54). ב-20:00 ייפתחו בגלריה שתי תערוכות: ב"Translocation" של ויק יעקובסון-פריד יוצג מיצב עשוי מרישומים אפוקליפטיים. ב"עיר הדגים" של בועז ברקני יוצגו ציורי שמן מופשטים ופסלי בטון. אצרה: דניאלה טלמור. עד 14.7

גלריה 39 בת"א (נחמני 39). תערוכת היחיד של אביטל כנעני "שם: חיה", ובה פסלים מעץ ואובייקטים מחימר, תיפתח ב-20:00. אצרה: טלי בן נון. עד 21.7.

גלריית המרכז האקדמי ויצו חיפה (הגנים 21). במקום תיפתח ב-18:00 התערוכה השלישית בנושא "בעקבות צלם". התערוכה תינעל בעוד כשבועיים.

מוזיאון יפו לעתיקות (מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה). ב-19:00 תיפתח במקום התערוכה "טריו יפואי", בהשתתפות ג'קי רונאל, מוני סלטי ובטשי גיטר. עד 27.6.

המרכז האוניברסיטאי אריאל. התערוכה "רגעים בחבל ימית", של הצלמת ליליה הראל, שנותרה בימית עד ימיה האחרונים של העיר, תוצג במקום.

בית האמנים בת"א (אלחריזי 9). שלוש תערוכות בנושא סרטן השד ייפתחו ב-20:00, ובהן יציגו אורית ברטיני שביט את "תיקון אמנותי", סוזנה הרהורצק את "להתבונן קדימה", ואיגנסיו כהן את "ורה". אצרה: נורית ירדן. עוד יוצגו במקום חמש תערוכות נוספות: “קשרים והקשרים” של גד אולמן, “קווים העוברים דרכי” של שרית האס, “הולכים” של אמנית הרחוב לאצי, המיצב “אבי” של ענת ציוני והתערוכה "מתהווה, חוקרת עולמות" של מיכל דנקנר, שאצרה נורית זילברברג. עד 7.7.

מוזיאון על התפר בירושלים (חיל ההנדסה 4). היום ומחר יתקיים אירוע שיכלול קריאת שירה בסגנון Poetry Slam, אמנות רב תחומית ומוסיקה עם דיג'יי מגרמניה וראפר יליד אפגניסטן.

המרכז לאמנות ומדיה ע"ש דניאלה פסל במעמותה, ירושלים (מדרגות הביקור 58). במקום תיערך בשעות 19:30-22:00 הופעת נגנים בתערוכת המיצג "הרבה דיבור על חלל" של אילת לרמן. בשבת הקרובה תצטרף אמנית הקול הבינלאומית ויקטוריה חנה למיצג "געגועים". אצרה: קבוצת סלמנקה.

גלריה גבו בת"א (שאול המלך 35). ב-20:00 תיפתח התערוכה "בעקבות הצבע", שתכלול עבודות עזות צבעים של אליה רובינשטיין, דגנית אילן, ללי כץ, אסנת דן קוצר, רונן גלנץ ואביב משה סקנדריון. אצר: יוחנן הרסון. עד 8.7.

מוזיאון פתח תקוה (ארלוזורוב 30). במקום תיפתח ב-19:00 תערוכה קטנה בגלריית האוסף, שתציג יצירות של תלמידי מגמות האמנות בעירוני ה' בת"א ובתלמה ילין בגבעתיים, ושל סטודנטים מהמדרשה לאמנות בבית ברל - שעמם עבדו התלמידים בפרויקט משותף. אוצרות: סיגל ברקאי ורות פרסטר.

צילום בעם בי"ס עצמאי לצילום בת"א (בית אלפא 13). ב-20:00 תיפתח התערוכה הקבוצתית "מקלאוסטרופוביה לאגורפוביה", בהשתתפות 21 אמנים. בפתיחה תיערך מסיבת טכנו עם די-ג'יי שועלי החל מ-23:00.

גלריה עינגע בת"א (בר יוחאי 7). ב-20:00 תיפתח תערוכה קבוצתית קצרה (בת עשרה ימים) שבה יציגו בן בז'רנו, רמי מימון ואיתן בן-משה, ושמה "צייר פסל צלם". עד 23.6.

שישי

מוזיאון האדם והחי בפארק הלאומי בר"ג. ב-12:00 תיפתח התערוכה "חרק-קיר", ובה עבודות במגוון טכניקות שיצרה בתיה אלישע. אצרה: אסתר פרקל. עד .30.10

גלריה ג'ינא בת"א (דיזנגוף 255). התערוכה "בעבר מושלם: אמנות נאיבית מצפון ומרכז אמריקה", תיפתח במקום. עד 13.7.

בית שמואל בירושלים (אליהו שמאע 6). במקום תיפתח התערוכה "מראה פנים", שבה יציגו שמונה אמניות ירושלמיות. אצרה: דבורה גולדברגר. עד 29.8.

גלריית הבית האדום בת"א (הזרם 3). במקום תיפתח התערוכה "למי מנגנת המוזיקה" של נטלי קוזנטסוב. אוצרת מלווה: לנה זידל.

גלריה מגדל שלום בת"א (אחד העם 9). במקום תיפתח ב-11:30 התערוכה "דוד מוריס, פיסול", ובה פסלי החימר שיצר מוריס במשך ארבעה עשורים בסטודיו שלו בקיבוץ עין השופט. עד סוף אוגוסט.

שבת

בית קנר, גלריה עירונית לאמנות ראשל"צ (רוטשילד 7). במקום תיפתח "צבי2", תערוכה משותפת לצביקה קנטור וצבי טולקובסקי.

גינת לוינסקי בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב. בשעות 18:00-23:00 יתקיים פיקניק האמנות "ביכורים / ביקורים" שיפגיש בין תושבי האזור והארץ לבני הקהילה הזרה - פליטים ומהגרי עבודה. בין האמנים המשתתפים: מיכל נאמן, רועי פביאן ועדי סנד. אצרו: הדס עפרת וחנה בן-חיים יולזרי.

מאז"ה 9 בתל אביב (רח' מאז"ה 9). במקום תיפתח ב-18:00 תערוכת הבזק "שקר וכזב", מיצב משותף של האמניות דינה קורוויץ ואלה ספקטור, העוסק ביציאה למסע בעולם של טבע מבוית. עד .22.6

ראשון

בית גבריאל בכינרת. ב-11:30 תיפתח בפואייה (בכניסה לקולנוע) התערוכה הקבוצתית "כינרת שלי וירדן גם", בהשתתפות האמנים אולגה סוסלובה, אורית נצר, איה אפשטיין, אריה בלקינד, דוד סקלי, אילן שגב, דוד עינב, חני שפר, כרמל תדמור, ליאורה כהן, משה יפה, פלורי שחם, פנינה ורד, רבקה שפר. עד 7.7.

גלריית הבית הירוק באוניברסיטת ת"א. בתערוכה "צבע" שתיפתח הערב, יוצגו ציורי נשים וטבע של אהרון הרצוג. אצרה: רחל זיו. עד 31.7.

שני

גלריית תיאטרון י-ם (מרכוס 20). במקום תיפתח ב-18:00 התערוכה "רקמת עמים - מורשת ותרבות", לזיכרה של הרוקמת מגינה שלאין, שלימדה דורות רבים של רוקמות. עד 27.7.

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות בתל אביב (רחוב רוקח 21). בשעה 19:30 יושק במוזיאון הספר "צייד הצבעים - סיפורו של נחום גוטמן", שחיברה לאה נאור.

שלישי

גלריה בצלאל בת"א (סלמה 60). ב-20:00 תיפתח "תלויים באחרים", תערוכת בוגרי התואר השני באמנויות של בצלאל לשנת 2012. אצרו: מיכל הלפמן ורפאל זגורי-אורלי. עד 30.6.

בית יד לבנים בת"א (פנקס 60). במקום תיפתח ב-18:30 התערוכה "מצדיעים לגיבורינו - למען הדורות הבאים", שבה יציגו משפחות שכולות לצד סטודנטים מבצלאל ושנקר. עד 20.7.

מוזיאון ישראל בירושלים (שד' רופין 11). במקום תיפתח התערוכה "חסידים: לא רק שחור-לבן" שתפענח את התרבות החסידית מנקודת מבט אתנוגרפית חדשה. אצרה: אסתר מוצ'בסקי-שנפר. עד 20.11.

מתחם אדלרס ביפו (הצורפים 14). במקום תיפתח התערוכה הקבוצתית "כחולים". ניהול אמנותי: סיון לוסטגרטן. עד 12.7.

רביעי

האודיטוריום של בי"ס ביאליק רוגוזין בת"א (העלייה 49). ב-18:00 תיפתח בביה"ס תערוכת סיום שנה של "אמנות בקמפוס", שבו התקיימו לימודי אמנות אחת לשבוע עם יוצרים כטמיר ליכטנברג וזאב אנגלמאיר. מנחי התוכנית ואוצרי התערוכה: הדס קידר וחנוך פיבן.

עיצוב

האנגר 1 בנמל יפו. תערוכת הבוגרים של המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר תיפתח היום למשך שלושה ימים, ויוצגו בה אריגים, סריגים מתוחים על קונסטרוקציות מתכת לישיבה, פיתוחים מיוחדים מעור לחיפוי קירות, אריחים מבוססים על חומר סרוג ועוד.

שיח גלריה

בבית התפוצות באוניברסיטת ת"א תרצה היום ד"ר נירית קרקובר על ציורי רפאל ואוצ'לו וכן על יצירתו של גתה ואגדות האחים גרים.

במוזיאון המדע בגבעת רם בירושלים יתקיים היום ב-9:30 הכנס "אדם-מכונה - בין אמנות ומדע", שיעסוק ביחסי אדם ומכונה המבוטאים באמנות, במדע, בפילוסופיה, במוזיאולוגיה, באדריכלות ובעיצוב.

בגלריה נגא בת"א (אחד העם 60) יתקיים בשישי ב-12:30 שיח גלריה בתערוכה "הצולחים", בהשתתפות האמנית אורלי מיברג, פרופ' רועי ברנד והאמנית זויה צ'רקסקי.

במוזיאון וילפריד ישראל בקיבוץ הזורע יתקיים בשישי ב-11:00 שיח גלריה בתערוכה "קולות האדמה", עם האוצרת שיר מלר ימגוצ'י ואמנים המשתתפים בתערוכה.

בגלריה זהזהזה בנמל ת"א (האנגר 21) ייערך בשישי שיח גלריה עם האמן עמי שנהר והאוצרת בשמת הראובני, בתערוכה "עומס מקסימלי מותר".

במשכן לאמנות עין חרוד יתקיים בשישי כנס בתערוכה "משה קופפרמן, בנוסף לצפוי", שייפתח בשיח גלריה בהשתתפות נמרוד רייטמן וגליה בר אור (ב-11:00) וימשיך במפגש באודיטוריום מירון סימה בנושא "בחירות גורליות, קופפרמן ואמנות הדור".

בגלריה צדיק ביפו (שמעון הצדיק 16) יתקיים בשבת ב-11:00 שיח גלריה בעקבות תערוכתה של מיכל בן זאב, "טבע, טבע חי".

במרחב לאמנות ביפו העתיקה (כיכר קדומים 8) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "מבעד ההזיה - מחשבות על צילום", בהנחיית יהודית מצקל.

בבית יגאל אלון בגינוסר יתקיים בשבת שיח גלריה ב-12:00 עם האמן יאיר גרבוז, במסגרת התערוכה "מתוך הסדרה: לא הייתי בהודו".

בגלריה שלוש בת"א (מאז"ה 7) ייערך שיח גלריה בין האמן אורי גרשוני לבין האוצרת ומפיקת אירועי האמנות, רותם רוזנטל.

במוזיאון פתח תקווה לאמנות (ארלוזורוב 30) יתקיים בראשון, בשעות 10:00-15:30, הכנס "הארת שוליים", במסגרת מקבץ התערוכות "אמנות-חברה-קהילה".

במוזיאון ישראל בירושלים (רופין 11) יתקיים שיח גלריה בתערוכה "לילה טוב" עם אוצר התערוכה, קובי בן-מאיר, וכן שיח על המוצג המיוחד "ליקוי מאורות" שיצר דרור דאום, עם האוצר לאמנות ישראלית, אמיתי מנדלסון.

תגובות