תערוכות חדשות ושיח גלריה

יובל סער
קמיע סמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער
קמיע סמית

כל עוד בלבב

הכניסה לחלל שבו מוצגת תערוכת היחיד של האמן הצרפתי כריסטיאן בולטנסקי, "פעימות הלב", היא חוויה פיסית של ממש. במרכז החלל המוחשך, ששוכן באחת מקומות מוזיאון נחום גוטמן בתל אביב (שמעון רוקח 21), תלויה נורה על חוט דק, שמפרפרת בין חושך לאור. הנורה הייחודית מתואמת עם הסאונד שבו הוקלטו הלמות לבו של האמן, כך שהיא דולקת וכבה בתיאום עמן.

לצופה קשה שלא לחוש תחילה שיש בחלל מנגנון נסתר שמשמיע ברחבי החלל את פעימות הלב שלו ללא רשות, מגביר בעשרות מונים את הדופק שבחזהו. נדמה שפעימות הלב של הצופה מבקשות להצטרף גם הן לכוריאוגרפיה המתואמת של הנורה ולבו של האמן.

מקירות החלל ניבטים מלבנים שחורים, מראות שצדן האחורי נצבע בשחור. המראות, שמזכירות נייר צילום שהשחיר, משקפות פרגמנטים מהחלל, את אור הנורה המשתנה ואת הווידיאו שמוצג באחת מפינות החלל, אבל לעולם לא את פני הצופה. בווידיאו, שמוקרן על בד לבן שנע קלות במשב רוח נסתרת (ממאוורר שמכה בו מאחור), נראים פניו של האמן בשלבים שונים בחייו, מגיל שש עד 60. כך ניכרים השינויים, הצמיחה והתגבשות תווי פניו, בזמן שהאיברים השונים משנים את גודלם. לדברי האוצרת, מרי שק, הדבר היחיד שנשאר זהה בכל הצילומים המתעדים את בולטנסקי, חומר הגלם שעליו מבוסס הווידיאו, הוא מבטו המרצד של האמן, שניחן בחוכמה ובממזריות.

בתערוכה, שתיפתח היום ב 19:00 ותימשך עד 13 באוקטובר, אמור היה להיות מוצג גם "ארכיון הלבבות" אבל הדבר לא התאפשר מסיבות לוגיסטיות. במיזם זה בולטנסקי מקליט את פעימות הלב של המבקרים בתערוכתו. עותק אחד של ההקלטה מגיע לצופה ואילו העותק השני ל"אי הלבבות" שהקים באי טשימה שביפאן שמכיל כבר עשרות אלפי תיעודי פעימות לב.

ב"ארכיון הלבבות", שהוצג כבר בביאנלה הים-תיכונית בחיפה לפני כשנתיים, מקוטלגות פעימות הלב לפי שם האדם שמהן הוקלטו. לדברי שק, בולטנסקי מוקסם מכך שאנשים יוכלו לעלות לרגל למקום לאחר מות יקיריהם ולהאזין ללבבותיהם הפועמים.

כשהיונים שותקות

התערוכה הקבוצתית "נקודת מיצוי", שתיפתח מחר ב 16:00 בגלריית בית הגפן בחיפה (הגפן 2) כוללת עבודות של אמנים ערבים שעוסקים ב"מצבים של מיצוי או נישול שבהם מתבטל האחר, לאחר שנכבש, רוקן מתרבותו והורחק מההיסטוריה שלו", כדברי אוצרת התערוכה, רולא חורי. בתערוכה, שתימשך עד 18 באוגוסט, יציגו ארבעת האמנים ¬ רביע סלפיתי, נרדין סרוג'י, רים קאסם ומחמוד קייס ¬ עבודות צילום, וידיאו ומיצב שבהם הם מבקשים לחדד את הקושי לאשש את קיומו של עם מנושל בסביבה שהסמלים וסימני ההיכר של תרבותו מודרים מהמרחב ללא הרף.

חורי, בעלת תואר שני בתולדות האמנות, אצרה בעבר תערוכות בעלות אופי חברתי, כמו "קדושה במשבר" בחלל הפרויקטים בגלריה זומר בתל אביב בשנה שעברה. בין השאר היא עובדת כרכזת אקדמית מגשרת לסטודנטים דוברי ערבית באקדמיית בצלאל בירושלים.

האמנית נדין סרוג'י מציגה במיצב "לגדוש" משפך פח גדול ממדים, שמכסה את התקרה והולך ונעשה צר יותר ויותר, בניסיון לנתב את דרכו אל בקבוקון זכוכית קטן שהונח על שטיח לבד צחור במרכז החדר. התחושה היא של מנגנון כוחני ועצום שמכפיף למרותו דבר מה שברירי וחלש. לדברי חורי, סרוג'י מותחת בעבודה זו ביקורת על החינוך בבית הספר הערבי שבו, במקום להרחיב את אופקי התלמידים, המערכת סוגרת עליהם והופכת אותם לאדם קטן ופאסיבי שאינו חושב בכוחות עצמו, שלומד כל העת את החומר בעל פה.

בקטלוג התערוכה מופיעה תמונה של עבודתו של מחמוד קייס, "עקירה". זהו כלוב עשוי עץ ורשת לולים שבו מתעופפות יונים לבנבנות ואפורות. ביום הפתיחה יהיה הכלוב ריק מהציפורים. כל שייוותר בו יהיה השאריות שהותירו אחריהן ¬ רפש, נוצות ולשלשת. לדברי חורי, "העבודה מתקשרת לבתים שבעליהם נאלצו לנטוש ב 1948. זו אחת הדרכים לזהות בית ערבי ישן ונטוש ¬ על פי לכלוך היונים שלא נוקה על ידי בעליו הנעדרים".

לראות ולהיראות

ב"תערוכה מינורית" שתיפתח מחר ב 13:00 בגלריית המדרשה לאמנות בתל אביב (דיזנגוף 34) ישתתפו סטודנטים מותכנית לימודי ההמשך של המדרשה לאמנות, בית ברל. לפי הגדרתו של האמן, הפילוסוף והמרצה חיים דעואל לוסקי, הוא ליווה את התערוכה אך לא אצר אותה.

התערוכה, מעין תערוכת אמצע לפני תערוכת סוף השנה של התוכנית בספטמבר הקרוב, תתמודד, לדברי דעואל לוסקי, "עם דימויים שחותרים נגד עצמם ותציב איסורים שנובעים מהשפע בעולם הדימויים של היום, שנהפך למעין מקום פולחן שבו הדימויים מסעירים ומושכים להפליא". בתוך כך, תעסוק התערוכה, שתימשך עד 4 באוגוסט, ב"צדדי, בקטן ובשולי". כך למשל, נותן דעואל לוסקי כדוגמה את ניצן המרמן, "שצייר מחדש את נושא עקדת יצחק כנגד כל מסורת הציור, תוך שהוא מעמיד בשאלה את הדרמטיות שבאירוע".

אבי שניבאום, שבימים אלה מוצגת בגלריה גל-און התערוכה שאצר, "מתושלח", הכיר את דעואל לוסקי כאשר היה תלמידו בלימודי פילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. לדבריו, מסקרנת אותו ההבחנה של לוסקי כ"מראה התערוכה" ולא האוצר שלה והוא מקווה לרדת לפשר הדברים כשיבקר בה. הוא מחבב תערוכות עם אופק פילוסופי ותערוכה זו מציגה, לדבריו, אפשרות אחרת, "של עבודות ששמות דגש על מחוות מינוריות, של אירועי ביניים ביום-יום ומצליחות לחמוק מהדימוי המאז'ורי המפתה".

עיצוב

מוזיאון העיצוב חולון (פנחס אילון 8). תערוכת יחיד של מעצב האופנה יוז'י ימאמוטו תיפתח היום. ימאמוטו הוא ממעצבי האופנה החשובים והמשפיעים בעולם והשנה מציין בית האופנה הנושא את שמו 40 שנות פעילות.

רע - בית מלאכה לצילום בתל אביב (לבונטין 7). 11 מאיירים התבקשו על ידי קולקטיב הפונטים "אאא" לאייר משפט הקשור באות אל"ף. העבודות יוצגו בשבת מ 19:30. בין המשתתפים: איתמר דאובה, גפן רפאלי, אורי טור, אולג מילשטיין וקרן תגר. אוצר: אברהם קורנפלד. האנגר 12, נמל תל אביב. ביום שני תיפתח התערוכה "פעם הייתי חבית", שיתוף הפעולה של יקבי רמת הגולן והמחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון. בתערוכה יוצגו פרשנויות הסטודנטים לעיצוב ממוחזר של חביות יין משומשות.

הגלריה העירונית ברעננה, אחוזה 147. ביום שני תיפתח "רנסנס כלי המתכת הדמשקאיים מהמאות ה 19 וה 20", מאוסף יפעת ודורון סבג. אצרה: אורנה פיכמן. עד 1.9 (יובל סער)

חמישי

אגף, גלריה לאמנות בחיפה (הנמל 51). התערוכה הקבוצתית "מקלחות של זהב" תיפתח במקום ב 20:00. בהשתתפות אמנים בוגרי תואר שני בבצלאל. עד 7.8.
המרכז המסחרי בשכונת ג'סי כהן בחולון (התנאים 3). בחלל התצוגה של המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון תיפתח ב 19:00 "נגיעות", תערוכת היחיד של הציירת והפסלת מימי רוזנברג. אצר: מאיר טאטי. עד 27.7.

גלריה קו 16 בת"א (שד' ששת הימים 6). במקום תיפתח ב 20:00 תערוכת אמני וידיאו מברלין, טייפה ותל אביב ¬ "?Who is afraid of identity ¬ Ambiguous Being" עד 31.7.

גלריית בעלי המלאכה בת"א (י.ל פרץ 15). במקום תיפתח ב 20:00 התערוכה הקבוצתית "1+1" בהשתתפות הילה עמרם, ג'ניפר אבסירה, אלעד מרום, הלל רומן וגיא אביטל. אצרה: אלפא חיימוב. עד 18.8.

ריביירה גלריית החוף בבת ים (בן גוריון פינת נורדאו). במקום תיפתח ב 20:00 תערוכת הצילום "Hurbanism" של זיו קורן. במקביל יוצגו תצלומים שעלו לגמר בתחרות "Contest Hurbanism" על ייצוג האדם במרחב העירוני. עד 18.7.

האנגר 2 בנמל יפו. במקום תיפתח ב 19:00 התערוכה "פאוזיה" של האמנית יהודית אנגלרד המתחברת לשם ילדותה בערבית, למקורותיה ולשורשי יצירתה. אצרה: דניאל טלמור. עד 31.7.

גלריה בנימין בת"א (צ'לנוב 28). במקום תיפתח ב 20:00 תערוכת הציורים "צבים", בהשתתפות סמדר אליאסף, חגית רובינשטיין ובועז ברקני. אצר: יואב אפרתי. עד 28.7.

בית צרפת, קמפוס אדמונד י.ספרא האוניברסיטה העברית גבעת רם, ירושלים. במקום תיפתח ב 18:00 תערוכת ציור ופיסול קבוצתית של אמנים צרפתים החיים בארץ. אצר: ניסים כהן. עד 21.7.

גלריה חנינא בת"א (י.ל פרץ 31). במקום תיפתח התערוכה הבינלאומית "רשימת נוסעים" בהשתתפות אמנים מישראל, גרמניה, הולנד, פולין, איטליה ודרום אפריקה. עד 10.8.

שישי

מתחם גראנד ארט בגרנד קניון בחיפה. ב 12:00 תיפתח במקום התערוכה "חוצפה אורבנית", של נוער על"ם חיפה. עד 30.8.

המוזיאון לאמנות ישראלית, רמת גן (דרך אבא הלל 146). במקום תיפתח ב 12:00 תערוכת הווידיאו של טל ניסים, "Dreamel", שאצרה איילת השחר כהן. עד 30.7.

גלריה נ&נ אמן בת"א (גורדון 26). תערוכת היחיד של קולט ליינמן, "עקבות בנוף" תיפתח במקום ב 12:00. אצרה: אירית לוין. עד 3.8.

בר פאולינה סטאש בת"א (הרצל 2 פינת אחד העם). במקום תיפתח תערוכתה של מאיה גלפמן, "פעימות", הכוללת עבודות רישום ואובייקטים. אצרו: ורה פילפול וחגית בורנשטיין.

שבת

הגלריה לאמנות במרכז ההנצחה קריית טבעון. ב 12:00 תיפתח במקום התערוכה הקבוצתית "יחיד/רבים" שבה ישתתפו אמני גלריית אינדי בת"א. אצרה: טלי כהן גרבוז. עד 18.8.

גלריה עמליה ארבל בת"א (שער ציון 3). במקום תיפתח ב 20:00 תערוכת היחיד של יעל בורין "אבודה בחלום" הכוללת ציורים בטכניקות מעורבות.

ראשון

גלריית בלום-פילד ביפו (רוחמה 12). במקום תיפתח ב 20:00 התערוכה "ג'ונגל אורבני" שבה ישתתפו האמנים המעצבים טל וייס ובועז סידס (Untay). התערוכה תיסגר ב 23:00 באותו היום.

שלישי

המרכז האקדמי ספיר בשדרות. במקום תיפתח ב 18:00 תערוכת בוגרי ביה"ס לאמנות, חברה ותרבות, "הארכיגיאולוגיה של העתיד" שאצרו דני יהב-בראון ונעמי אביב. במקביל ייפתחו במקום תערוכת זוכי מלגת הצטיינות, תערוכת מתמחי פיסול קרמי וקדרות שאצרה שרקה פרחיה ותערוכת המחלקה לצורפות שאצר סיני אברג'יל. עד 31.7.

בית אנה טיכו, ירושלים (הרב קוק 7). במקום תיפתח התערוכה "קווים", שבה ישתתפו האמניות הדס חסיד ואביטל כנעני. זוהי תערוכה נוספת בסדרת תערוכות שמפגישות יצירות של אמנים צעירים עם עבודותיה של אמנית הרישום המשפיעה אנה טיכו. עד 9.10.

גלריה רוני מירון ברמת השרון (המסגר 6). במקום תיפתח ב 19:30 התערוכה הקבוצתית "בין תעשייה לאמנות". אוצרת: אורה בוסתן. עד 7.8.

רביעי

לאורך שדרות ביאליק ברמת השרון יתקיים פסטיבל ציורי מדרכות תלת ממדיים. עד 13.7.

שיח גלריה

במוזיאון וילפריד ישראל בקיבוץ הזורע יתקיים היום בין 18:30 ל 23:30 מפגש יוצרים ואוצרים בנושא אמנות-אדמה-אקולוגיה. בכנס ישתתפו אוצרת המקום, שיר מלר ימגוצ'י והאמן הסביבתי אקסל אוולד.

בבית קנר בראשון לציון (רוטשילד 7) יתקיים ביום שישי ב 11:00 שיח גלריה
בתערוכתם של צבי טולקובסקי וצביקה קנטור, בהשתתפות האמנים והאוצרת סמדר שינדלר.

בגלריה גורדון2 בת"א יתקיים ביום שישי ב 12:00 שיח גלריה בתערוכה "בריחה קצרה" של אלה אמיתי סדובסקי, בהשתתפות האמנית.

במוזיאון יד ושם בירושלים יתקיים ביום שישי ב 10:00 שיח גלריה בתערוכה "דיוקן אחרון - אמנים מתעדים בשואה" עם אוצרת התערוכה אליעד מורה-רוזנברג.
בגלריה קונטמפוררי בת"א (הרצל 117) יתקיים ביום שישי ב 12:00 שיח גלריה

בתערוכה "Adding to substract" עם אוצר התערוכה אורי דסאו והאמנים בני אפרת ודורון גולן.

בבית הספר לצילום "דרך צילום" בת"א (דרך קיבוץ גלויות 45) יתקיים ביום שישי ב 12:30 שיח גלריה בתערוכתה של אליזבט גלאון, "ככה נראה", בהשתתפות האמנית והאוצרת תמר אלול.

במשכן לאמנות עין חרוד יתקיימו ביום שישי הקרנת סרטים של ז'אק מורי קתמור בהנחיית אורי דרומר החל ב 11:00 וסיור בתערוכותיהם של משה קופפרמן ונועם רבינוביץ.

בבית האמנים בת"א (אלחריזי 9) יתקיים בשבת ב 20:00 שיח גלריה ואירוע נעילה בתערוכה "קשרים והקשרים" של האמן גד אולמן.

בגלריה קיימא ביפו (בן דוסא 26) יתקיים בשבת ב 12:00 שיח גלריה בתערוכה "Merkaz" של קבוצת זיק.

בגלריה מרחב לאמנות ביפו העתיקה (כיכר קדומים 8) יתקיים ביום שני ב 20:00 שיח גלריה בתערוכה "הדרך הביתה" בהשתתפות האמנית לילי כהן פרח-יה ואוצרת התערוכה גילית פישר.

בגלריה חזי כהן בת"א (וולפסון 54) יתקיים ביום שלישי ב 17:00 שיח גלריה בתערוכות "עיר הדגים" של בועז ברקני ו"Translocation" של ויק יעקובסון-פריד.

במוזיאון ישראל בירושלים (שד' רופין 11) יתקיים ביום רביעי ב 19:00 שיח גלריה בתערוכה "זהב לבן: המטבעות הקדומים בעולם" עם אוצר התערוכה, ד"ר חיים גיטלר.

תגיות:

תגובות