כל היצירות של שמואל כץ

רטרוספקטיבה לצייר והקריקטוריסט המנוח שמואל כץ, שאצרה טלי תמיר, תיפתח בשבת במשכן לאמנות בעין חרוד

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

“ימי הדיו”, תערוכה רטרוספקטיבית של שמואל כץ, המסכמת 60 שנות יצירה, תיפתח בשבת במשכן לאמנות ע"ש חיים אתר בעין חרוד. התערוכה מאגדת לראשונה את שלל תפקידיו כצייר, מאייר, מעצב גרפי, צייר צבאי, קריקטוריסט, צייר תיאטרון ומופעים, ועוד.

האוצרת, טלי תמיר, מציינת כי התערוכה מבקשת לחשוף גם את הפרקים הפחות מוכרים ביצירתו של כץ, משום שאיורי הילדים והקריקטורות שלו כבר הוצגו בהרחבה. כך, למשל, יוצגו בתערוכה סדרת ציורים בשמן על בד מאמצע שנות ה־50 המתארת סצינות מחיי המעברה; סדרה גדולה של ציורי מסעותיו בעולם המצוירים בדיו ובצבעי מים, ביניהם מסעות לאתיופיה וסומליה הצרפתית (1957), איראן (1975) ומצרים (1979). בביקור אחרון זה ביקר כץ גם בביתו של הנשיא המצרי אנואר סאדאת.

שמואל כץ, "אם וילד במעברה", 1955

כמו כן יוצגו ציורים שצייר כץ בישראל, מהמדבר ועד עכו, הכפרים הערביים בגליל ועוד. פרק מיוחד מוקדש לתפקידו של כץ כצייר צבאי שליווה במחברותיו את צה"ל בחמש מלחמות. תמיר מדגישה כי התערוכה "מאירה את הקשר העמוק של כץ למדיום הרישום ומדגישה את התשוקה הבלתי נלאית שלו להעלות כל חוויה והתרשמות על הנייר באמצעות דיו, עם ציפורן, או עיפרון“.

התערוכה מלווה בקטלוג בעיצוב נעם שכטר, ובו טקסטים של תמיר, יובל דניאלי ודני קרמן. קרמן כותב בפתח הטקסט שלו: „שמואל כץ היה צייר. שמואל כץ היה קריקטוריסט. שמואל כץ היה מאייר. בעולם שבו המשחק הוא התמחות, אמן מסוגו של שמואל כץ נחשב לחבר בגזע נכחד. ברשימה זו אנסה לתת פה לשמואל כץ המאייר“.

כץ נולד ב־1926 בווינה. הוא צייר מילדות ובשלב מוקדם הושפע מאוד מאיוריו של נחום גוטמן, שהופיעו בספרי ללימוד עברית ששימשו אותו. בזמן מלחמת העולם השנייה הוברח ממקום למקום, למד לסירוגין, הצטרף לתנועת נוער, גויס לעבודה בכפייה, וב־18 בינואר 1945, יום שחרור בודפשט על ידי הצבא האדום, צייר את "הקוזאק", ציור שבו נראה חייל הצבא האדום בשיכרון הניצחון. לימים הצטרף לשומר הצעיר והפך לגרפיקאי וצייר התנועה. הוא עלה לארץ ישראל ב־1946 ונמנה עם מייסדי קיבוץ געתון. לאורך השנים צייר, אייר ורשם קריקטורות לעיתונים "משמר לילדים", "על המשמר", "מעריב" ועוד. הוא אייר את הספרים "דירה להשכיר" מאת לאה גולדברג, ספרי חסמב”ה של יגאל מוסנזון ועוד. הוא מת ב-2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ