לות’ר המפל הגרמני וראשד ניוסום האמריקאי בתל אביב

“שירים עבור עיוורים”, תערוכת יחיד של לות’ר המפל, ו”Shade Composition“, עבודה של ראשד ניוסום, מוצגות בגלריה חזי כהן בתל אביב

אלי ערמון-אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי

שתי תערוכות שייפתחו הערב בגלריה חזי כהן בתל אביב (וולפסון 54) ממחיזות מחדש סיטואציות פרפורמטיביות שונות.

תערוכתו של לות'ר המפל, המוצגת בחלל התחתון של הגלריה, היא תערוכת היחיד הראשונה של האמן בישראל, אף שכבר הציג כאן בעבר. המפל, ילין קלן 1966, מציג הפעם גוף עבודות חדש, שנעשה במיוחד לתערוכה אך מהווה המשך ישיר לתהליכים קודמים. התערוכה, הנקראת "שירים עבור עיוורים", כוללת כמה עבודות גדולות ממדים התלויות על הקירות ופסל הניצב על הרצפה. אובייקטים אלה צבועים בשחור ומהווים ספק במה ספק מסך שמהדהדות מעליו דמויות המודפסות בשחור־לבן.

ראשד ניוסום, "Shade Compositions" SFMoMA, 2012צילום: רשאד ניוסום

דימויי התערוכה לקוחים מספרי מוסיקה, תיאטרון וקולנוע ניסיוני משנות ה-70 וה-80. המפל מספר כי הוא מעדיף דווקא את השחקנים האנונימיים שהופיעו בספרים אלה, חלקם כבר אינם חיים. הוא שואל את דמותם מהקונטקסט המקורי ושותל אותם בסיטואציות שהוא יוצר, שם הם נדרשים לתפקד כשחקנים או פרפורמרים. לרוב הוא מכסה את פניהם ומלבושיהם בכתמי צבע כבמעין בגד, איפור או מסכה.

בחלל העליון של הגלריה מוקרנים בלופ ארבעה חלקים של עבודה מתמשכת של האמן האמריקאי ראשד ניוסום. העבודה, "Shade Composition“, מוצגת בגרסתה המוקדמת, מ-2009, שבה מציג האמן לראשונה את שיטת עבודתו הייחודית: הוא מצלם ניצבים ופרפורמרים במבחני בד ומבקש מהם לבצע מול המצלמה מחווה קולית ותנועתית מסוימת. לאחר מכן הוא מקיים מופע שבו מבצעים האנשים שנבחרו קונצרט בניצוחו, ובמסך וידיאו המוקרן מעליהם מוצגים החומרים המוקלטים ממבחני הבד, ועליהם מבצע האמן פעולות של קולאז' וחזרתיות בעזרת שלטי נינטנדו.

לותר המפל, Szene, 2013, צילום: לותר המפל

התוצאה היא ניתוק של מחוות דיבור ותנועה מהקשרן המקובל, ופירוק הסמנטיקה של שפת הגוף. יש שיראו בדמויות ניצבים הנתונים למרות האמן, אך הקבוצות שהוא מגבש דווקא ניחנות בכוח ובנוכחות מרשימה. העבודה החדשה יותר של ניוסום מופיעה תחת אותה הכותרת, אך היא נעשתה ב-2012 והוצגה בראשונה במוזיאון לאמנות מודרנית בסן פרנסיסקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ