רואה כוכבים ושותה קפה: תערוכה לגל וינשטיין

אחרי כמה שנות העדרות מציג גל וינשטיין תערוכה חדשה בת”א, המדגימה את יכולתו להמיר טקסט לחומר ולתמלל חומר למילים

אלי ערמון-אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי

„רואה כוכבים", תערוכתו הראשונה של גל וינשטיין שתיפתח הערב בגלריה גורדון 2 בת”א (רח’ נתן החכם 4) אינה מתייחסת לניבוי העתיד אלא לאותה תופעה שזכתה לייצוג חזותי משעשע בסרטים המצוירים, כשאחת הדמויות נחבטת בראשה ו”רואה כוכבים”. וינשטיין, רוקח של חומרים ובלשן של תופעות, מציג את יכולותיו בתערוכת זו לאחר שנים שלא הציג תערוכת יחיד בישראל. לדבריו, התופעה הגופנית המכונה “לראות כוכבים” קשורה לגירוי מכני של עצב הראייה ולעתים היא יכולה לקרות בשל מחסור רגעי בהעברת החמצן למוח. "בתופעה יש חוסר קשר בין מה שרואים לבין הנוכחות הפיזית של הרואה. מעין מקסם שווא של הראייה", נכתב בהודעה לעיתונות.

העבודות החדשות שמוצגות בתערוכה, כולן מהשנתיים האחרונות, נושאות שמות חדשים ואף חומרים חדשים, אך הדימויים, כמו גם אופני הפעולה, מהדהדים עבודות קודמות. בשני חללי הגלריה הפנימיים מוצגים שלושה דיוקנאות חדשים של האמן העשויים כותנה וצמר פלדה שעברו תהליכי השתנות שונים - לדוגמא הצמר מחליד (מאדים) והכותנה מולבנת (מחווירה) - וגם שני דימויים מופשטים יותר ובהם מבט־על לעבר כוסות הקפה המתאבנות בסטודיו של וינשטיין, אף הן עשויות מצמר פלדה.

גל וינשטיין, "מסמיק בצמר פלדה", 2013-2009צילום: אברהם חי

בקצה החלל, למעשה בחצר הגלריה, התקין וינשטיין מיצב חדש המתיך יחד את התעניינותו באופני התבוננות, בנופי הארץ, בתהליכי כלייה ובייצוגם החומרי - כפי שבאו לידי ביטוי בעבודות כמו "נהלל", „עמק החולה", „עמק יזרעאל" ועוד; העבודה הנוכחית הינה מפה טופוגרפית, יצוקה בקפה שחור כפי שהצטבר בחלל העבודה שלו, בדרגות שונות של ריקבון ועובש, שרק יתגברו בתנאי החממה שיצר.

"קפה שחור", 2009צילום: אברהם חי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ