צבאות הארץ על פי בוקובזה

בתערוכתו בבית האמנים בתל אביב סוקר אליהו אריק בוקובזה את הארץ על שני חילותיה, המיליטריסטי וזה של צבא השם, כתייר־מרגל

אלי ערמון-אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי

התערוכה "צבאות/זאת היא הארץ", של האמן אליהו אריק בוקובזה, נבנתה במיוחד עבור שלושת חללי התצוגה בבית האמנים בתל אביב (אלחריזי 9). התערוכה מתחילה בקומה העליונה, בתערוכה "צבאות", הכוללת עבודות חדשות ומשקפת מעין מסע שערך האמן בתרבות הישראלית, שבו הוא משווה בין שני העולמות השולטים בישראל, הדתי והמיליטריסטי. הדמיון משתקף גם בשם התערוכה המרמז לשם האל, “אדוני צבאות”.

חלקה השני של התערוכה, בקומה התחתונה, כולל סדרות קודמות ועבודה חדשה שקובצו תחת הכותרת "זאת היא הארץ". בחלק זה מציע בוקובזה מבט על המציאות המקומית באמצעות הסגנון הנאיבי והפולקלורי. "באופן סמלי, העלייה מ’זאת היא הארץ’ ל’צבאות’ כמוה כעלייה לרמה אחרת של התבוננות", נכתב בטקסט הנלווה. "לעומת ה'צייר-תייר' מהסדרות הקודמות, שרואה רק את מה שחפצים להראות לו, מבקש בוקובזה בתערוכה זו להגדיר התבוננות של 'צייר-מרגל’, שמנסה לראות ולהראות את מה שלא מראים לו".

“מפת מרגל”, 2010

בוקובזה, שנולד בפאריס ב-1963, הוא בן למשפחה ממוצא תוניסאי שעברה לישראל כשהיה בן שש וכיום הוא חי ועובד בת"א. דרכו בעולם האמנות שונה מהרגיל, שכן הוא סיים את לימודיו בביה"ס לרוקחות באוניברסיטה בירושלים ורק שנים לאחר מכן נרשם ללימודי אמנות בקלישר בת"א. קטלוג התערוכה, שנעשה בעיצובו, כולל מאמר מאת דוד שפרבר.

בבית האמנים ייפתחו עוד 4 תערוכות חדשות: "No Place“ של זאב גרוס; “קווי היתוך” של זהבה מור שאוצרת ישראלה הרגיל; תערוכת הדפסים קבוצתית, “כנפי הדמיון”, שאוצר איליה בוגדנובסקי; והתערוכה הקבוצתית “הכל נשאר בבית”, בהשתתפות נירה פרג, שמחה טלליבסקי, ביורן מלהאוס ואד פרוור, שאוצר שחר מרקוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ