חומרי הנפש של יאיר פרץ ומטופליו

האמן יאיר פרץ מציג במתחם ארטפורט בתל אביב עבודות שיצר בהשפעת עבודתו עם פגועי נפש

אלי ערמון-אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי

זה שש שנים שהאמן יאיר פרץ עובד עם פגועי נפש בשיקום דרך אמנות, אך רק בשלוש השנים האחרונות החלו הגבולות להיטשטש ונפתח מעגל של התבוננות בהליכי יצירה ורפלקסיה על הנפש האנושית - של המטופלים במקום ושל האמן עצמו. תוצרים מתהליך זה יוצגו לראשונה בתערוכה שתיפתח מחר (חמישי) בגלריה במתחם האמנים ארטפורט בתל אביב (דרך בן צבי 55).

פרץ עובד במתחם זה במסגרת תוכנית שהות מייסודה של קרן אריסון. במקום יוצגו שישה ציורים גדולי ממדים עשויים אקריליק ושמן, תריסר רישומים מהירים וכמה פסלים או אובייקטים מקרטון שהם נדבך חדש ביצירתו של האמן.

שם התערוכה, "תחיית המתים של דוד", לקוח מכותרת שנתן אחד המטופלים המגיעים למרכז לבריאות הנפש, היחידה לשיקום בפלורנטין, שבה עובד פרץ. הכותרת החריגה מסמלת גם את ההתכה שנוצרה בין העולמות שפרץ פועל בהם - העבודה השיקומית מצד אחד והיצירה האמנותית מצד שני. "שמתי לב שנכנסו הרבה שלדים גם לעבודה שלי", מסביר פרץ את נוכחות השלדים ביצירתו. "השלד הוא הדבר הכי קיצוני שעסקתי בו עד כה, אצל אותו מטופל זה התחיל מהדבר הכי בסיסי, כמו מישהו שביקש מבחינת תהליך הטיפול: ‘תבנה אותי מהעצם, רקמה אחר רקמה’“.

יאיר פרץ, “תחיית המתים”, 2012

בעבודות בתערוכה ניכרת נוכחות של המרכז לבריאות הנפש עצמו, לרבות דגש על מבנה המקום, שגרת היום־יום שלו והדינמיקה הנוצרת בין המטופלים לאמנות. כך למשל מוצגים לוח שנה של המרכז, סביבת הסדנה שבה עובדים המטופלים וחומרי הגלם שהם משתמשים בהם.

"החזרתיות של מה שקורה והאנשים שמשתנים ומשנים במערכת הזאת משכו משכה אותי”, אומר פרץ. “גם בעבורי המפגש עם האנשים הוא מראה, אני מעביר תהליך ועובר תהליך. זה משהו שקשה לתאר במלים ואותו בדיוק אני מנסה להעביר בעבודות”. לצד הניסיון להנכיח משהו מחווית האחרות, פרץ אינו שוכח את מעמדו כאמן ואת ההקשר שהוא פועל בו: "אני לא מנסה להיות אאוטסיידר. גם בעבר וגם בתערוכה הנוכחית יש התייחסויות למאסטרים שעסקו בנושא כמו גויה, ולסקז, פיקאסו, אך מעל הכל אני באמת מנסה להתייחס לדופק של המקום שאני נמצא בו“.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ