אמנות או נמות מסקרנות

במופע וירטואלי מתמשך יקבע האמן האיסלנדי סינדרי לייפסון איזה מהאובייקטים המוצגים לו הוא אמנות ואיזה לא, ובהתאם תיבנה התערוכה “האורקל” בגלריה אלפרד

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

התערוכה "האורקל" שתפתח מחר בגלריה השיתופית אלפרד בפלורנטין (בן עטר 19) מתמודדת חזיתית עם השאלה שרבים מתחבטים וחובטים בה – מהי אמנות?

"האורקל" היא תערוכת היחיד של האמן האיסלנדי סינדרי לייפסון, שיכבד את קהל המבקרים בנוכחותו הווירטואלית לאורך שלושת השבועות של התערוכה. בזמנים קבועים, האורקל הנעלם יתפקד במיצב האינטרנטי כמי שמחזיק בידו את הכוח והתשובה החד־משמעית למהי אמנות ומה היא לא, כשהתערוכה עצמה תתהווה ותיבנה בהתאם להחלטותיו. אמני הגלריה והקהל מוזמנים להציג בפני האורקל כל אובייקט שיחפצו בו, וזה האחרון יכריע – אמנות לצד אחד, כל השאר לצד האחר, כששתי הקטגוריות מקבלות את אותה חשיבות ומעמד. לכן בערב הפתיחה יהיה חלל הגלריה ריק לחלוטין מאמנות, להוציא את התגלמותו המלאכותית של האורקל.

The Bravest Man in The Universe", סינדרי לייפסון, מתוך המיצב, 2013צילום: סינדרי לייפסון

לצד הטון האירוני והעליז ששורר בפרפורמנס האינטראקטיבי של אורקל האמנות, המחולל העיקרי לתערוכה זו, כפי שמדגישה האוצרת הצעירה, אפרת גל, הוא בדיקה יסודית של גבולותיה הפרוצים של האמנות. התערוכה, לדבריה, מעלה שאלות פילוסופיות באשר למירמור ואי־ההבנה שמפגין לא אחת הקהל באשר להצגתו של אובייקט זה או אחר במוזיאון או בגלריה. “זה פרויקט שבא לבחון את הכלים, אמצעי התצוגה והשיח של עולם האמנות, על הדרך שבה אופן תצוגה או דיבור מסוים יכולים להפוך משהו לאמנות, ולהיפך”.

“האורקל" מוכרח להשאר מסתורי, מרוחק וספונטני, כלי התיקשור נאסרו לפרסום, ועל התערוכה להפוך למעין טקס, פולחן, כפי שמעידים האוצרת והאמן. “האורקל" הוא מבחן אמונה – לא רק כזה הנוגע לשאלות הקיומיות של האמנות עצמה, אלא גם לאופן היווצרותה ולמהימנות של הקהילה המייצרת וצורכת את אותה אמנות.

ההרשמה לפגישה עם האורקל נקבעת מראש. האובייקט הנבחן יישאר לתצוגה בין אם הוכרע כאמנות ובין אם לאו, ויוחזר לבעליו בסיום התערוכה. בשעות שרוחו של האורקל אינה שורה על הגלריה, יוקרן תיעוד של ההתגלויות הקודמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ